To pozycja nie tylko dla snobów, choć tytuł może sugerować co innego…

Wydana w ekskluzywnej formie, licząca 240 stron książka może być źródłem inspiracji dla osób, które chcą zorganizować przyjęcie, o którym goście będą długo pamiętać. Można z niej czerpać pomysły na uroczyste nakrycie stołu i wspaniałe ozdoby z kwiatów. Zawiera Na ponad dwustu stronach zawarto m.in. opisy ceremonii towarzyszących wręczaniu przez szwedzkich monarchów Nagród Nobla oraz historię powstawania tej tradycji. Poznać też można wiele mało znanych faktów związanych z organizacją bankietów a nawet przepisy kulinarne podawanych z tej okazji dań. Przepisy przygotował do druku ‚kulinarny wirtuoz”, Stefan Torstensson szwedzki kuchmistrz o ogromnym doświadczeniu zdobytym podczas pracy w znanych restauracjach Szwecji i Europy. Znajdziecie tu również interesujące informacje o życiu Alfreda Nobla, o zaplanowanych co do minuty przygotowaniach do bali Noblistów, a także o znanych i mniej znanych laureatach najsłynniejszej nagrody świata.

Sam A. Nobel, wynalazca dynamitu i posiadacz kilkuset patentów, które przyniosły mu ogromną fortunę, przebywając w Paryżu, zmęczony i ciężko chory na serce, zdecydował się w roku 1895, spisać testament. Niemal cały swój majątek przeznaczył na fundusz nagród. Postanowił, że co roku dochód ze spadku po nim będzie dzielony na pięć równych części pomiędzy tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla ludzkości. A więc w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz w sferze działań mających utrwalać pokój. Cztery pierwsze nagrody przyznają komitety i akademie szwedzkie a wręcza się je, zawsze 10 grudnia, w Sztokholmie. Nagrodę tzw. pokojową przyznaje i wręcza komitet norweski w Oslo. (Szóstą nagrodę, w dziedzinie ekonomii, ufundowano dopiero w 1969 r. przez szwedzki Bank Państwa. Poświęcona jest pamięci Nobla i wręczana wraz z pozostałymi nagrodami. Potocznie nazywa się ją dlatego Ekonomicznym Noblem.).

A. Nobel zmarł we Włoszech 10 grudnia 1896 r pozostawiając swoim krewnym niewielkie sumy. Po jego śmierci rozpoczęły się spory oraz próby unieważnienia testamentu. Przyczyniło się to do opóźnienia realizacji postanowień zapisu. Ostatecznie po trzech latach rozwiązano kwestie spadkowe, sprawy związane z zarządzaniem majątkiem oraz z przyznawaniem nagród. Nagrody po raz pierwszy wręczono 10 grudnia 1901 r. Wtedy również zorganizowano pierwszy bankiet dla laureatów, zapraszając wyłącznie mężczyzn, których podejmowano aż siedmioma daniami. Wkrótce jednak zrezygnowano z wyłącznie męskiego towarzystwa choćby dlatego, że już w 1903r. jednym z laureatów nagrody została, Polka: Maria Skłodowska-Curie. Pierwsza kobieta noblistka i jedna z niewielu naukowców, którzy nagrodę tę dostali dwa razy.

O autorce:
Helene Bodin, pisarka i specjalistka od produkcji medialnych. Od ponad 20 lat odnosi sukcesy dzięki swoim książkom, a także innym produktom medialnym. Postacią Alfreda Nobla prawie dwadzieścia lat temu i gromadziła na jego temat ogromną wiedzę. Część z niej wykorzystała pisząc książkę o jednym z fragmentów noblowskiej tradycji. Są nią bankiety wydawane w Sztokholmie na cześć laureatów nagród. Książka: Nobelfesten: moderna recept från klassiska menyer ukazała się w 1998 r. Zgromadzono w niej wszystko to co dotyczy tych uroczystości, z których pierwsza odbyła się w 1901 r.

Książka w formie pięknego, barwnego albumu z dużą ilością kolorowych zdjęć ukazała się w polskim tłumaczeniu jako: ‚Bale noblistów. Od klasycznego menu po współczesne przepisy’ nakładem wydawnictwa Skrivbyrå E. Palmblad. Przekładu dokonano z angielskiej wersji książki a tłumaczami były Maria Derkacz-Strybel i Anna Tomiak.
Wydawnictwo: Skrivbyra E. Palmblad , Luty 2002
ISBN: 83-89304-00-7
Liczba stron: 230
Wymiary: 245 x 285 mm

 
Album, pomimo dość odległego roku wydania dostępny jest m.in. w księgarniach merlin.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email