Obchody Dnia Niepodległości Finlandii oraz małe Boże Narodzenie były okazją do spotkania w Towarzystwie Polska – Finlandia – 15 grudnia 2009, Warszawa.

26 listopada o godz. 17.30 w siedzibie Towarzystwa Polska-Finlandia przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie odbyło się spotkanie organizowane z okazji 70. lecia wybuchu wojny zimowej. Gościem specjalnym spotkania był Pan podpułkownik Pekka Turunen, fiński Attaché Obrony na Polskę i Ukrainę z siedzibą w Warszawie.

Steve Sem-Sandberg urodził się w 1958 w Oslo. Jest pisarzem, dziennikarzem i krytykiem literackim. Jego trylogia o życiu trzech kobiet (Milena Jesenská, Ulrike Meinhof i Lou Andreas Salomé) zyskała wielkie uznanie w Skandynawii.
Uznawany jest za jednego z najciekawszych skandynawskich autorów ostatnich lat. Jest laureatem szeregu nagród literackich (m.in. nagrody literackiej pisma „Aftonbladet”), był również nominowany do Nagrody Augusta przyznawanej przez związek wydawców szwedzkich, nagrody literackiej Szwedzkiego Radia oraz prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. W 2008 roku został uhonorowany nagrodą im. Marina Sorescu wręczaną przez Rumuński Instytut Kultury.
5 listopada 2009r. spotkał się z publicznością w warszawskim Traffic Club, podczas którego opowiadał o swojej książce „Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej”, którą w Polsce wydało wydawnictwo Czarne.

Wybitny norweski pisarz Kjartan Fløgstad ( Norwegia ) był gościem na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie odbyło się 12. października 2009r. w  czytelni Instytutu Germanistyki UW, ul. Browarna 8/10 (parter). Pisarz będzie mówił o społecznych i literackich źródłach inspiracji dla swojej twórczości.

Spotkanie z pisarką Selmą Lønning Aarø ( Norwegia ) w ramach promocji wydanej w Polsce jej książki pt: „Prawą ręką przez lewę ramię”. Spotkanie odbyło się 1 października 2009r. w Czułym Barbarzyńcy w Warszawie.

12 września w Warszawie po raz piąty odbył się ECCO Walkathon 2009Pomysłodawcą ECCO Walkathonu był założyciel firmy ECCO – Karl Toosbuy, dla którego niezwykle istotne były zasady etyczne i społeczna odpowiedzialność.  Pierwszy ECCO Walkathon odbył się w Kopenhadze w 1999 r. W ciągu jedenastu lat do tej międzynarodowej dobroczynnej imprezy dołączyli Amerykanie, Niemcy, Norwegowie, Japończycy, Szwedzi oraz Polacy. Uczestnicy wszystkich edycji przeszli wspólnie rekordowy dystans który odpowiada 70 okrążeniom Ziemi!

Szwedzki pianista Bobo Stenson i jego Trio zagrali podczas 15-ego Międzynarodowego Festiwalu Jazz na Starówce – 22.08.2009, Warszawa.

Malene Mortensen Group  (Dania )
Malene Mortensen
uznawana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej obiecujących wokalistek jazzowych w Danii.
W tyk roku wystąpiła podczas XV edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce.
18 lipca 2009, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Spotkanie z autorem wydanej właśnie książki „Skugga Baldur. Opowieść islandzka”. Autor Sjón-Sigurjón Birgir Sigursson (Islandia ) – to ceniony islandzki poeta i prozaik. Autor tekstów piosenek dla Bjork.  Za utwór „I’ve seen it all” do filmu „Tańcząc w ciemnościach” Larsa von Triera był nominowany do Oscara.
Spotkanie odbyło się w 3 czerwca 2009r. w EMPiKu na Nowym Świecie w Warszawie.

Spotkanie z Pią Kristiną – Garde ( Szwecja ) podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Pia przyjechała do Polski, by promować swoją książkę „Świadectwo skazanych na śmierć”. Spotkanie odbyło się 23 maja 2009r. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Nina Persson, wokalistka szwedzkiej grupy The Cardi Cardigans zagrała koncert ze swoim zespołem A Camp w Fabryce Trzciny w Warszawie – 17.04.2009

Profesor Pan Rajala ( Finlandia ) opowiadał o twórczości Miki Waltariego podczas spotkania ze studentami i nie tylko.
Spotkanie odbyło się 5 marca 2009r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email