Miłośników filmu czeka wkrótce duża impreza filmowa czyli Warszawski Festiwal Filmowy. W dniach 12 – 21 października zobaczyć będzie można ponad sto produkcji z całego świata , w tym krajów nordyckich.

O festiwalu pisać nie będziemy, ma już swoją tradcyję i z pewnością nie trzeba go przedstawiać nikomu dla kogo kino jest . Przypominamy jedynie, że w roku 2009 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do grona czternastu imprez, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, i Goa.

Program produkcji krajów północy przedstawia się następująco:

DANIA

Inwazja ślimaków
Morten Helgeland, Casper Wermuth, Denmark 2011, 6 min
Gdy na norweskim przedmieściu budzi się dzień, pewien przydomowy ogródek zamienia się w pole bitwy, na którym rozegra się krwawa walka między zgłodniałymi ślimakami-zabójcami i pedantyczną staruszką. W czasie głodu i wojny, wszystkie chwyty są dozwolone!.

Rok produkcji: 2011
Edycja festiwalu: 2012
Reżyser: Morten Helgeland, Casper Wermuth
Producent: Anja Pearl, Michelle Nardonne
Wystąpili: Voices: Sarge: Phillip Sacramento, Newbie: Sean Ermey & Blake Overgaard, Medic: Matt Travers, Extras: Mette Vestergaard, Jonathan Brüsch & the Slug Invasion team
Czas trwania: 6 min
Film w sekcji: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Gatunek: animacja, krótkometrażowy
Film w zestawie: konkurs Filmów Krótkometrażowych zestaw 7

Pokazy:
KINOTEKA 2 – 17 października – 16.30
O reżyserach

Morten Helgeland
Urodził się w 1987 roku w Norwegii. W 2012 roku ukończył studia pierwszego stopnia z zakresu animacji postaci. Pracował przy wielu projektach jako animator. W przyszłości planuje realizować animacje oraz sekwencje filmowe do gier komputerowych.

Casper Wermuth
Urodził się w 1988 roku. W 2012 roku ukończył studia pierwszego stopnia z zakresu grafiki komputerowej, a następnie odbył staż w Unexpected GmbH. W przyszłości ma zamiar tworzyć sekwencje filmowe w grach komputerowych.

 

FINLANDIA

Dźwiękołamacz
Kimmo Koskela, Finland 2011, 86 min
Energetyczny dokument muzyczny, śledzący dźwiękowe przygody Kimmo Pohjonena – jednego z najbardziej ekscytujących i niezwykłych artystów Finlandii. Historia jego muzyki to ponad dwadzieścia lat rocka, folku, awangardy, improwizacji, muzyki klasycznej, projektów związanych z tańcem i teatrem.

Rok produkcji: 2011
Edycja festiwalu: 2012
Reżyser: Kimmo Koskela
Producent: Kimmo Koskela, Klaus Heydemann
Wystąpili: Kimmo Pohjonen
Czas trwania: 86 min
Strona domowa filmu: http://www.koskela.tv
Film w sekcji: Konkurs Dokumentalny
Gatunek: dokument, muzyka

Pokazy:
KINOTEKA 4 – niedziela – 14 października – 19.00
KINOTEKA 4 – sobota – 20 października – 21.30
KINOTEKA 4 – niedziela – 21 października – 11.00

O reżyserze
Artysta, reżyser, fotografik, operator, producent z Finlandii. Urodził się w 1960 roku. Mieszka i pracuje w Helsinkach. Od początku lat 1980 pracuje na polu kina, fotografii, sztuki video i multimediów. Współpracuje z wieloma znakomitymi fińskimi pionierami sztuk wizualnych, takimi jak Eija-Liisa Ahtila czy Arno Minkkinen. Realizuje wielokrotnie nagradzane artystyczne filmy dokumentalne.

 

ISLANDIA

Legendy Walhalli – Thor
Óskar Jónasson, Gunnar Karlsson, Toby Genkel, Iceland 2011, 85 min
Młody kowal Thor marzy o wielkości, honorze i szacunku, lecz jego matka ma wobec niego inne, bardziej praktyczne plany. Legenda głosi, że jest on synem Odyna, Króla Bogów, a wieśniacy wierzą, że dzięki łaskawej opiece Odyna straszliwi Giganci nie odważą się zaatakować mieszkańców wioski.

Kraj: Iceland, Germany, Ireland
Rok produkcji: 2011
Edycja festiwalu: 2012
Reżyser: Óskar Jónasson, Gunnar Karlsson, Toby Genkel
Producent: Hilmar Sigurdsson, Arnar Thorisson
Czas trwania: 85 min
Strona domowa filmu: http://www.legendsofvalhalla.com/
Film w sekcji: Rodzinny Weekend Filmowy
Gatunek: animacja, familijny, przygodowy, 3D

Pokazy:
MULTIKINO 2 – piątek 19 października – 18.30
MULTIKINO 2 – sobota 20 października -11.15

O twórcach

Óskar Jónasson
Reżyser, scenarzysta z Islandii. Jest reżyserem czterech filmów pełnometrażowych, trzech fabularnych „Remote Control” (1992), „Pearls and Swine” (1997) i „Reykjavik-Rotterdam” (2008), i jednego animowanego „Legends of Valhalla – Thor” (2011). Wyreżyserował też wiele serii telewizyjnych.

Gunnar Karlsson
Reżyser, malarz, ilustrator, artysta grafiki komputerowej. Reżyser i autor dwóch trzydziestominutowych filmów animowanych „The Lost Little Caterpillar” i „Anna and the Moods”. Współzałożyciel studia animacji 3D, CAOZ w Islandii. W filmie „Legends of Valhalla – Thor” jest współreżyserem i odpowiada za projekt wizualny.

Toby Genkel
Reżyser. Animacją zajmuje się od 1991 roku, kiedy nauczyciel sztuki powiedział mu, że nigdy nie będzie „prawdziwym” artystą. Pojechał do studia animacji Trickompany w Hamburgu, które właśnie kończyło prace nad pierwszą częścią najsłynniejszej niemieckiej serii animowanej „Werner Beinhart”. Rozpoczął pracę od malowania tła. Jest reżyserem pełnometrażowego filmu animowanego „Das doppelte Lottchen” oraz współreżyserem kilku filmów krótkometrażowych. W filmie „Legends of Valhalla – Thor” jest współreżyserem i współautorem storyboardów.

 

NORWEGIA

Diabelska sala balowa
Henrik Martin K. Dahlsbakken, Norway 2012, 15 min
Pochowawszy ostatniego z towarzyszy wyprawy, walcząc ze śnieżną ślepotą i fizycznym wyczerpaniem, bohater sam musi dotrzeć do Bieguna Północnego. Niespodziewane spotkanie zmusi go do dokonania wyboru między zaszczytami i miejscem na kartach podręczników do historii, a moralnością.

Rok produkcji: 2012
Edycja festiwalu: 2012
Reżyser: Henrik Martin K. Dahlsbakken
Producent: Henrik Martin K. Dahlsbakken
Wystąpili: Svein Harry Schöttker Hauge, Marte Tangen, Batzorig Chinbayar, Armandakh Erdenee
Czas trwania: 15 min
Strona domowa filmu: http://www.dahlsbakken.com/
Film w sekcji: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Gatunek: krótkometrażowy
Film w zestawie: Konkurs Filmów Krótkometrażowych zestaw 3

Pokazy:
KINOTEKA 2 – 17 października – 19.00

O reżyserze
Urodził się w Hamar (Norwegia) w 1989 roku. Reżyser, scenarzysta i producent. Studiował film w Wielkiej Brytanii oraz medioznawstwo na Uniwersytecie w Oslo. Jest początkującym pisarzem. W 2011 roku brał udział w Berlinale Talent Campus.

Twigson w opałach
Arild Ostin Ommundsen, Norway 2011, 72 min
Familijna opowieść o niezwykłej przyjaźni. Twigson jest drewnianym kijkiem wyglądem przypominającym człowieka, a Junior – małym chłopcem.

Rok produkcji: 2011
Edycja festiwalu: 2012
Reżyser: Arild Ostin Ommundsen
Producent: Finn Gjerdrum, Stein B. Kvae
Wystąpili: Adrian Gronnevik Smith, Petrus Andreas Christensen, Pernille Sorensen, Jan Gunnar Roise, Asleik Engmark, Samsaya, Trond Fausa Aurvag
Czas trwania: 72 min
Strona domowa filmu: http://www.knertenfilmen.no/
Film w sekcji: Rodzinny Weekend Filmowy
Gatunek: akcja, animacja, familijny, przygodowy, dla dzieci

Pokazy:
MULTIKINO 2 – niedziela 21 października – 13.30

O reżyserze
Urodził się w 1969 roku w Norwegii. Studiował reżyserię na Uniwersytecie w Stavanger. Reżyserował filmy krótkometrażowe, reklamówki i teledyski. Jego pierwszy film pełnometrażowy, niskobudżetowy „Mongoland”, odniósł wielki sukces w Norwegii. Drugi film „Monstertorsdag” brał udział w konkursie międzynarodowym festiwalu Sundance (2005). „Knerten i knipe” to jego czwarty film pełnometrażowy i zarazem pierwszy film dla dzieci.

 

SZWECJA

Blondynka
Jesper Ganslandt, Sweden 2012, 88 min
Trzy zagubione i przechodzące kryzys siostry spotykają się w domu rodzinnym. Ich dominująca matka urządza wielką imprezę urodzinową.

Rok produkcji: 2012
Edycja festiwalu: 2012
Reżyser: Jesper Ganslandt
Producent: Jesper Kurlansky
Wystąpili: Marie Göranzon, Carolina Gynning, Helena af Sandeberg, Alexandra Dahlström, Olle Sarri, Alva Springfeldt, Tindra Rohbrahn, Jonathan Silén
Czas trwania: 88 min
Strona domowa filmu: www.blondiethefilm.com
Film w sekcji: Konkurs Międzynarodowy
Gatunek: dramat, kobiety

Pokazy:
MULTIKINO 2 – piątek 12 października – 21.00
MULTIKINO 2 – środa 17 października – 16.00
MULTIKINO 3 – piątek 19 października – 16.30
MULTIKINO 3 – niedziela 21 października 19.00

O reżyserze
Reżyser, scenarzysta i producent szwedzki. Urodził się w 1978 roku w Falkenberg. Ukończył studia filozoficzne, przeprowadził się do Sztokholmu. Napisał swój pierwszy scenariusz „Farväl Falkenberg”, według którego w 2006 roku wyreżyserował film, pokazany na wielu festiwalach (m.in Wenecja i Toronto) i był szwedzkim kandydatem do Oscara. Realizował filmy krótkometrażowe, dokumentalne i wideoklipy. Jego trzeci film pełnometrażowy „Blondie” także pokazywany był na festiwalach w Wenecji i Toronto.

Jedz, śpij, umieraj
Gabriela Pichler, Sweden 2012, 104 min
Niełatwo takiej dziewczynie jak Raša – obywatelce szwedzkiej bałkańskiego pochodzenia i muzułmance – znaleźć nową pracę. Zostaje zwolniona z fabryki, gdzie pakowała sałatę do plastikowych misek.

Rok produkcji: 2012
Edycja festiwalu: 2012
Reżyser: Gabriela Pichler
Producent: China Ahlander
Wystąpili: Nermina Lukač, Milan Dragišić, Jonathan Lampinen, Peter Fält, Ružica Pichler
Czas trwania: 104 min
Strona domowa filmu: http://www.anagramproduktion.se/projekt_eatsleepdie.html
Film w sekcji: Odkrycia
Gatunek: dramat, imigranci, uchodźcy

Pokazy:
KINOTEKA 1 – sobota 13 października – 18.30
KINOTEKA 1 – niedziela 14 października – 11.30
KINOTEKA 1 – wtorek 16 października – 16.00

O reżyserce
Reżyserka i scenarzystka szwedzka. Urodziła się w 1980 roku w Huddinge, w Szwecji. Jest córką Bośniaczki i Austriaka. Porzuciła pracę w fabryce ciasteczek, by uczyć się w Szkole Reżyserii Filmowej w Göteborgu. W 2009 roku jej krótkometrażowy film dyplomowy „Skrapsar” otrzymał szwedzką nagrodę filmową „Guldbaggen” i wiele nagród międzynarodowych. Jej debiut fabularny „Äta Sova Dö” miał premierę na festiwalu w Wenecji w Tygodniu Krytyki.

Dodatkowe informacje na stronie festiwalu:
http://www.wff.pl/pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email