dzien kobiet ambasada SzwecjiSerdecznie polecamy Dzień Kobiet w Ambasadzie Szwecji. Odbędzie się tam maraton opowieści, żywa biblioteka, gry i zabawy dla dzieci „W krainie Astrid Lindgren”, loteria książek, szwedzkie smakołyki, wystawa Życiowa układanka

Kiedy? Sobota, 8 marca w godz. 11-14

Gdzie? w Rezydencji Ambasadora Szwecji (ul. Bagatela 3 przy Łazienkach Królewskich)

Organizatorzy: Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Spotkanie jest otwarte dla publiczności. Prosimy o wcześniejszą rejestrację: www.isp.org.pl/stereo

Sztokholm, rok 2010. Wielka gala, na scenie znani ludzie. Zaczęłam liczyć. 48 mężczyzn, 12 kobiet. Czara się przelała – mówiła Lina Thomsgård ze szwedzkiej organizacji Pośrednictwo Sprawiedliwości (Rättviseförmedlingen) w rozmowie z dziennikarką Wysokich Obcasów. Gdy po sztokholmskiej gali trafiła do nocnego klubu, gotowa była na kolejne wyzwania: – Spytałam menedżera, czemu tylko chłopaki miksują muzykę. On na to, że nie ma dziewczyn. Powiedziałam mu: Za dwa dni będziesz miał listę stu nazwisk.*

Brzmi znajomo? Ze stereotypowym podejściem do kobiet (i mężczyzn) spotykamy się na każdym kroku. Na rynku pracy, w świecie nauki, w rodzinie. Dlaczego młoda badaczka często w pierwszym odruchu nie wzbudza zaufania? Dlaczego właściwie powątpiewa się w jej kompetencje? Czy mężczyzna tak samo dobrze jak kobieta spisze się jako wychowawca w przedszkolu? Czy tata to rodzic drugiej kategorii? Dlaczego do debat zapraszani są głównie mężczyźni? Czy feministka to taka straszna baba? Co dziwnego jest w tym, że pani po 70. pracuje jako dj-ka?

Z okazji Dnia Kobiet Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych i Stowarzyszenie Kongres Kobiet zapraszają do dyskusji na temat stereotypowych spojrzeń na kobiety (i mężczyzn!). Gości powita Ambasador Szwecji STAFFAN HERRSTRÖM, Prezes Instytutu Spraw Publicznych JACEK KUCHARCZYK, Prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet DOROTA WARAKOMSKA.

O przełamywaniu stereotypów opowiedzą goście z Polski i ze Szwecji: wicemarszałkini Sejmu WANDA NOWICKA, socjolożka, badaczka z Obserwatorium Płci ALEKSANDRA NIŻYŃSKA oraz BARAKAT GHEBREHAWARIAT – działacz szwedzkiej organizacji „Pośrednictwo Sprawiedliwości”.

W „żywej bibliotece” zasiądą i na pytania publiczności odpowiadać będą:

• wychowawca w przedszkolu „Pomarańczowa ciuchcia” Roman Radomski

• diakonka parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie Halina Radacz

• DJ-ka seniorka DJ Wika

• jeden z założycieli Stołecznego Klubu Aktywnych Tatów Paweł Ostaszewski

Spotkanie poprowadzi Dorota Warakomska, prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. O oprawę muzyczną zatroszczy się DJ Wika.

Podczas spotkanie będzie można obejrzeć wystawę Life Puzzle – Życiowa układanka, poświęconej szwedzkiej polityce prorodzinnej.

Najmłodszych, którzy pojawią się w ambasadzie ze swoimi mamami (tatami) zapraszamy na warsztaty „W krainie Astrid Lindgren” w bibliotece Ambasadora.

 

Wśród gości rozlosowane zostaną nagrody książkowe.

Partnerzy: Wydawnictwo Czarna Owieczka, Wydawnictwo Zakamarki, Stołeczny Klub Aktywnych Tatów
Na podstawie
Ambasada Szwecji w Warszawie

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email