Dzisiaj Islandczycy świętują Dzień Niepodległości (Icelandic National Day). 17 czerwca jest dla nich dniem wolnym a mieszkańcy świętują uniezależnienie kraju od Danii.

17 marca 1944 roku, utworzona została Republika Islandii (Lýðveldið Ísland). Data 17 czerwca to dzień urodzin Jón Sigurdssona – głównej postaci kultury islandzkiej i przywódcy ruchu na rzecz niepodległości Islandii w XIX wieku.
Powstanie republiki było możliwe dzięki klauzuli z 1918 r. do aktu unijnego z Danią, której zapisy pozwoliły na zmiany w 1943 roku, a następnie w wyniku przeprowadzonego plebiscytu w 1944 roku doprowadzono do powstania niezależnego od Danii państwa.

Dziś Islandczycy świętują ten dzień w całym kraju. Tradycyjne obchody mają postać kolorowych parad na czele których idzie orkiestra dęta, za nią uczestnicy niosący flagi Islandii. Orkiestrę często poprzedzają jeźdźcy na koniach islandzkich. 17 czerwca to również mnóstwo tańca, zabaw i zawodów sportowych na świeżym powietrzu. Każde małe miasteczko w Islandii, a nawet odległych wioski mają swój własny sposób obchodzenia tych uroczystości.

 

Więcej na temat Narodowego Dnia Islandii znajdziesz na:
http://goscandinavia.about.com/od/annualeventstraditions/f/independdayice.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Icelandic_National_Day

 

Na podstawie:
WWW.visiticeland.com

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email