Tove 100Foto: © Moomin Characters™

Tove 100Foto: © Moomin Characters™

Tove Jansson (1914-2001) malarka, ilustratorka, pisarka i twórczyni ukochanych książek o Muminkach, stała się jedną z najważniejszych artystek fińskiej sztuki wizualnej w okresie powojennego złotego wieku modernizmu. Jansson chciała tworzyć sztukę na swoich własnych warunkach, ale tylko niewielu artystom udało się tego dokonać z taką oryginalnością.

Ojciec, Viktor Jansson był rzeźbiarzem, matka, Signe Hammarsten-Jansson – projektantką. Jej bracia również byli artystami: Per Olov Jansson fotografem, Lars Jansson autorem i rysownikiem komiksowym. Rysowała dla satyrycznego pisma „Garm”.

W latach 1930-1933 studiowała malarstwo w Sztokholmie, później w Akademii Sztuki Ateneum w Helsinkach. Studiowała również w Paryżu.

Tove Jansson mieszkała w Helsinkach, ale większość czasu spędzała z dala od swojego atelier, na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej, która stała się tłem dla jej książek. Przez 40 lat, aż do śmierci, żyła ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietilä. Pietilä była autorką wielu rysunków do jej książek. Ich wspólne podróże oraz pobyt na wyspie zostały utrwalone na taśmach filmowych. Na ich podstawie nakręcono kilka filmów o ich wspólnym życiu. Tuulikki Pietilä była też pierwowzorem jednej z postaci z książek Tove Jansson – Too-tiki występującej w Zimie Muminków i Opowiadaniach z Doliny Muminków

2 grudnia 1976 w Ambasadzie PRL w Helsinkach odebrała z rąk Kanclerza Cezarego Leżeńskiego przyznany jej w 1975 roku na wniosek dzieci Order Uśmiechu oraz legitymację z numerem 133.

sławę przyniosła jej seria książek o Muminkach. Napisała w sumie dziewięć książek, z których pierwsza „Małe trolle i duża powódź” została opublikowana tuż po II wojnie światowej w 1946 roku. Mimo, że to właśnie książki o Muminkach przyniosły Tove światową sławę i uwielbienie czytelników, uważała, że zepchnęły na dalszy plan jej karierę jako malarki.

Jansson przekształcała i rozszerzała swoją sztukę ekspresji niestrudzenie do ostatnich lat życia. Jej prace są odzwierciedleniem całej filozofii życia, wywołując entuzjastyczne reakcje dzieci i dorosłych we wszystkich krajach, do których trafiły.

Ogromny sukces międzynarodowy Jansson sprawił, że jest jedną z najbardziej znanych fińskich artystek na świecie. Rok 2014, z okazji 100-lecia urodzin Jansson, ponownie daje okazję do nowego spojrzenia na dzieło jej całego życia.

Aby uczcić jej urodziny, otwarto stronę internetową Tove 100, przedstawiając jej sztukę i życie z różnych perspektyw.

 

Więcej informacji:

Strona Tove100
http://www.tove100.fi

Tove 100 Facebook
https://www.facebook.com/ToveJansson100Years

Wirtualne muzeum Tove Jansson
http://tovejansson.net
oraz

Booklips
http://booklips.pl/zestawienia/10-faktow-na-temat-tove-jansson-i-muminkow-o-ktorych-mozesz-nie-wiedziec/
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,13171229,_Przedsiebiorstwo_Muminki__Tove_Jansson.html

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email