W dniach 18 – 26 maja we Wrocławiu odbędzie się trzecia edycja Musica Electronica Nova – festiwalu poświęconego muzyce tworzonej przy pomocy i użyciu najnowszych technologii. W tym roku wśród gości znajdą się artyści z Finlandii:
Kaija Saariaho – na Zachodzie równie popularna jak Arvo Pärt, w Polsce prawie zupełnie nieznana. Urodzona w Helsinkach, odebrała gruntowne wykształcenie muzyczne na Akademii Muzycznej Sibeliusa. Jedna z najbardziej uznanych fińskich kompozytorek. Jej muzyka stanowi niezwykłe połączenie klasyki z nowatorskimi środkami i elektroniką. O artystce można poczytać na: www.saariaho.org

PAN SONIC tworzą Mika Vainio i Ilpo Väisänen. Zespół powstał w 1993. Na początku lat 90-ych opuścili Finlandię dla słonecznej Barcelony. Obecnie Vainio mieszka w Berlinie a Väisänen nadal w Barcelonie. Ich zainteresowania muzyczne rozpoczęły się od muzyki industrialnej w latach 80-ych, później ich gust przesunął się w stronę reggae, hip-hopu i muzyki eksperymentalne, acid house. Ich nowe utwory przypominają brzmienie art noise. Pan Sonic współpracował m.in. z Carsten Nicolai (Alva Noto), Andreas Ammer, Sakamoto, Björk, Jimi Tenor, Bruce Gilbert, Caspar Brötzmann. Tworzył instalacje dźwiękowe w galeriach sztuki w Helsinkach, Londynie, Paryżu, Tokio, tworzył również muzykę do pokazów mody w Japonii, Francji i USA. O zespole poczytać można na: www.phinnweb.org/panasonic .
O festiwalu i koncertach można dowiedzieć się więcej na: www.musican.aprom.pl/electronica

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email