Norweski zespół Cikada Ensemble ponownie w tym roku wystąpi w Krakowie, tym razem w ramach 10. Festiwalu ‘Sacrum Profanum’ , który odbywać się będzie w dniach 09 – 17.09.2012 w Krakowie. Koncert, który odbędzie się w piątek 14 września o godz. 20.00, będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia. Norwescy muzycy wystąpili już tego lata (jako kwartet) w ramach XXXVII edycji festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, który cieszy się dużą renomą wśród melomanów. Podczas 10. edycji festiwalu ‘Sacrum Profanum’ zespół wystąpi na koncercie monograficznym kompozytora Sławomira Kupczaka.

CIKADA ENSEMBLE
Ponad dwudziestoletnie doświadczenie oraz niesłabnąca aktywność artystyczna sprawiają, że Cikada uznawany jest za jeden z najlepszych ansambli w Europie. Zainteresowania muzyczne zespołu koncentrują się na norweskiej i skandynawskiej muzyce współczesnej choć nie pozostają obojętni na muzykę wykraczającą poza region. Cikada zamawia utwory u różnych kompozytorów z całego świata i dokonuje ich prawykonań, a także prezentuje programy monograficzne, m.in. z muzyką Johna Cage’a, Mortona Feldmana, Iannisa Xenakisa, Franco Donatoniego czy Luigiego Nono. Zespół zaprasza do współpracy wielu wybitnych artystów, takich jak: Rolf Wallin, Celilie Ore, Arne Nordheim, Karsten Fundal, Kaija Saariaho, Rolf Enström, Anders Nilsson, Magnus Lindberg, James Clarke, Stefano Gervanosi, Liza Lim, Åke Parmerud, Asbjørn Schaathun, Eivind Buene, James Dillon, Arild Andersen, Trygve Seim, Anette Peacock, Per Inge Bjørlo i in., biorąc udział projektach audiowizualnych, wykonaniach muzyki elektroakustycznej i jazzowej.

Cikada występuje w różnych składach: w pełnej obsadzie jako Cikada Ensemble oraz jako kwartet smyczkowy lub duet. Z inicjatywy formacji powstał festiwal muzyki współczesnej Ultima w Oslo. Zespół brał udział również w Huddersfeild Contemporary Music Festival, New Music Days w Zurychu, Maerzmusik/Berliner Festspiele, Stockholm New Music, Gaudeamus New Music Week, Viitasaari Time of Music Festival i Wittener Days for New Chamber Music. Cikada ma w fonograficznym dorobku ponad 30 albumów, m.in. Birds and Bells Benta Sørensena, z Christianem Lindbergiem i Oslo Sinfonietta (ECM), oraz Tempora Mutantur z muzyką Cecilie Ores’, z Schlagquartett Köln i Saxofon Consentus (Deutschlandfunk w Kolonii/Frau Musica).

 

Więcej informacji pod adresami:
www.cikada.no
http://www.sacrumprofanum.com/pl/3/492/504/cikada-ensemble
http://www.sacrumprofanum.com/pl/3/517/523/koncert-monograficzny-slawomira-kupczaka

Na podstawie:
www.sacrumprofanum.co

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 14 września 2012 | Kategoria: Events, Inne, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,