W polskich kinach ciągle można jeszcze zobaczyć międzynarodową produkcję Casino Royale – kolejną część przygód Jamesa Bonda, w której udział wzięło dwóch znanych i uznanych duńskich aktorów: Mads Mikkelsen jako czarny charakter Le Chiffre, oraz Jesper Christensen jako Mr White.

Mads Mikkelsen to gwiazda nr jeden duńskiego kina. Najlepszy z najlepszych. Aktorska elita. Madsa oglądaliśmy ostatnio w Jabłkach Adama. Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego można go było zobaczyć w trylogię PUSHER, wstrząsającym obrazie życia i działalności mafii w Kopenhadze. Mads zagrał w I i II części trylogii a to co stworzył na ekranie jest arcydziełem sztuki aktorskiej. Niestety, żadnej z trzech części PUSHERa nie został wprowadzono do polskich kin. Wielki błąd. Poza wymienionymi, w Polsce z udziałem Madsa można było obejrzeć m.in.: Otwarte serca, Willbur chce się zabić, Księga Diny oraz międzynarodową produkcję Król Artur. Wkrótce na ekrany polskich kin wejdzie wspomniane Tuż po weselu. Za rolę w tym filmie Mads Mikkelsen otrzymał nominację Duńskiej Nagrody Filmowej przyznawanej przez Duński Instytut Filmowego w kategorii najlepsza męska rola pierwszoplanowa.
Jabłka Adama film, który podbił serca polskiej publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym (WFF) zdobywając jej nagrodę. Czarna komedia. Pełna czarnego humoru komedia absurdu albo zwykłe szaleństwo z głębszym przesłaniem…
Do samotnego wiejskiego kościółka przybywa w ramach resocjalizacji neofaszysta Adam. Przywódcą niewielkiej społeczności jest Ivan, miejscowy pastor, zaś na plebani mieszkają jeszcze inni byli przestępcy – Gunnar i Khalid. Adam w pokoju wiesza sobie portret Hitlera i mocno postanawia nie dać się sprowadzić na dobrą drogę. Pierwszym zadaniem z którym musi się uporać, jest chronienie miejscowej jabłonki przed szkodnikami, co okazuje się trudnym zadaniem. Równie trudnym, co nieunikniona konfrontacja dwóch silnych i przekonanych o swej słuszności osobowości – pastora i Adama. W rolach głównych: Ulrich Thomsen, Mads Mikkelsen , Nicolas Bro , Paprika Steen . Film wyświetlają jeszcze od czasu do czasu kina studyjne.

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 4 marca 2007 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , , ,