Kinematografia norweska nie należy do szczególnie obszernych, ale może pochwalić się całą armią interesujących twórców. Jednym z nich jest z pewnością Joachim Trier, którego w Polsce mogliśmy poznać za sprawą Reprise. Od początku raz jeszcze”.

Najnowszy, a drugi pełnometrażowy film pt. Oslo, 31 sierpnia” to portret pokolenia trzydziestolatków z klasy średniej zamieszkującej Olso.
Nieco dziwnym wydaje mi się w związku z tym fakt, że scenariusz napisany przez Triera i jego wieloletniego przyjaciela Eskila Vogta jest luźno oparty na francuskiej książce „Le Feu Follet” Pierre’a DrieuLa Rochelle’awydanej w…. 1931 roku. Trier przyznaje, że inspirował się także czystością formy filmowej, jaką operował Robert Bresson, efemeryczną atmosferą filmów Terrence’a Malicka i duchem francuskiej Nowej Fali, który pozwala na połączenie intelektualizmu z głęboką emocjonalnością.

Kilka słów o filmie
Anders nie żyje. Jest w rzeczywistości jeszcze wystarczająco młody i atrakcyjny, jednak gdy nie osiągnęło się sukcesu przed ukończeniem trzydziestego roku życia, to tak, jakby nie osiągnęło się niczego. Męczą go przypomnienia wszelkich zmarnowanych możliwości i ludzi, jakich zawiódł. Dawniej był pełen ambicji, miał rodzinę, znajomych i potężne plany. Teraz zmaga się z koszmarami przeszłości, uzależnieniem od narkotyków i myślą z jakiej przyczyny odnalazł się w „martwym punkcie”. Gdy zjawia się szansa innego startu, Anders kieruje się do znanych obszarów i wkracza w „idealne” życie bliskich. Wita go miasto wypełnione nostalgią i fałszywymi gestami. Pod wieczór, 31 sierpnia, przychodzą wspomnienia. Szanse. Swoboda. I wybór.

Dodatkowe informacje:
reżyseria: Joachim Trier
scenariusz: Joachim Trier, Eskil Vogt
Muzyka: Torgny Amdam , Ola Fløttum
Zdjęcia: Jakob Ihre
produkcja: Norwegia
Dystrybucja: Aurora Films
czas trwania:    1 godz. 35 min.
gatunek: Dramat
premiera: 13 stycznia 2012 (Polska) maj 2011 (Świat)

 
Na podstawie:
http://www.filmweb.pl/film/Oslo,+31+sierpnia-2011-603781

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 13 stycznia 2012 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , ,