PORWANIE DUNSKI FILMOd dzisiaj, tj. 7 marca 2013 na ekrany kin wchodzi „Porwanie” w reżyserii Tobiasa Lindholma.

Film opowiada historię z życia wziętą: pięć lat temu somalijscy piraci porwali dwa duńskie frachtowce Danica White i Cec Future. Obraz Lindholma przedstawia autorską perspektywę tych poruszających wydarzeń, o których zapewne nigdy nie dowiemy się całej prawdy. Fabuła filmu koncentruje się na losie załogi statku towarowego MV Rozen, który w drodze do portu w Mombasie zostaje uprowadzony przez somalijskich piratów, grasujących na Oceanie Indyjskim. Na pokładzie znajdują się między innymi: kucharz Mikkel (Pilou Asbæk) i mechanik Jan (Roland Møller). Razem z innymi marynarzami stają się oni zakładnikami, stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości piętnastu milionów dolarów. Wbrew ostrzeżeniom eksperta prezes korporacji, do której należy statek, postanawia prowadzić negocjacje na własną rękę. Pomiędzy porywaczami a prezesem towarzystwa żeglugowego (Søren Malling) rozgrywa się psychologiczny dramat

Trailer filmu: http://www.kinoradio.pl/ogladaj/zwiastuny/Kapringen-kBmdj_Rfr9M

PORWANIE
Produkcja: Dania 2012
Gatunek: thriller / film sensacji
Czas : 90 min

TWÓRCY
Reżyseria i scenariusz: Tobias Lindholm
Producenci: Tomas Radoor & René Ezra
Zdjęcia: Magnus Nordenhof Jønck, DFF
Montaż: Adam Nielsen
Dźwięk: Morten Green
Muzyka: Hildur Gudnadottir
Scenografia: Thomas Greve
Stylist: Louise Hauberg
Oświetlenie: Sune Lolk
Kierownik produkcji: Maj-Britt Paulmann Dalsgaard
Producent wykonawczy: Henrik Zein, Lena Haugaard & Thomas Heinesen

OBSADA
Mikkel Hartmann: Pilou Asbæk
Peter C. Ludvigsen: Søren Malling
Lars Vestergaard: Dar Salim
Jan: Roland Møller
Connor Julian: Gary Skjoldmose Porter
Omar: Abdihakin Asgar
Marian Hartmann: Amalie Alstrup
Kamilla Hartmann: Amalie Vulff Andersen
Anette Ludvigsen: Linda Laursen
Kapitan: Keith Pearson

FESTIWALE:
2012 – MFF w Wenecji: nominacja: Konkurs ‚Horyzonty: Udział w konkursie Horyzonty Tobias Lindholm
2012 – Festiwal Filmowy Thessaloniki: NAGRODA: Złoty Alexander: Tobias Lindholm
2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokyo International Film Festival: nominacja: Tokyo Grand Prix: Tobias Lindholm
2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2012 – Festiwal Filmowy w Zurichu
2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Les Arcs
2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu

RECENZJE
„Festiwal filmowy w Wenecji, 2012, Porwanie, recenzja Jo-Ann Titmarsh
Lindholm to nowy talent na filmowej arenie. Jest nie tylko reżyserem, napisał również pouczający i pełen napięcia scenariusz. Porwanie nie ma właściwie słabych punktów: bohaterowie, wybór miejsc akcji i wydarzenia są prawdopodobne – film oferuje fascynujące obserwacje na temat działalności współczesnych piratów, mówi też jak z tego rodzaju przestępczością radzą sobie prezesi dużych korporacji.

Aktorzy prezentują poziom światowy. Asbæk początkowo przypomina Ewana McGregora, wszystko dzięki niebieskim oczom i zawadiackiemu, niemal chłopięcemu uśmiechowi, pod koniec filmu kojarzy się już raczej z Michaelem Shannonem (który również jest kandytatem do nagrody aktorskiej w Wenecji) – na jego twarzy rysuje się niemal chorobliwe szaleństwo, niezwykłe w swojej intensywności. Równie przekonującą kreację stworzył Malling – zagrał człowieka, który zmaga się ze wzrastającą presją.

Lindholm, reżyser obrazu opartego na nieustannym napięciu, stworzył dzieło podważające reguły filmu akcji. W rezultacie otrzymujemy obraz dużo bardziej przekonujący niż produkcje hollywoodzkie, bez względu na to, czy dzieją się one na statku, w samolocie czy w budynku. Porwanie nie jest oparte na heroicznych działaniach super bohaterów, najnowocześniejszych gadżetach i fajerwerkowym finale – bohaterowie Lindholma to zwykli ludzie w niezwykłych i przerażających sytuacjach.”
( http://www.cine-vue.com/2012/09/venice-film-festival-2012-hijacking.html )

REŻYSER: TOBIAS LINDHOLM
Urodził się w Danii w 1977 roku. Jest scenarzystą, w 2007 roku ukończył Duńską Szkołę Filmową. W 2008 roku napisał kilkanaście odcinków serialu The Summers dla telewizji DR, a w latach 2009-2010 scenariusz filmu Borgen (nagroda BAFTA). Jest współautorem filmu Submarino (razem z Thomasem Vintenbergiem, który go wyreżyserował). Obraz był pokazywany na Berlinale oraz dostał Nordic Council Film Prize. Lindholm napisał też scenariusz do Polowania. Film otrzyłam nagrody dla najlepszego aktora (Mads Mikkelsen) oraz Vulcain Prize i nagrodę jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes w 2012 roku. Dramat więzienny R (2010) został nakręcony przez duet Lindholm-Michael Noer (reżyserzy-scenarzyści). Był to dla nich debiut w roli reżyserów filmów pełnometrażowych. Film był pokazywany na festiwalu w Rotterdamie oraz zdobył nagrody: Dragon (na Festiwalu Filmu Nordyckiego w Gothenburgu w 2010 roku) i Bodil (nagroda duńskich krytyków za najlepszy film, 2011). Lincoln został również specjalnie wyróżniony za napisanie R i Submarino. Porwanie (2012) to drugi pełnometrażony film Lindholma.

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 7 marca 2013 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , ,