Björk nie od dziś słynie z niekonwencjonalnych projektów nagraniowych: stworzyła już m.in. muzykę do kontrowersyjnego musicalu Larsa von Triera „Tańcząc w ciemnościach” (w którym zagrała również główną rolę); eksperymentalną ścieżkę dźwiękową do filmu „Drawing Restraint” Matthew Barneya oraz czysto wokalny album „Medulla”.

Niedawno, islandzka wokalistka udostępniła pierwszy singiel zapowiadający jej siódmy studyjny album.
Utwór zatytułowany „Crystalline” jest częścią najnowszego multimedialnego projektu Björk łączącego muzykę z możliwościami technologicznymi jakie daje internet.

Piszę projekt ponieważ słowo „płyta” nie jest chyba do końca adekwatne. Bezprecedensowy projekt „Biophilia” obejmie bowiem także aplikacje do telefonów komórkowych, oprogramowanie internetowe, instalacje oraz mulitmedialne koncerty.
Pierwszym zwiastunem wydawnictwa zatytułowanego „Biophilia” była opublikowana w maju instrumentalna kompozycja „Solar System” wykorzystująca aplikację do iPada, która pozwalała użytkownikom na badanie trójwymiarowych modeli planet.

Na płycie „Biophilia”, Björk jak sama mówi „bada funkcjonowanie dźwięku w naturze, poszukując go zarówno w nieskończoności kosmosu jak i strukturze atomu”. Björk twierdzi również, że to jedno z najbardziej ekscytujących przedsięwzięć w jej karierze.

Premiera albumu zapowiadana jest na wrzesień 2010 roku
Więcej informacji na:
http://www.polskieradio.pl/6/13/Artykul/392228,Björk-odkrywa-fragment-Biophilli
http://www.polskieradio.pl/6/8/Artykul/329510,W-wakacje-ukaze-sie-nowa-plyta-Bj%c3%b6rk

Na podstawie:
http://www.polskieradio.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 30 czerwca 2011 | Kategoria: Inne, Muzyka, Wydarzenia w Polsce, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , ,