Tym razem selekcję przeszły 1 film dokumentalny i dwie fabuły.

W kategorii „Dokument” nominację otrzymał szwedzki film Searching for Sugar Man Malika Bendjelloul. To trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał. „Sugar Man” to uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. To pierwsza w historii nominacja dla szwedzkiego filmu dokumentalnego, dlatego wyjątkowo mocno trzymamy kciuki za szczęśliwy finał.

Trailer:
http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1+%28polski%29-29391
http://www.imdb.com/title/tt2125608/


Natomiast w kategorii ”Najlepszy film nieanglojęzyczny” nominację otrzymał duński film „Kochanek królowej” w reżyserii Nikolaja Arcela. Już od jakiegoś czasu film wskazywany był jako faworyt do uzyskania nominacji.

Karolina Matylda Hanowerska od małego przygotowywana była do roli przyszłej królowej i żony europejskiego władcy. Pełna nadziei i wyobrażeń idealnego mężczyzny przybywa do obcego kraju, by rządzić u boku męża. Rzeczywistość ją jednak rozczarowuje. Chrystian VII jest groteskowym szaleńcem, zakochanym w sobie i dworskich zabawach.

Nikolaj Arcel urodził się w 1972 roku w Danii, absolwent Duńskiej Narodowej Szkoły Filmowej. Jego film dyplomowy z 2001 roku, „Woyzeck’s Last Symphony”, zdobył główne nagrody na prestiżowych festiwalach w Monachium oraz Clermont-Ferrand, w Tel Awiwie doceniono Arcela, przyznając mu nagrodę dla najbardziej obiecującego reżysera.

Film można jeszcze od czasu do czasu zobaczyć w niektórych kinach studyjnych w Polsce.
Trailer filmu:
http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1+%28polski%29-28709

 

„Kon Tiki” norweski film w reżyserii Joachima Ronninga i Espena Sandberga.
W roku 1947 świat zmęczony wojną zafascynował się młodym norwegiem Thorem Heyerdahlem, który opracował rewolucyjną teorię, iż Polinezja, wbrew wcześniej ustalonej teorii naukowej dotyczącej migracji z Azji, została zaludniona przez mieszkańców Ameryki Południowej. Aby udowodnić swoją teorię, zrobił coś niewyobrażalnego: zdecydował się wyruszyć w wyprawę przez Pacyfik. Za środek transportu posłużyła my prymitywna tratwa wykonana z drzewa balsa, którą ochrzcił Kon-Tiki, na cześć boga słońca. W tej pełnej przygód i niebezpieczeństw podróży, na dystansie blisko 8000 km, towarzyszyło mu pięciu kompletnie obcych sobie młodych mężczyzn. Co więcej tylko jeden z nich potrafił żeglować. Sam Thor, bał się wody i nie potrafił pływać, jednak był gotów poświęcić wszystko i wszystkich, aby udowodnić, że ma rację.
Film Kon-Tiki to ekranizacja prawdziwych wydarzeń. To osobista opowieść o pełnej przygód wyprawie, która na zawsze zmieniła ludzi, którzy brali w niej udział, a której akcja rozgrywa się w wielu malowniczych miejscach takich jak: Norwegia, Polinezja, USA, Peru i na Pacyfiku. Kon-Tiki to epicka historia o odwadze, by wbrew sceptykom, walczyć o własne przekonania i zrobić to, co inni uważają za niemożliwe.

Wyniki już 24 lutego.

Życzymy Powodzenia!

 

Na podstawie
Ambasada Królestwa Danii w Warszawie,
https://www.facebook.com/AmbasadaDanii?ref=ts&fref=ts
Ambasada Szwecji w Warszawie
https://www.facebook.com/pages/I-c%C3%B3%C5%BC-%C5%BCe-ze-Szwecji-Ambasada-Szwecji-w-Polsce/119085241483513?ref=ts&fref=ts

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email