Dni Muzyki Nowej 2014Już za kilka dni rozpoczną się Dni Muzyki Nowej w Gdańsku. Odsłona zimowa odbywać się będzie  w dniach 16 – 19.01.2014,  wiosenna w dniach 11 – 13.04.2014.

18 stycznia br. w wystąpi jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej: norweska Cikada Quartet. W koncercie gościnnie udział weźmie polski wibrafonista Dominik Bukowski. Zespół wykona norweskie i polskie kompozycje.

Koncert Cikada Quartet wchodzi w skład zimowej edycji gdańskich Dni Muzyki Nowej.

Publiczność usłyszy kompozycje Hansa Abrahamsena, Caroli Bauckholdt oraz Krzysztofa Pendereckiego i – premierowo – Leszka Możdżera (kompozycja została specjalnie napisana dla festiwalu DMN).

Cikada Quartet powstał w 1989 roku w Oslo. Formacja, pod batutą Christiana Eggena, to nie tylko zespół, a właściwie 4 zespoły: Cikada Ensemble, kwartet smyczkowy, trio (flet, klarnet, fortepian) oraz duo (fortepian, instrumenty perkusyjne). Swoją siedzibę zespół ma w starych dokach Oslo, gdzie również mieści się Oslo Sinfonietta, w której grają także członkowie Cikady – pod tą samą batutą Christiana Eggena.

Zespół jest uznawany za jeden z najbardziej liczących się w świecie kwartetów wykonujących muzykę współczesną. W Polsce kwartet gościł wielokrotnie, między innymi na festiwalu Warszawska Jesień, na festiwalu Łańcuch III (poświęconemu Witoldowi Lutosławskiemu), we Wrocławiu na festiwalu Musica Electronica Nova, a jako Cikada Ensemble na festiwalu Sacrum Profanum.

W 2005 roku Cikada Ensemble otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w krajach skandynawskich: Nordic Council Music Prize. Jej laureatami są m.in. Arne Nordheim, Björk i Mari Boine.

Zainteresowania muzyczne zespołu koncentrują się na norweskiej i skandynawskiej muzyce współczesnej. Cikada zamawia utwory u różnych kompozytorów z całego świata i dokonuje ich prawykonań, a także prezentuje programy monograficzne, między innymi z muzyką Johna Cage’a, Mortona Feldmana, Iannisa Xenakisa, Franco Donatoniego czy Luigiego Nono. Zespół zaprasza do współpracy wielu wybitnych artystów, takich jak: Rolf Wallin, Cecilie Ore, Arne Nordheim, Stefano Gervanosi, Asbjørn Schaathun, Eivind Buene, James Dillon, Arild Andersen, Trygve Seim, czy Anette Peacock.

Z inicjatywy formacji zrodził się festiwal muzyki współczesnej Ultima w Oslo.

Cikada ma w fonograficznym dorobku ponad 30 albumów.

Strona zespołu
http://cikada.no

Cikada Quartet
18.01.2014, godz. 20:00

Fin, Kimmo Pohjonen wirtuoz akordeonu zamknie program zimowej edycji DMN 2014. Uważany jest za jednego z najlepszych wirtuozów akordeonu w Finlandii. Grał niemal każdą muzykę od rocka poprzez klasykę, folk po awangardę. Wszystko to doprowadziło do wypracowania jego własnego unikalnego stylu. Oprócz gry na akordeonie Kimmo Pohjonen zajmuje się także efektami dźwiękowymi. Swoją solową działalność przeplata projektami realizowanymi z takimi wykonawcami jak Kronos Quartet czy muzycy grupy King Crimson. Tworzy od 30 lat, inspirując się wszystkimi formami muzyki akordeonowej, m.in. folkiem, muzyką klasyczną, eksperymentalną. Studia na postępowej i innowacyjnej Sibelius Academy na wydziale muzyki folkowej były decydującym czynnikiem dla jego rozwoju – dzięki nim stał się kreatywnym i wszechstronnym muzykiem|performerem. Kimmo Pohjonen regularnie koncertuje na całym świecie. Jest zaangażowany również w liczne projekty muzyczne. Współpracuje m.in. z geniuszem samplowania, Samuli Kosminenem, znanym z islandzkiego zespołu MuM, tworzy projekt Kluster (album wydany w 2002 roku). W Polsce jest częstym gościem, w Gdańsku wystąpi pierwszy raz.
19.01.2014, godz. 20:00

Karnet i bilety

Karnety (na całość, limitowana pula, w sprzedaży tylko do 23.12.2013 lub do wyczerpania puli, sprzedaż od 3.12.2013 tylko przez eventim.pl): 65 zł

Bilety (na 16.01 i 17.01):

normalne: przedsprzedaż 20 zł | 30 zł

Bilety (na 18.01 i 19.01):

normalne: przedsprzedaż 40 zł | 50 zł

Zniżki (dotyczy wszystkich dni):

studenci, uczniowie, seniorzy: przedsprzedaż18 zł | 28 zł

KdK, KDR (limitowana pula): przedsprzedaż 15 zł | 25 zł

sprzedaż karnetów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie karnetów (1 legitymacja – 1 karnet)

Dodatkowe informacje na

http://www.klubzak.com.pl/doc_783.html

http://jazzarium.pl/przeczytaj/artyku%C5%82y/dni-muzyki-nowej-2014-cykady-w-klubie-%C5%BCak

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email