Nagrodzony BAFTA i nominowany do Emmy Award duński serial „The Killing” („Forbrydelsen”) to autentyczny fenomen w świecie seriali kryminalnych oraz obecnej popularności skandynawskich kryminałów. Po sukcesach na rodzimym rynku, gdzie „The Killing” obejrzał co trzeci mieszkaniec kraju, serial stał się telewizyjnym hitem w Wielkiej Brytanii, przyciągając przed telewizory więcej widzów niż rozreklamowani amerykańscy „Mad Meni”.

Rozgrywający się pod niskim zimowym kopenhaskim niebem dramat spodobał się Brytyjczykom, którzy wcześniej pokochali już przecież szwedzkiego inspektora „Wallandera”,  a noszony przez detektyw Lund klasyczny duński, ręcznie dziergany wełniany sweter we wzory stał się obiektem kultu, poszukiwanym na internetowych aukcjach.

Serial doczekał się też amerykańskiego remake’u pod tytułem „Dochodzenie”, co najlepiej świadczy o skali jego sukcesu.

 
Kilka słów wstępu na temat serialu
W lesie pod Kopenhagą zostaje znaleziona damska bielizna i kilka rzeczy osobistych. Jeden z tropów wiedzie do Birk Larsenów – małżeństwa z trójką dzieci. W trakcie rutynowego przesłuchania przez policję wychodzi na jaw, że od kilku dni nikt z rodziny nie widział najstarszej córki Nanny, która miała spędzić weekend z przyjaciółką.
Nic nie wskazuje na poważne przestępstwo, jednak wiedziona instynktem detektyw Sarah Lund wszczyna poszukiwania. Czyni to wbrew sugestiom aroganckiego detektywa Jana Meyera, który ma ją zastąpić w Wydziale Zabójstw. To bowiem ostatni dzień pracy policjantki, która wraz z narzeczonym i 12-letnim synem nazajutrz miała przeprowadzić się do Szwecji. Dzięki uporowi Sary z pobliskiego jeziorka zostaje wyłowiony samochód ze zwłokami…

Więcej informacji o tym co wyróżnia „The Kipling” spośród setek innych kryminalnych seriali znajdziecie na stronie serialu:
http://www.alekino.pl/html/the-killing/o-serialu.htm
 

Informacja przygotowana na podstawie materiałów prasowych nadesłanych przez ale kino+  za co ogromnie dziękuję !

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 6 grudnia 2011 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , ,