„Krzyk pod wodą” – rasowy duński kryminał wkrótce w Polsce – tak anonsuje książkę wydawnictwo Insignis.

Książka powinna trafić do polskich księgarń 27 czerwca,  jej autarami jest duet z Danii: Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerga.

Książka ta wygrała konkurs na najlepszy debiutancki kryminał, organizowany przez duńskie wydawnictwo Politiken, pod szyldem którego publikuje m.in. taka sława literatury sensacyjno-kryminalnej jak dobrze już chyba znany w Polsce Jussi Adler-Olsen.

Zebrała również entuzjastyczne opinie krytyków i prawie natychmiast po wydaniu stała się bestsellerem. Sukces powieści sprawił, że jej autorzy porzucili swoje dotychczasowe profesje i całkowicie poświęcili się pisarstwu. W Danii ukazał się niedawno kolejny kryminał duetu Gerlow­-Tornbjerg, będący kontynuacją „Krzyku pod wodą” i podobnie jak pierwsza powieść, utrafił w gusta krytyków.

Kilka słów o książce…

„Krzyk pod wodą” to relacja z kilku dni życia Katerine Wraa, utalentowanej profilerki kryminalnej. Po pobycie w Anglii, gdzie doskonaliła swój warsztat, Katerine wraca do Danii i zatrudnia się w Task Force, tworzonym właśnie wydziale duńskiej policji do zwalczania grup przestępczych.

Gdy Katrine przygotowuje się do tego zadania, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie.

Sprawne dochodzenie, prowadzone przez Jensa Høgha, zdaje się jednoznacznie wskazywać na podejrzanego o popełnienie zbrodni – ma nim być czeczeński emigrant. Katrin, dzięki niezłomnemu uporowi, również w przeciwstawianiu się swoim kolegom z pracy, usiłującym zdeprecjonować jej wkład w wyjaśnianie sprawy, trafia na nowe ślady; odkrywa podwójne życie zamordowanego i jego mroczną tajemnicę. Co więcej, sama musi stawić czoła duchom swojej przeszłości i wygrać… albo zginąć.

Kilka słów o autorach..

Jeanette Øbro Gerlow
Profesjonalna tancerka; w wieku 16 lat zapragnęła poświęcić się tańcowi nowoczesnemu . Przez pięć lat oddawała mu się bez reszty: trenowała, brała udział w występach i konkursach. Niestety, proza życia brutalnie przekreśliła plany Jeanette – mimo że taniec był dla niej źródłem satysfakcji i spełnienia, nie udało się jej uczynić z niego efektywnego źródła dochodów; Jeanette dorabiała, pracując w barze z hamburgerami. To było za mało, by mogło się ziścić jej kolejne marzenie – marzenie o posiadaniu rodziny. W roku 1993 ukończyła szkołę średnią przygotowującą do studiów wyższych; następnie studiowała w szkole dla położnych, uzyskując licencjat. Jej późniejsza kariera zawodowa nie miała jednak zbyt wiele wspólnego z wykształceniem – projektowała aplikacje multimedialne, a w latach 2002–2010 udzielała się jako konsultantka, godząc karierę zawodową z rolą matki trójki dzieci. Wraz z mężem postanowiła napisać kryminał i wystartować z nim w konkursie debiutantów duńskiego wydawnictwa Politikens w roku 2010. Ich wspólne dzieło – powieść kryminalna Krzyk pod wodą  zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie. Książkę wkrótce okrzyknięto jednym z najważniejszych debiutów pisarskich w Dani. Po tym sukcesie Jeanette Øbro Gerlow całkowicie oddała się pisarstwu. Jak podkreśla, to jej najlepsza decyzja w życiu zawodowym.

Ole Tornbjerg
Specjalista od komunikacji społecznej, dziennikarz, producent i reżyser. Po ukończeniu szkoły średniej w 1986 roku przez dwa lata pracował i podróżował. W latach 1988–1993 studiował komunikację społeczną na Uniwersytecie w Roskilde. Tym, czym go napędza, są historie. Mocne, przejmujące i przede wszystkim prawdziwe opowieści. To właśnie dla nich przerwał na pewien czas studia – zapragnął napisać książkę. Powieść ukończył, manuskrypt trafił jednak do szuflady i nigdy nie został opublikowany. By znaleźć ujście dla swoich narracyjnych zapędów, oddał się dziennikarstwu – był producentem wielu znanych w Danii seriali i programów dokumentalnych. W 2005 roku pasja pisarska znów dała o sobie znać – postanowił wraz z żoną napisać powieść kryminalną. Jego marzenia spełniły się – wspólnie z żoną podbił serca wielu Duńczyków; ze swoją opowieścią dotarł do wielu tysięcy osób, udowadniając sobie to, w co wierzył i do czego w swojej twórczości zawsze dążył: że literacka fikcja może być równie rzeczywista i przekonująca, co dokument, i że stworzenie mocnej, przemawiającej do szerokiej publiczności historii, wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ambitnych, wyrafinowanych środków wyrazu.

Dodatkowe informacje o książce
Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg
Krzyk pod wodą
Przekład: Justyna Haber
Insignis Media, Kraków 2012
ISBN: 978-83-61428-71-8, 978-83-61428-79-4 (e-book)

Strona wydawnictwa:
http://www.insignis.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email