To będzie już druga wizyta Björk na Open’er Festival.

Festiwal, który potrwa od 4 do 7 lipca gościć będzie artystkę 4 lipca.

Właściwie co mogłabym napisać o Björk. Wszyscy ją znają. Jest wyjątkową artystką – oryginalną nonkonformistką odwołującą się do wielu dziedzin, niezwykłą muzyczną indywidualnością, która przekraczając gatunki, przemawia do serc i głów, a także innych części ciała…
Jest kwintesencją współczesnego muzyka, nieustannie wprowadzającego innowacje i wydajnie używającego wielu środków takich jak: najnowsze technologie, moda, film i sztuka, które uzupełniają jej muzykę. Albumy Björk zawsze składają się z kilku części, ale jej ósma płyta studyjna „Biophilia”, wydana w październiku, to bez wątpienia najbardziej interdyscyplinarny projekt za jaki do tej pory odpowiada.

Biophilia” będąca wielkim multimedialnym doświadczeniem to: album, aplikacje dla każdego utworu, strona internetowa, instrumenty muzyczne przygotowane na specjalne zamówienie, koncerty i warsztaty edukacyjne.
Björk – znana z działania z różnorodnymi i utalentowanymi osobami z wielu dziedzin – przy „Biophili” współpracowała z programistami aplikacji, naukowcami, pisarzami, wynalazcami, muzykami, twórcami instrumentów. Wszystko po to, by stworzyć unikalną podróż przez Wszechświat i jego siły fizyczne, szczególnie te, w których splatają się muzyka, natura i technologia. Projekt z jednej strony jest zainspirowany strukturami muzycznymi i zjawiskami przyrodniczymi, a z drugiej bada zależności między nimi, począwszy od atomu, na kosmosie kończąc.

Od wydania swojego pierwszego albumu „Debut” w 1993 roku, Björk sprzedała ponad 20 milionów albumów na całym świecie. Została doceniona przez krytyków, czterokrotnie zdobyła Brit Awards oraz nagrody MTV VMA. W 2010 roku otrzymała Polar Music Prize przyznaną przez szwedzką Królewską Akademię Muzyczną, w uznaniu dla jej „głęboko osobistej muzyki i słów, oraz precyzyjnych kompozycji i niepowtarzalnego głosu.”
http://bjork.pl
http://bjork.com
http://www.lastfm.pl/music/Bj%C3%B6rk

Dla szwedzkiego zespołu The Cardigans będzie to pierwsza wizyta na festiwalu. Podobnie jak Björk na Islandii, The Cardigans należą do czołówki szwedzkiej sceny muzycznej.
W dwudziestą rocznicę powstania, grupa powróciła na kilka koncertów, by przypomnieć materiał, który pod koniec lat 90-tych potrafił skutecznie połączyć wychowanych na MTV fanów popu jak i bardziej wymagającą publiczność lubującą się w alternatywie.
The Cardigans od samego początku łączyli oba te muzyczne światy, być może dlatego, że cała skandynawska scena najlepiej odnajduje się w dwóch gatunkach: mocnych odmianach metalu i świetnie wyprodukowanej muzyce popularnej. Kilku członków The Cardigans zaczynało w kapelach metalowych, z kolei Nina Persson wyglądała i brzmiała jak kontynuatorka świetnych wzorców Agnethy Fältskog (zespół pochodzi z tego samego miasta co wokalistka ABBY)  i Anny-Frid Lyngstad z ABBY.
Pierwszy album The Cardigans „Emmerdale” z 1994 okazał się gigantycznym sukcesem w rodzinnym kraju i szybko zwrócił uwagę dużych wytwórni poszukujących nowych talentów. Wydany rok później „Life” ukazał się już na całym świecie, zbierając doskonałe recenzje i szykując grunt pod „First Band On The Moon”. Trzecia płyta Szwedów była gigantycznym sukcesem, za sprawą mega-hitu ”Lovefool”, którego premiera zbiegła się z promocją filmu „Romeo + Julia” w reżyserii Baza Luhrmanna,  teledyskowej wersji dramatu Szekspira z Leonardo Di Caprio w głównej roli.
Ten jeden „złoty strzał” wystarczyłby The Cardigans na emeryturę w ciepłym kraju, ale grupa nie złożyła broni przebiła wszystko albumem „Gran Turismo”. Nadal wierni swojemu producentowi, „ubrudzili” brzmienie i na przełomie  98/99 roku mieli świat w garści za sprawą singli „Erase/Rewind” i „My Favourite Game”.
Po zakończeniu promocji „Gran Turismo” zespół zawiesił działalność i powrócił dopiero po pięciu latach, bardzo „amerykańskim” albumem „Long Gone Before Daylight”. Ostatnie studyjne wydawnictwo ukazał się w 2005 roku. Dwa lata później ponownie nastąpiła przerwa
od nagrywania i koncertowania, przerwana dopiero w tym roku. Dzięki temu będziemy mogli po raz pierwszy w Polsce zobaczyć i usłyszeć The Cardigans na żywo !
http://pl.wikipedia.org/wiki/The_Cardigans
http://www.cardigans.com/?sid=default&bfs=1

Więcej informacji na stronie festiwalu:
http://www.opener.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email