Trzydniowy festiwal Audioriver to obowiązkowa pozycja w wakacyjnych planach osób ceniących dobrą muzykę przede wszystkim niezależną i elektroniczną ( 29-31 lipca)

W ciągu 5 lat na plaży nad Wisłą oraz na płockim Starym Rynku wystąpiło ponad 200 gwiazd z całego świata. Koncerty i sety DJ-skie obejrzało już ponad 100 tys. fanów z Polski i Europy, a ostatnia edycja zgromadziła na plaży ok 15 tys. osób każdego dnia.

Festiwal w ciągu swojej nie aż tak długiej działalności, zdołał zdobyć sporo znaczących nagród, w tym m.in.:
– Audioriver 2010 zajął 2. miejsce na liście najlepszych festiwali sierpnia na świecie wg Resident Advisor.
– Nominacja w kategorii Najlepszy Event Europy Południowo-Wschodniej (South East Europe Music Event 2010 – Sofia, Bułgaria)
– Nominacja w kategorii Best Medium Sized Festival na Festival Awards Europe 2010
– 2. miejsce w plebiscycie czytelników na najlepszy polski festiwal dla AR09, 3. miejsce w roku 2008 – Infomuzyka.pl

W tym roku jednym z gości festiwalu będzie duński producent i multiinstrumentalista Anders Trentemøller, którego umiejętności zauważył i docenił niemiecki producent i łowca talentów, Steve Bug. Dzięki niemu pierwszy winylowy krążek „Physical Fraction”, ujrzał światło dzienne w 2005 roku. Rok później Trentemøller wydał swój debiutancki, pełnowymiarowym albumem „The Last Resort”. Longplay otworzył nowe horyzonty muzyczne gatunku i sprawił, że nazwisko duńskiego twórcy stało się rozpoznawalne na świecie, a świadczy o tym liczba nagród dla „albumu roku” przyznanych przez poczytne magazyny muzyczne.

Kolejnym krokiem na muzycznej ścieżce było założenie zespołu i ruszenie z serią koncertów co nastąpiło w 2007 roku.  Wspólnie z perkusistą Henrikiem Vibskovem i Mikaelem Simpsonem na gitarze i basie, producent odwiedził największe festiwale świata, w tym Roskilde w rodzinnej Danii, Glastonbury i niemiecki Melt. Jednak wykonywanie na żywo hitów z pierwszego albumu w koncertowych aranżach, nie były jedynymi osiągnięciami tegoż roku w wykonaniu pracowitego Duńczyk. Ukazała się również kompilacja „The Trentemøller Chronicles”,  na której artysta dokonał osobistej selekcji wcześniej niepublikowanych numerów oraz świeżych remiksów takich twórców, jak Röyksopp, The Knife czy Moby.

W 2010 roku ukazał się drugi album w dorobku Trentemøllera, zatytułowany „Into The Great Wide Yonder”. Krążek z założenia miał różnić się od debiutanckiej płyty, jak powiedział sam twórca: „chciałem, aby materiał był bardziej organiczny, cieplejszy i pozbawiony typowego dla elektroniki brzmienia”. Dlatego też, podczas koncertu na tegorocznym festiwalu Audioriver spodziewajcie się materiału wykraczającego poza ramy elektroniki. Materiału z kręgów indie rocka i bardziej dynamicznych, melodyjnych aranży.
www.anderstrentemoller.com
www.myspace.com/trentemoeller

 
Szczegółowy program oraz inne praktyczne informacje dostępne na stronie festiwalu
WWW.audioriver.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email