dzien skandynawski 201431 maja w Warszawie na Skwerze przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a odbędzie się rodzinna impreza plenerowa „Dzień Skandynawski”, organizowana przez magazyn „Podróże”. Będzie to kalejdoskop atrakcji związanych z krajami skandynawskimi – od klocków Lego po symulator jazdy Volvo, od ikon skandynawskiego designu po spotkanie z Muminkami.

Patronat honorowy objęły Ambasady Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

Atrakcje dla dzieci…

Już od 11.00 przy namiocie LEGO rozpocznie się wielkie budowanie – przez cały dzień dzieci będą mogły dołożyć klocek do wspólnej konstrukcji, z której powstanie gigantyczne miasto LEGO.

Dzieci zobaczą też bohaterów powieści Tove Jansson (czyli słynne Muminki) i Astrid Lindgren – wśród spacerujących wokół postaci będzie Pippi Langstrumpf.

O 11.30 Teatr Baj pokaże spektakl o Emilu z Lönnebergi. Poza tym aktorzy Teatru Baj przeprowadza liczne zabawy, konkursy i kalambury teatralne. Podczas spotkania odbędą się wspólne psoty razem z Emilem: zabawa w chowanego, malowanie twarzy, zabawy z kredą na skwerze oraz rzucanie talerzami. Przyjrzymy się też zjawisku latających kur.

Następnie z dziećmi spotka się też czytająca kultowe powieści szwedzkiej pisarki Edyta Jungowska, a firma Candy King rozda im aż 500 kg cukierków. Oprócz tego będą warsztaty, konkursy i pokazy bajek.

Z myślą o najmłodszych wystąpi chór Pippi Band ze Szkoły Podstawowej nr.105 im.Astrid Lindgren. Z kolei na stoisku wydawnictwa EneDueRabe można będzie nabyć skandynawską literaturę – mądre, ambitne, pełne ciepła i humoru książki dla dzieci z niebanalną treścią i nietuzinkowymi ilustracjami.

… i dla trochę starszych

Dorośli będą mogli zaznajomić się z ofertami wycieczek do krajów Północy. Bogatą ofertę przedstawią przewoźnicy Polferries, Stena Line i Fjordline. Novasol oraz Interhome pomogą podjąć decyzje związane z miejscami noclegowymi. Oprócz tego kompleksowe wycieczki oferować będą: Skandynawskie Biuro Podróży i Fiordy.com, z kolei Visit Norway udzieli wszelkich informacji przydatnych przed podróżą do Norwegii. Chętni będą mieli okazję spróbować regionalnych potraw, a także poznać aktywne formy wypoczynku takie, jak nordic walking. Prezentację zalet, sprzętu i prawidłowej techniki przedstawi Fundacja Promocji Rekreacji KIM, która dodatkowo zapozna wszystkich z tajnikami kajakarstwa grenlandzkiego. Chętni będą mogli sprawdzić kwestie bezpieczeństwa w specjalnym symulatorze Volvo. Przez cały dzień czynne będą wystawy: o wyspie Bornholm, życiu rodzinnym w Szwecji, szwedzkim Nobliście z dziedziny literatury Tomasie Tranströmerze, rowerowej Kopenhadze i o Norwegii jako kraju równych szans. Skandynawską literaturę, nie tylko kryminalną, zaprezentują: Grupa Wydawnicza Foksal oraz Grupa Wydawnicza Publicat SA.

Skandynawski design

Piękne, funkcjonalne i dostępne dla każdego – takie mają być meble z Danii, Finlandii i Szwecji. Wylansowany przez skandynawskich i nordyckich projektantów sposób aranżacji wnętrz, zwany stylem skandynawskim, szybko stał się popularny na całym świecie. Wykreowali go głównie Duńczycy i Finowie: Arne Jacobsen, Hans Wegner i Alvar Aalto. Niektóre z najsłynniejszych produktów będzie można zobaczyć i kupić na Dniu Skandynawskim w pierwszym tego typu sklepie w Polsce – Scandinavian Living. Zostaną pokazane m.in kultowe: tkaniny i akcesoria Marimekko, meble Fritz Hansen, zabawki Maileg, oświetlenie Normann Copenhagen, akcesoria i oświetlenie Muuto, meble Swedese

Z kolei architekci wnętrz związani z serwisem Urzadzamy.pl, każdemu kto przyniesie ze sobą zdjęcia mieszkania lub plany wnętrz, będą udzielać darmowych porad jak urządzić mieszkanie, jaki dobrać kolor ścian, jak zmienić wystrój.

Muzyka na żywo

Finlandia to kraj tanga, białych nocy, niedźwiedzi, reniferów i… karaoke! Finowie uwielbiają ten sposób spędzania wolnego czasu, a wieczory karaoke odbywają się regularnie nawet w najmniejszym miasteczku. To właśnie w Finlandii po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa Świata w Karaoke, Finowie rywalizują też nieustannie z Chińczykami o to, kto dłużej potrafi śpiewać (ostatni rekord to ponad 400 godzin!). Zwyczaj śpiewania karaoke przejęli także studenci filologii fińskiej na Uniwersytecie Warszawskim, od 2007 organizując cykliczne imprezy fińskiego karaoke w Warszawie. 31 maja o godz.18.00 na Dniu Skandynawskim będzie można usłyszeć największe fińskie przeboje, takie jak „Olen suomalainen”, i przekonać się, że śpiewanie po fińsku wcale nie jest trudne!

Na zakończenie o godz.19.00 zagra zespół Mustat Silmät z Finlandii. Jego muzyka to porywający miks przebojów z fińskich potańcówek, słowiańskich rytmów i nowoczesnych brzmień. Na fińskiej scenie pojawił się w roku 2000. Występowali w różnych miejscach: od helsińskich spelun przez kultowe kluby po renomowane festiwale fińskiej muzyki. Zagrali już ponad tysiąc koncertów, a każdy kolejny to jedyne w swoim rodzaju porywające wydarzenie i gwarancja dobrego nastroju.

Imprezę poprowadzi znany z programu „Europa da się lubić” Toni Hyyryläinen.

Program imprezy:

11.00 Uroczyste otwarcie z udziałem Ambasadorów Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji

11.00-19.00

– Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami

– Wielkie budowanie z LEGO

– Ekspozycja ikon skandynawskiego design

– Prezentacja atrakcji turystycznych, ofert biur podróży i przewoźników, a także firm skandynawskich oferujących swoje produkty na rynku polskim

– Wystawy, pokazy bajek, postacie ze skandynawskich baśni

11.30 Teatr Baj – „Emil z Lönnebergi”

12.30 Spotkanie z Edytą Jungowską

13.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci

14.30 Występ chóru „Pippi Band”

15.30 Warsztaty dotyczące urządzania wnętrz w stylu skandynawskim

16.00 Fińskie zawody w noszeniu żon

17.00 Nordic walking – zalety, sprzęt, technika

17.30 Historia kajakarstwa grenlandzkiego

18.00 Fińskie karaoke

19.00 Występ zespołu Mustat Silmat z Finlandii

Więcej informacji w miesięczniku Podróże
http://www.podroze.pl/dzial/aktualnosci/atrakcje-w-warszawie-na-weekend-przezyj-dzien-skan/4323/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email