Gdzieś w natłoku pojawiających się kryminałów umknęła nam nowa pozycja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B i nie jest kryminałem!

Polecamy sagę szwedzkiej pisarki Anny Jörgensdotter pt.: Córki gór”

Kilka słów o książce
1938. Sandviken, niewielkie miasto w Szwecji. Zbliża się II wojna światowa, kształtują się ruchy socjalistyczne i narodowe, postępuje – przynajmniej teoretycznie – emancypacja kobiet. Pięcioro rodzeństwa. Sofia, świetnie zapowiadająca się narciarka, odrzuca zaloty nieśmiałego Miltona, by wyjść za mąż za Arvida, co okaże się największą pomyłką jej życia. Karin umiera wskutek gorączki połogowej. Otto marzy o karierze sportowej lub zawodzie cyrkowca. Emilia utrzymuje się z pracy własnych rąk, nie rodzi obowiązkowych dzieci i jest w wolnym związku. W niekonwencjonalny sposób żyje również Edwin, płaci jednak za to najwyższą cenę.

Wybrane recenzje

Niewielu jest współczesnych prozaików, którzy umieją stworzyć tak poruszającą i lekką narrację.
„Expressen”

Książka o uczuciach tak wszechogarniających i intensywnych, jak to tylko możliwe, o balansowaniu na granicy eksplozji.
„Göteborgs-Posten”

Niepowtarzalny styl, lekkość pióra, której wielu pisarzy mogłoby jej zazdrościć.
„Skånska Dagbladet”

Jörgensdotter serwuje czytelnikowi wiele z tego, czego oczekiwać można po dobrej skandynawskiej literaturze. A co najważniejsze – oddaje klimat szwedzkich realiów, krajobrazu i życia. Ty nie czytasz o szwedzkim mieście Sandviken i jego mieszkańcach…, ty jesteś w Szwecji!
www.alejaksiazek.blogspot.com

Wielką wartością książki jej wielowarstwowość. Jörgensdotter nie ogranicza się do wyłącznie do jednej warstwy, nie opisuje wyłącznie aspektów związanych z miłością. Jej bohaterowie włączeni są w całą sieć powiązań społecznych, gospodarczych, ogólnoświatowych, stając się przez to bardziej prawdziwi, możemy odnaleźć w nich cząstkę nas samych.
www.infotuba.pl

Język prosty i zimny idealnie oddaje zarówno mroźny klimat Szwecji, jak i mentalność jej mieszkańców. Zresztą, o czym łatwo się przekonać z lektury Córek gór, czasem najprostsze słowa bywają nośnikiem najgłębszych, najbardziej wyrazistych emocji nie potrzebujących już dodatkowych opisów czy objaśnień.
www.trojmiasto.miastokultury.pl

 
Dodatkowe informacje
Literatura piękna,
seria: z miotłą
premiera: marzec 2012
wydanie: I
tytuł oryginału: Bergets döttrar
gatunek: powieść
przekład: Alicja Rosenau
oprawa: twarda z obwolutą
format: 12,3 x 19,5 cm
liczba stron: 528
ISBN 978-83-7747-636-9

Anna Jörgensdotter
(ur. 1973) – szwedzka pisarka, publicystka i redaktorka, prowadzi warsztaty kreatywnego pisania. Autorka powieści, dramatów i zbiorów wierszy. Zadebiutowała w 2002 roku książką dla dzieci Pappa Pralin. Córki gór (2009), jej pierwsza powieść dla dorosłych, zostały wyróżnione prestiżową nagrodą literacką Ivara-Lo Johanssona.

Na podstawie
Wydawnictwo W.A.B
www.wab.com.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 22 czerwca 2012 | Kategoria: Literatura, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , ,