Bywa nazywana najlepszym towarem eksportowym Islandii.

Gorąco polecamy Wam unikalny dokument o wyjątkowej artystce, która swoją karierę zaczęła w wieku 12 lat, śpiewając islandzkie melodie ludowe oraz przeróbki piosenek Beatlesów.
W filmie znalazły się wywiady nie tylko z samą Björk. Będzie można posłuchać co na jej temat mówią m.in: lider U2 Bono, Evelyn Glennie, Einar Ornem z Sugarcubes czy była prezydent Islandii w latach 1980-1996, Vigds Finnbogadóttir. W filmie wykorzystano liczne zdjęcia z prób a także z Islandii oraz Hiszpanii, gdzie obecnie mieszka wokalistka.

Jej pełne nazwisko brzmi Björk Guðmundsdóttir. Śpiewem fascynowała się od dziecka, uczyła się gry na pianinie i flecie. Swoją pierwszą płytę „Björk”, która zyskała w Islandii status platynowej płyty wydała w wieku zaledwie 11 lat. Eksperymentowała z wieloma gatunkami muzycznymi, na początku kariery olśnieniem był dla niej punk. W tej stylistyce była utrzymana twórczość jej pierwszego zespołu Spit and Snot. Później tworzyła także jazz, pop, folk i rock. Świat usłyszał o niej po raz pierwszy za sprawą zespołu The Sugarcubes. Grupa rozpadła się w 1992 roku (po sześciu latach istnienia) – Björk przeniosła się wówczas do Londynu i zaczęła pracę nad solową płytą „Debut”. Album okazał się hitem a artystka uzyskała status międzynarodowej gwiazdy.

Jej bardzo charakterystyczny, eklektyczny styl sprawia, że nie sposób jej pomylić z żadną inną wokalistką. Na stałe wpisała się do kanonu światowej sceny muzycznej (w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów sporządzonym przez magazyn Rolling Stone zajęła 60 miejsce). Jest laureatką wielu muzycznych nagród oraz jednej filmowej. W 2000 roku zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki w Cannes za rolę w filmie Larsa von Triera „Tańcząc w ciemnościach”.

TVP Kultura
Emisja: 15 grudnia, godz. 19.15
Powtórka: 16 grudnia, godz. 13.20,

Na podstawie:
TVP Kultura
http://www.tvp.pl/kultura/miejsce-wsrod-gwiazd/bjrk-glos-duszy/9355159

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 15 grudnia 2012 | Kategoria: Events, Film, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , ,