Ta książka wyszła z drukarni już jakiś czas temu, ale – z niemałą przykrością o tym piszę – niewiele o niej słychać. A nie jest to pierwsza książką Anne Swärd, która ukazuje się w Polsce. Kilka lat temu wydane zostało „Lato polarne” ( wydawnictwo Czarne ) a pisarka odwiedziła Polskę promując książkę.

Teraz z radością informuję, że po polsku można przeczytać jej kolejną książkę, „Do utraty tchu” w tłum. Grażyny Patkowskiej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Kilka słów o książce..
Podróżująca po świecie Lo wiąże się z różnymi mężczyznami, ale bez głębszych uczuć i zobowiązań. Jej serce należy do Lukasa, z którym rozstanie nie daje jej spokoju. Znali się od dziecka i spotykali, choć dzieliło ich niemal wszystko. Dlaczego samotny, wyobcowany trzynastolatek zainteresował się siedmiolatką, córką hipisów? Co ją popychało ku niemu? Kiedy przyjaźń zmieniła się w miłość i kto w kim tak naprawdę szukał oparcia?

Kilka słów o autorce
Rocznik 1969.Odberała artystyczne wykształcenie. Ilustratorka i nauczycielka obrazu i formy w Ystad. szkole w Mieszka z rodziną na południu Szwecji, w (geograficznie) bliskim Polsce Simirshamn.

„Lato polarne”  było jej debiutem pisarskim. Powieść szybko wzbudziła zainteresowanie i aprobatę krytyków, o czym najdobitniej świadczy nominacja do Nagrody Augusta dla najlepszej powieści roku 2003 – nagroda ta jest odpowiednikiem polskiej Nagrody Literackiej NIKE.
W 2006 r. , w Sztokholmie Anne Swärd odebrała pierwszą nagrodę im. Mare Kandre znanej szwedzkiej pisarki.

Drugim dziełem Anne Swärd jest „Kvickasand” (Ruchome piaski), które ukazało się maju 2006.

Zarówno w przypadku pierwszej jak i drugiej książki krytycy zwracali uwagę na charakterystyczny język Anne Swärd, która jakby pisała obrazami. Sama autorka potwierdza to spostrzeżenie: (Pisanie) „daje zupełnie inne możliwości niż malarstwo. Jeśli jednak chodzi o akt twórczy w pisarstwie to pięknie jest wypuścić się hen w obrazy. Jestem człowiekiem obrazu i wizualizuję swoje myśli. Z pewnością jest to widoczne w moich tekstach”.

Dodatkowe informacje o książce
Tytuł: Do utraty tchu
Autor: Anne Swärd,
numer produktu: 90079138
EAN: 9788377990742
data wydania: wrzesień 2011
liczba stron: 456
format: 12,5×20 cm
Na podstawie:
Wydawnictwo Świat Książki
http://www.swiatksiazki.pl/
 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email