To fantastyczna wiadomość !

Harpa – sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku autorstwa Henning Larsen Architects, Batteríið Architects i Studio Olafur Eliasson, to zwycięzca tegorocznej Europejskiej Nagrody dla Architektury Współczesnej przyznawanej przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Roche.

Harpa to wyjątkowa budowla, która pomogła zrewitalizować i ożywić port w stolicy Islandii oraz zbliżyć dzielnicę portową do miasta. Jest odwiedzana przez około 2 milionów turystów rocznie.

Więcej o tym niezwykłym miejscu dowiecie się na stronie: http://en.harpa.is

Pozostali finaliści tegorocznej nagrody to: ratusz w belgijskiej Gandawie, Superkilenmiędzykulturowy park miejski w Kopenhadze (http://superkilen.dk ) , dom spokojnej starości w portugalskim Alcácer do Sal oraz przestrzeń kulturalno-komercyjna Metropol Parasol w Sewilli.

Nagrody zostaną wręczone projektantom 7 czerwca w Barcelonie podczas uroczystości, która będzie jednocześnie świętem z okazji 25-lecia istnienia nagrody Miesa van der Roche.

Nagroda honoruje europejskich architektów i ich wkład w tworzenie nowych idei i technologii oraz w rozwój współczesnej urbanistyki. Jest przyznawana co dwa lata za budowlę ukończoną w dwóch poprzednich latach. W tym roku do nagrody nominowano 335 realizacji z 37 państw europejskich, w tym 13 prac z Polski, m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Dom Handlowy Wolf Bracka „Vitkac” w Warszawie, Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Informacje o nagrodzie:
http://miesarch.com

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email