14 grudnia 2011r w Galerii Spokojna w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy fotografii „Swedish Young – nowa szwedzka fotografia”. „Swedish Young” to wystawa fotograficzna, prezentująca prace czternastu szwedzkich fotografów ze Sztokholmu i okolic, studiujących na roku dyplomowym – Högre Fotografisk Utbildning – w szkole artystycznej Kulturama.
W otwarciu wystawy uczestniczył m.in.: Ambasador Szwecji w Warszawie Staffan Herrström oraz kuratorLisa Grip i pedagogMisha Pedan. Na wystawie prezentowane są fotografie autorów: Anna Aava, Linn Ejdersand, Viktor Fordell, Lisa Grip, Anna Julkunen, Richard Karlsson, Martin Lippmann, Emil Magnusson, Sonia Nansid, Alexande Ohlzon, Mari Song, Adam Tonér, Erik Viklund, Stina Öhman.

Towarzystwo Polsko- Szwedzkie w Warszawie obchodziło uroczystości Dnia Świętej Łucji. Tradycja obchodów dnia Świętej Łucji jest – obok obchodów Nocy Świętojańskiej (szw. Midsommar) – jednym z najważniejszych szwedzkich świąt, mocno związanym z warunkami życia dawnego chłopskiego społeczeństwa, gdzie światło i ciemność oraz ciepło i ziąb odgrywały centralną rolę. Święta Łucja jest symbolem światła w środku ciemnej szwedzkiej zimy. Większość śpiewanych przez orszak piosenek porusza właśnie ten temat a 13 grudnia o poranku radio rozbrzmiewa muzyką orszaku Świętej Łucji. Nieodłącznym elementem tradycji są także pierniczki – pepparkakor, bułeczki z szafranem – lussekatter, grzane wino – glögg i kawa.

8 grudnia 2011  członkowie i miłośnicy Finlandii obchodzili uroczystości Dnia Niepodległości Finlandii organizowane co roku przez Towarzystwo Polska – Finlandia. Obchody połączone były ze Spotkaniem Świątecznym i loterią fantową, w której nagrodą główną był bilet ufundowany przez Linie Lotnicze FINNAIR na trasie Warszawa – Helsinki – Warszawa. Wśród pozostałych darczyńców fantów, dzięki którym loteria mogła się odbyć znalazły się firmy: FISKARS, RAISIO i ROSSMAN. W spotkaniu uczestniczył Ambasador Finlandii Pan Vesa Himanen. Spotkaniu towarzyszył film z obchodów Dnia Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach, udostępniony przez Ambasadę Finlandii w Warszawie.  Miejsce spotkania: siedziba Towarzystwa przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie 8 grudnia 2011 r.

5 grudnia, w siedzibie SWPS w Warszawie odbyło się seminarium Intelekt i kreacja” w ramach którego przedstawiona została międzynarodowa kolekcja malarstwa i fotografii artystycznej pod wspólnym tytułem „Muzeum Światła”.  W spotkaniu udział wzięli znawcy kultury i sztuki skandynawskiej, m.in. Anders Lidén, Karin Lidén, prof. Halina Taborska Andrzej Ekwiński oraz prof. dr hab. Lech Sokół, którzy wygłosili referaty poruszające zagadnieniu intelektu i twórczości, będące przedmiotem uwagi i refleksji artystów, filozofów, krytyków i odbiorców sztuki od czasów najdawniejszych.

3 grudnia o godzinie 18.30 w Kino.Lab w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Tomasa Tranströmera, tegorocznego noblisty w dziedzinie literatury.  W ramach spotkania odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Przedmowa do ciszy”, reż. Bożena Garus-Hockuba, oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi o twórczości T. Tranströmera: Tomaszem Jastrunem, prof. dr hab. Lechem Sokołem oraz Andrzejem Ekwińskim.  Spotkanie prowadziła Justyna Czechowska, a zorganizowała Katedra Skandynawistyki SWPS w Warszawie.

28 listopada 2011r. w kinie Muranów zainicjowaliśmy kolejny  Przegląd Kina Fińskiego. Przegląd rozpoczął film „Księżniczka” w reż. Arto Halonena. Księżniczka to niezwykle pogodna i pełna humoru opowieść oparta na rzeczywistym przypadku pacjentki szpitala psychiatrycznego w Kellokoski – Anny Lappalainen  (tytułowej księżczniczki), która  większość swojego życia spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Jej optymistyczne nastawienie do życia i ludzi oraz emanująca z niej radość ma cudowny wpływ na jej otoczenie.  W roku 1995 w parku przy szpitalu w Kellokoski na jej cześć wzniesiono pomnik. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy kino fińskie znajduje zainteresowanie wśród polskich widzów zapraszam do galerii zdjęć…

24 listopada 2011r w Białymstoku odbyło się spotkanie z okazji 10-lecia Podlaskiego Oddziału Towarzystwa Polska-Finlandia.
Miejscem spotkania była aula Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, a uczestnicy mieli okazję wysłuchać i obejrzeć prezentację multimedialną  dr Aliny Czapiuk pt.  „10 lat minęło, czyli w Białymstoku – o Finlandii” oraz spotkać się z  Bożeną Kojro, tłumaczką i wydawcą literatury fińskiej, która przedstawiła  temat pt.  „Magia Kalewali na przykładzie  powieści fantasy dla młodzieży Strażnicy Sampo”. Jak widać słuchaczy nie brakowało…

Jan Costin Wagner to niemiecki pisarz kryminałów. Wyjątkowość Jana i jego książek polega na tym, że dotyczą one Finlandii, ściślej – autor umieszcza w nich akcje swoich książek.W dniach 23 – 25 listopada J.C. Wagner będzie gościł w Polsce i będzie opowiadał o swojej ukochanej Finlandii.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć ze spotkania z autorem, które odbyło się 23 listopada w Goethe Institut w Warszawie z udziałem tłumaczki literatury fińskiej Bożeny Kojro.  Książki J.C. Wagnera wydaje Wydawnictwo AKCENT. W listopadzie ukazała się Zima lwów, wcześniej Milczenie. Powieści J.C. Wagnera mają cechuje to co większość tak popularnych u nas skandynawskich  kryminałów – postać  Kimmo Joentaa komisarz policji z Turku, który z właściwą sobie elokwencją rozwiązuje kolejne zagadki kryminalne.

Warszawska odsłona projektu „Tabu w sztuce dla dzieci” , która rozpoczęła się sobotę 22.10 o godz. 12.30 w Galerii Fundacji Atelier, ul. Foksal 11. Zdjęcia pochodzą ze spotkania z Louis Jensenem – wybitnym duńskim twórcą książek dla dzieci, który opowiadał o swojej twórczości w niedzielę 23.10.11

.

„Kopenhaga-Warszawa-Kopenhaga” pod takim tytułem odbyło się w Warszawie spotkanie z Jonasem T. Bengtssonem,  autorem „Submarino”, którą polscy czytelnicy mają okazję poznać dzięki wydawnictwu Czarne.   Spotkaniu towarzyszył pokaz filmu Thomasa Vinterberga nakręcony na podstawie powieści oraz koncert zespołu  Tres.b.
Miejsce: Klub Powiększenie Ul. Nowy Świat 27, Warszawa – 20 października 2011.

NORDLAND ART FESTIVAL – jedyna w swoim rodzaju impreza odbyła się w tym roku w Łodzi po raz drugi. To wydarzenie, które z jednej strony prezentuje w Łodzi projekty muzyczne z krajów skandynawskich i bałtyckich, z drugiej wspiera sektory kreatywne Łodzi przez promocję wśród dziennikarzy i branży muzycznej w Skandynawii naszych lokalnych zespołów. Organizatorzy chcą stworzyć w Łodzi miejsce spotkań kultury i biznesu z Polski oraz Europy.

W ramach tegorocznej edycji odbyło się dwanaście koncertów i ponad dwadzieścia pokazów filmowych. Zapraszam na fotorelację z jednego dnia festivalu – 8 października w Łódzkiej Filharmonii zagrali: Food, Håkon Kornstad i Jaga Jazzist.

Maria Kalaniemi pochodzi z Finlandii, gra na akordeonie guzikowym i uznawana jest za wirtuozkę tego instrumentu.  W tym roku można było jej posłuchać podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który odbył się 26 września w Warszawie. e jej ambicje i umiejętności wykraczają daleko poza istniejące style. Obecnie wykłada na Wydziale Muzyki Folkowej Akademii Sibelius. Grająca doskonale technicznie, biegła w improwizacji, jest także niezwykle pełnym siły, intuicji i wrażliwości kompozytorem. Jej utwory stylistycznie dotykają wielu rejonów, a ich siłą napędową jest melodia. Nazywana jest „Erikiem Satie akordeonu”. Jej nowa płyta Vilda Rosor (wydana przez Aito Records), na której bada swoje fińsko-szwedzkie korzenie,  koncentrując się na wokalu, weszła do notowania World Music Charts Europe.  Marii Kalaniemi towarzyszyli Olli Varis (gitara) oraz Eero Grundström (fisharmonia, harmonijka ustna)

Koncert ORKIESTRY PARAFIALNEJ IMATRA z Finlandii – 31 lipca 2011r, Kościół ewangelicki Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Orkiestrę stanowi grupa ok. 30 muzyków, a ich repertuar obejmuje muzykę klasyczną, jak też popularną.

STEINAR AADNEKVAM QUARTET
Steinar Aadnekvam to jeden z najbardziej aktywnych i najczęściej wspominanych młodych norweskich gitarzystów. Postrzegany jako artysta z przesłaniem, wirtuoz gitary, który jest równocześnie dojrzałym i pełnym soulu muzykiem. W 2009 roku był nominowany do prestiżowej nagrody „Young Nordic Guitarist” i równie prestiżowej Norsk Jazzintro 2010. Szwedzka prasa uznała jego debiutancką płytę „Simple Things” albumem roku, a europejscy krytycy zgodnie opisują muzykę Steinara jako wyjątkową i często porównują do legendarnych gitarzystów jak John McLaughlin i Al. Di Meola.
W Polsce grał po raz pierwszy. Zespół wystąpił w składzie:   Steinar Aadnekvam – gitara, Jonatan Guzman – fortepian, Patric Thorman – kontrabas, Chris Montgomery – perkusja – Jazz na Starówce, 30 lipca 2011r. Warszawa

TINGVALL TRIO – to jeden z wiodących młodych europejskich zespołów założony przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Zespół czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, kubańskiej, szwedzkich pieśni ludowych, ciekawie łącząc jazz z rockowym podejściem do grania. 16 lipca zagrali koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazz na Starówce. Zespół wystąpił w składzie: Carl-Martin Seth Tingvall – fortepian, Omar Rodriguez Calvo – kontrabas, Jürgen Rudolf Erich Spiegel – perkusja.

 

TORD GUSTAVSEN jeden z najbardziej uznanych norweskich muzyków jazzowych wystąpił w ramach Festiwalu Jazz na Starówce.  Absolwent Konserwatorium w Trondheim oraz teorii jazzu na Uniwersytecie w Oslo.Przez ponad 20 lat swojej kariery ten 40-letni dziś twórca współpracował z najlepszymi muzykami z Norwegii , między innymi: z Silje Nergaard, Siri Gjare, Kristin Asbjornsen, Tore Brunborgiem czy Matsem Eilertsenem.  Ostatnia płyta zdobyła Norweską Nagrodę Grammy a Tord Gustavsen otrzymał nagrodę „musikkpris NOPAs” 2010 Norweskiego Stowarzyszenia Kompozytorów Popularnych za kompozycję „Intuition”.

Po kilku latach grania głównie w formie tria, od 2008 r. nagrywa i koncertuje ze swoim projektem Tord Gustavsen Ensemble.
Zespół wystapił w składzie:  Tord Gustavsen – fortepian, Mats Eilertsen – kontrabas,
Jarle Vespestad– perkusja, 02 lipca 2011, Stare Miasto, Warszawa

Spotkanie wokół książki szwedzkiej dziennikarki J. DIELEMANS „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym”.  W spotkaniu udział wzięli: Agnieszka Słodownik –redaktorka naczelna Biweekly.pl, pracowała jako stewardessa na ekskluzywnych jachtach, Marcin Michalski – współautor głośnego debiutu „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”,dr Radosław Filip Muniak – kulturoznawca. Prowadzenie:  Zofia Król- wiceredaktorka naczelna Dwutygodnik.com
Miejsce: Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7, 28 czerwca 2011, Warszawa

TURNEE Z FIŃSKIMI PISARZAMI – pomysłodawcą wydarzenia jest stowarzyszenie Nuoren Voiman Liitto, a w ramach  tournée pod nazwą Hula Hula Run Run fińscy pisarze odwiedzili m.in.  Polskę. Była to niezwykła okazja, by spotkać się z młodą literaturą fińską. Autorzy  czytali fragmenty swoich dzieł po fińsku, następnie zaproszeni goście czytali ich  polskie tłumaczenie.  Zdjęcia pochodzą ze spotkania, które odbyło się w Warszawie, 14 czerwca br, w Klubogalerii. Gośćmi spotkania byli: Aina Bergroth, Mikko Rimminen, Aki Salmela, Eino Santanen, Jarkko Tontti i Katariina Vuorinen

NORWEGIA Fest to cykl wydarzeń kulturalnych łączących muzykę, literaturę, teatr, film, filozofię i politykę. NORWEGIA Fest to cykl wydarzeń kulturalnych, które łączą muzykę, literaturę, teatr, film, filozofię i politykę.  Festiwalowi towarzyszyć będzie premiera książki Norwegia. Przewodnik nieturystyczny. Główna część festiwalu odbywała się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. W Warszawie, gośćmi festiwalu byli: Thomas Hylland Eriksen (antropolog, pracuje na Wydziale Antropologii Społecznej Uniwersytetu w Oslo), Dag Solstad (pisarz norweski), Alina Gałązka (koordynatorka portalu dla organizacji pozarządowych www.ngo.pl, członkini Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, działaczka Komuny Warszawa i Inicjatywy Warszawa 2020) oraz Agata Szczęśniak (Krytyka Polityczna). Spotkanie prowadził Witold Mrożek. Wieczorem odbył się konert Maji Ratkje.

FINNISH SUMMER PICNIC 2011 – tradycyjna i słynna już impreza organizowana dla Finów, ich rodzin oraz znajomych, jak również dla wszystkich przyjaciół Finlandii.  Gry, zabawy dla dzieci i konkursy dla wszystkich odbywały się w plenerze na polu golfowym przy ul. Vogla 19 w Warszawie.  Jak widać, impreza była udana…

6 czerwca br. na Moście bp. Jordana odbył się happening pn. Szwedzki Stół na Śródce.  Akcja przygotowana z okazji święta narodowego Szwecji w zamyśle będący kolejnym głosem w dialogu nt. Śródki, jej kondycji i rozwoju. Pomysłodawcą akcji jest Szymon Góralczyk, a inicjatorem śródecki Vine Bridge. Podczas happeningu można było spróbować specjałów szwedzkiej kuchni, wziąć udział w konkursach, obejrzeć grafikę szwedzkiego artysty Michaela Kilchmana, a przede wszystkim zatańczyć do utworu „Dancing Queen” szwedzkiego zespołu ABBA przy wsparciu Ewy Wycichowskiej i jej Polskiego Teatru Tańca- Baletu Poznańskiego.
Zdjęcia z imprezy udostępnił pomysłodawca  – Szymon Góralczyk, za co bardzo dziękuję !

Projekt „SPOTKANIA”
Ideę projektu realizowanego na terenie Warszawy i Oslo stanowi przybliżenie kultury polskich Żydów mieszkańcom Norwegii oraz ukazanie norweskiej twórczości widowni polskiej. W ramach projektu odbyła się m.in. premiera spektaklu „Księga raju” na podstawie książki żydowskiego autora Icyka Mangera pod tym samym tytułem, warsztaty kultury żydowskiej w Oslo oraz Wieczór Kultury Norweskiej w Teatrze Żydowskim. Gośćmi z Norwegii byli: Jorn Simen Øverli – wokalista, balladzista i gitarzysta, który od wielu lat inspiruje się rosyjską i polską piosenką, podczas koncertu w Teatrze Żydowskim zaśpiewał po norweski piosenki Agnieszki Osieckiej; Ruth Wilhelmine Meyer – wokalistka i pedagog. Śpiewa wieloma technikami, używanymi przez ludy Północy. Zna też pieśni z czasów Wikingów. Od lat eksperymentuje z głosem jako instrumentem, wykorzystując tradycyjne i mistyczne formy muzyczne; Helge Lien – pianista i kompozytor, przedstawiciel nurtu „Nordic Sound”. Nagrał kilka autorskich i solowych albumów jako „Helge Lien Trio” oraz „Tri O’Trang”. Uczy w State Academy of Music w Oslo; Marit Benthe Norheim – w ramach seminarium” Interdyscyplinarne, transgraniczne połączenie kulturowe” opowiedziała o tworzeniu i wdrażaniu międzykulturowego oraz międzynarodowego projektu „Life-boats”. Spotkania odbywały się w Cafe Mała i Czarna oraz Teatrze Żydowskim w Warszawie, w dniach 4-6 czerwca 2011r.
Parterem Teatru Żydowskiego jest Fundacja Jorn’a Overli „Josefine Visescene” zajmująca się głównie popularyzacją norweskiego dziedzictwa muzycznego oraz propagowaniem muzyki wschodnioeuropejskiej w Norwegii.
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez lslandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.