Risto Isomäki, fiński dziennikarz i ekolog, autor wielu książek science fiction był gościem Towarzystwa Polska -Finlandia. Spotkanie związane było z promocją jego książki „LIT-6”, którą przetłumaczyła na język polski Bożena Kojro. Spotkanie odbyło się w siedzibie Towarzystwa – 11 grudnia 2008r.

Viggo Mortensen gościem Festiwalu Camerimage 2008 ( Dania/USA )
Na tegorocznym Festiwalu odbierze Specjalną Nagrodę Dla Aktora Ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.
Nagroda ta jest specjalnym wyróżnieniem przyznawanym przez autorów zdjęć filmowych aktorowi, który swoją pracą znacznie przyczynia się do strony wizualnej dzieła filmowego.
Podczas festiwalu odbyły się dwie premiery filmowe z udziałm V. Mortensena:
1. Dobry (Good) w reżyerii Andrew Dunn’a oraz
2. Appalusa w reżyserii Eda Harrisa
V.M. spotkał się również dwukrotnie  z publicznością. Spotkania odbyły się 03 grudnia 2008, w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Norweska wokalistka Solveig Slettahjell i jej zespół Slow Motion Orchestra na koncercie w Fabryce Trzciny w Warszawie – 7 listopada 2008

Znakomity norweski pianista i kompozytor Tord Gustavsen mieszka i pracuje w Oslo
( Norwegia ).

W 2003 roku wraz ze swoim trio, nagrał pierwszy album „Changing Places”. Od tego czasu minęło pięć lat, a muzycy Tord Gustavsen Trio jeszcze bardziej rozwinęli swoje umiejętności i skrystalizowali muzyczny styl. W roku 2005 wydali drugi album zatytułowany „The Ground”, a w kwietniu 2007 roku ukazał się ich najnowszy krążek „Being There”, który przez magazyn „Jazz Review” został uznany za album roku.
W Warszawie zespół wystąpił na dwóch koncertach.
Zdjęcia pochodzą z koncertu, który odbył się 26 października 2008r. w Fabryce Trzciny w Warszawie.
Zespół wystąpił w składzie:
Tord Gustavsen – fortepian
Jarle Vespestad – perkusja,
Mats Eilertsen – bas

Chór Karczm i Kościołów Starego Oslo wystąpił na dwóch koncertach w Warszawie. 19 września – w Pałacu Kazimierzowskim UW, 20 września – w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Sw. Trójcy. Chór prowadziła  Lene Becker-Andersen – Dyrygent.

Benni Chawes – niezwykły i zachwycający artysta. Posiada imponujący głos, mogący uwodzić każdą widownię, nie tylko jazzową. Jego znakomita, jazzowa artykulacja porównywana jest z wokalistyką Tony Bennetta, Ala Jarreau ( Dania ).
19 lipca 2009 r. zagrał wraz ze swoim zespołem podczas festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie.
BENNI CHAWES QUINTET wystąpił w składzie:
Benni Chawes – wokal, fortepian
Magnus Hjorth – fortepian, organy
Maj Berit Guassora – trąbka
Kasper Tagel – kontrabas
Rasmus Lund – perkusja

W dniu 17 czerwca w klubie Traffic w Warszawie odbyło się spotkanie z islandzką pisarką Yrsą Sigurðardóttir ( Islandia ). Spotkanie dobyło się w ramach promocji serii książek kryminalnych autorstwa Yrsy, wydanych w Polsce przez wydawnictwo MUZA SA.

Jan Store – Ambasador Finlandii w Polsce kończy w tym roku swoją misję w naszym kraju. Z tej okazji Towarzystwa Polska – Finlandia zorganizowało pożegnalne spotkanie w którym udział wziął Ambasador J. Store z małżonką oraz członkowie Towarzystwa. Spotkanie odbyło się 27 maja 2008r. w siedzibie TPN.

27 maja, po koncertach w Poznaniu i Krakowie, wystąpił w Warszawie Háskólakorinn – Chór Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku. W kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy zaprezentowana została opracowana na chór tradycyjna muzyka Islandii: fragmenty średniowiecznych sag, pieśni rybaków i żeglarzy, proste ludowe melodie i kościelne hymny. Dyrygent zespołu – Gunnsteinn Ólafsson – to jeden z bardziej cenionych znawców dawnej islandzkiej muzyki.

Szwedzka pisarka Majgull Axelsson odwiedziła Warszawę w związku z wydaniem jej książki „Ta, którą nigdy nie byłam”. Spotkania z publicznością odbyły się w dniu 15.05.08 w EMPIKU na Nowym Świecie, oraz 16.05.08 podczas Międzynarodowych Targów Książki w Pałacu Kultury w Warszawie.

Tarja Turunen ( Finlandia ), do niedawna wokalistka słynnej kapeli Nightwish, wystąpiła na jedynym koncercie w warszawskim klubie Stodoła, który odbył się 12 maja 2008. 13 maja, w EMPIKU przy Nowym Świecie odbyło się spotkanie fanów z Tarją.

Pisarka Elina Hirvonen ( Finlandia ) jest jedną z najbardziej obiecujących debiutantek fińskich ostatnich lat. Jej sposób pisania charakteryzuje się językową i narracyjną lekkością. Do Polski przyjechała w ramach promocji książki „Przypomnij sobie” wydanej w Polsce przez wydawnictwo WAB  Spotkanie odbyło się 27 marca 2008 w Towarzystwie Polska – Finlandia w Warszawie.

Spotkanie z dramatopisarzem Jonem Fosse ( Norwegia ) w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie w dniu 12.02.2008r. Spotkanie odbyło się w ramach promocji wydanej niedawno książki Leif Zern’a pt. „Świecąca ciemność”.

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email