Przegl-d_film-w_kr-tkometra-owychZapraszamy na spotkanie z krótkim metrażem ze Skandynawii.

Pokazy filmowe odbywać się będą w ramach World Shorts festiwalu, który przybliża polskiej publiczności krótkometrażowe produkcje z różnych zakątków świata.

Cykl World Shorts  to autorski projekt Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte, którego celem widzowi krótkometrażowej twórczości wybranych narodowych kinematografii.

W programie m.in. Nowi lokatorzy, film pracującego w Nowym Jorku Duńczyka – Joachima Backa nagrodzony krótkometrażowym Oscarem w 2010 roku. Tragikomiczna opowieść o mieszkaniu, które odkrywa przed swoimi nowymi właścicielami okropną tajemnicę. Zobaczymy w nim gwiazdy nowojorskiej sceny teatralnej i kina: Vincenta D’Onofrio (Full Metal Jacket, Ed Wood, Faceci w czerni), Jamiego Harrolda (Erin Brockovich, Urodzeni mordercy, Rozgrywka) i Kevina Corrigana (Infiltracja).

Na uwagę zasługują szwedzki Killing the Chickens to Scare the Monkeys w reżyserii Jensa Assura, pełną emocji, zaangażowaną i nietypową formalnie historię, pokazującą nieprzewidziane konsekwencje wpływu polityki na życie młodego nauczyciela w Chinach oraz medytacyjny fiński dokument The Dry Dock (Telakka, reż. Tuukka Hari), pokazujący cztery pory roku nad suchym dokiem Suomenlinna.

Reprezentantką Islandii będzie m.in. Kitty Von-Sometime, artystka wizualna, didżejka, reżyserka, producentka i jak o sobie pisze: również ogrodniczka, matka i świetna kucharka. W programie przeglądu zobaczymy jedną z odsłon jej wieloletniego projektu The Weird Girls Project, w ramach którego wizualizuje dziecięce marzenia. Epizod Secret Garden opowiada o szeroko pojętej kobiecej wolności. Towarzyszy mu ścieżka dźwiękowa autorstwa Ólafura Arnaldsa.

Szczegółowy program

DANIA

1. To All My Frinds, reż. Behrouz Bigdeli, 2010, 29′

Mark i Sonny są punkami oraz najlepszymi kumplami. Od zawsze trzymali się razem i są dla siebie jedyną rodziną. Autodestrukcyjny Sonny nie ma problemów z ich bezcelową egzystencją na surowych przedmieściach, ale Mark pragnie czegoś więcej. Gdy dziewczyna proponuje mu przeprowadzkę do miasta, Mark czuje się rozdarty. Czy powinien zerwać trudną przyjaźń i stanąć na swoim, czy pozostać lojalnym wobec Sonny’ego, który desperacko nie chce się z nim rozstawać?

2. Heavy Heads, reż. Helena Frank, 2010, 8′

Minimalistyczna, animowana czarna komedia o samotności. Monika, osamotniona w szarej kuchni, żyje w rytmie dźwięków kapiącej z kranu wody i bzyczącej muchy. Monotonia zostaje przerwana przez pojawienie się niespodziewanego gościa…

3. Nowi lokatorzy, reż. Joachim Back, 2009, 21′

Ciekawski sąsiad, handlarz narkotyków o szklanych oczach, mąż wymachujący bronią: oto członkowie orszaku powitalnego nowych lokatorów. Pośród jeszcze nie otwartych pudełek i nadziei na nowy początek dwaj mężczyźni przekonują się, że wybrali najgorszy z możliwych dni. Ich nowe mieszkanie kryje okropną tajemnicę… W filmie zobaczymy gwiazdy nowojorskiej kinematografii i teatru (Vincent D’Onofrio, Jamie Harrold, Kevin Corrigan).

4. Trouble Is (Turboweekend), reż. Jakob Printzlau, 2009, 3′

Nocne koszmary budzą się do życia w teledysku grupy Turboweekend. Jakob Printzlau to nagradzany duński reżyser i grafik. Pracował m.in. jako autor teledysków i twórca oprawy graficznej dla takich wytwórni, jak Epitaph Records, 4AD, Sony Music i Universal Music.

5. Picnic, reż. Kasper Torsting, 2008, 19’

Związek Michaela i Sary nie należy do typowych. Sara ma fantazję: seks w naturalnym środowisku, Michael włóczy się z nią po parkach. W trakcie jednej z kolejnych radosnych przechadzek zostają nakryci przez dwóch przypadkowych mężczyzn. Niewinna seksualna fantazja przeradza się w wybuch psychicznej przemocy… Film traktuje o odwiecznej walce płci: wielkich oczekiwaniach, zazdrości i pożądaniu.

6. Inside World (WhoMadeWho), reż. Lasse Martinussen, 2012, 3′

Tańczące nastolatki kontra lubieżni starcy. Kontrowersyjny teledysk grupy WhoMadeWho.

 

FINLANDIA

1. A Stone Left Unturned (Kovat miehet) reż. Maarit Lalli, 1999, 19′

Reima przygotowuje i orze pole, aby być gotowym na nadchodzącą jesień. Kamień, leżący na polu „od początku świata”, jest przyczyną napięcia między ojcem i synem. Kto ma rację: ojciec czy syn? W tej relacji nikt nie marudzi, nikt się nie poddaje, nie przyznaje do niczego. A stone left unturned, to krótka opowieść o pełnym absurdu, typowo fińskim uporze, który objawia się w walce o kamień, który trzeba odwrócić…

2. So It Goes (Korsoteoria) reż. Antti Heikki Pesonen, 2012, 29′

So It Goes to opowieść o kobiecie z kasy pracującej o imieniu Elli, która nigdy nie wyjeżdżała poza granicę Finlandii. Teraz albo dostanie od losu zagraniczną podróż albo wielką miłość, nigdy nie obie rzeczy jednocześnie.

3. The Dry Dock (Telakka) reż. Tuukka Hari, 2001, 12′

Dokument opowiada historię jednego roku, wszystkich czterech pór roku, nad suchym dokiem Suomenlinna. W filmie uchwycono upływający czas.

4. Whats Up (MitŠ kuuluu) reż. Risto-Pekka Blom, 2010, 3′

Eksperymentalne wideo sprytnie łączy dźwięki, jakie wydaje płaczące i zadowolone niemowlę, z obrazami dorosłego mężczyzny i kobiety, którzy na ich podstawie odgrywają własne uczucia. Film w humorystyczny sposób porusza temat naszej wrodzonej potrzeby bycia akceptowanym, kochanym i szczęśliwym.

5. Up And About Again (alkeilla taas) reż. Maarit Suomi-VŠŠnŠnen, 2009, 10′

Eksperyment, opowiadający o wybieraniu i negocjowaniu życiowej drogi. Oniryczne, surrealistyczne obrazy przedstawiają przejażdżkę samochodem Datsun 100A, pokrytym grubą warstwą śniegu i lodu, przez letni krajobraz. Dzieje się coś niewytłumaczalnego, co przewraca do góry nogami zwykły dzień. W historii tej ukryty jest jednak ból…

6. Opportunist (MenestyjŠ) reż. Teemu Nikki, 2005, 9′

Dziesięcioletni Marko jest zazdrosny o swojego sąsiada Aki’ego w tym samym wieku, co on. Pewnego razu rodziny Marko i Aki’ego wybierają się na przejażdżkę. Na stacji benzynowej Marko dostrzega swoją szansę.

7. L’Artiste, reż. Esa Illi, 2012, 12′

Marc, młody artysta, performer, przyjeżdża na północ pełen oczekiwań. Wkrótce odkrywa, że niestety październikowa pogoda i ludzie z północy są dosyć chłodni. Marc stara się najlepiej, jak potrafi, ale nie udaje mu się wywołać uśmiechu u nikogo. Bohater powoli zaczyna tracić wiarę w swoje siły.

 

ISLANDIA

1.Revolution Reykjavik, reż. Ísold Uggadóttir, 2011, 19’

Kiedy islandzka ekonomia upada, 58-letnia Gudfinna walczy o zachowanie swej godności.

2. Krass, reż. Tómas H. Jóhannesson, 2012, 8’

Głównymi bohaterami filmu Krass są Oli, który prowadzi myjnię samochodową oraz jego niepełnosprawny umysłowo brat, Kelli. Pewnego razu do myjni trafia porywczy kierowca zabytkowego samochodu. Auto ulegnie zniszczeniu, kiedy Keli napisze na nim swoje imię. Oli ratuje sytuację, zwodząc klienta tak długo, aż uda mu się pozbyć napisu z maski samochodu. Kiedy klient odjeżdża, staje się jasne, że Keli namalował swoje imię także na drugiej stronie auta.

3. The Wierd Girls Project – Secret Garden, reż. Kitty Von-Sometime, 2011, 5’

The Weird Girls Project to wieloletni projekt artystki Kitty Von-Sometime, w ramach którego powstało już 15 wideoartów inspirowanych dziecięcymi marzeniami. Ten epizod traktuje o szeroko pojętej kobiecej wolności. Towarzyszy mu ścieżka dźwiękowa autorstwa Ólafura Arnaldsa.

4. BlindSided, reż. Richard Scobie, 2012, 16’

Ekstremalny rasista i bigot traci wzrok w wyniku samochodowego wypadku. Niepewny, czy odzyska kiedykolwiek wzrok, zmuszony jest polegać na swoim opiekunie, co ma nieprzewidziane konsekwencje.

5.Pension gang, reż Páll Grímsson, 2012, 12’

Marta i Johann, emerytowana para inwestuje swoje życiowe oszczędności z pomocą bankiera Bjarni’ego, który obiecał im podwojenie oszczędności w dosyć zawiły sposób. Niestety pieniądze zostają stracone, więc para decyduje się złożyć wizytę bankierowi i wziąć sprawy w swoje ręce.

6. Dear Kaleb, reż. Erlendur Sveinsson, 2010, 25’

Jest ciemna, zimna, zimowa noc. Czternastoletni Kaleb staje przed trudnym wyborem. Kto jest ważniejszy: najlepszy przyjaciel czy dziewczyna z jego snów.

 

SZWECJA

1. The Girl, reż. Fjona Jonuzi, 2011, 15’

Wracając do domu, 32-letnia Hanna zatrzymuje się przy małym sklepie, gdzie przypadkiem spotyka swojego 20-letniego znajomego Andreasa, który zaprasza ją na małe przyjęcie w pobliżu. Na miejscu okazuje się, że na imprezie znajduje się tylko pięciu rówieśników spotkanego chłopaka. Początkowo Hanna jest zmieszana, jednak zaczyna się powoli oswajać, by po chwili poczuć się jak jedna z nich…

2. Killing the Chickens to Scare the Monkeys, reż. Jens Assur, 2011, 24’

Rozgrywająca się w Chinach wyjątkowa historia, opowiedziana z nietypowego punktu widzenia za pomocą śmiałego języka filmowego. 9 scen rozegranych w szarej strefie między czernią a bielą ukazuje nieprzewidziane konsekwencje wpływu polityki na życie młodego nauczyciela. Precyzyjnie przemyślana forma i prowokacyjna technika narracji prowokują widza do refleksji – już od pierwszej, piętnastominutowej sceny, pozbawionej cięć montażowych. Szczery i bezkompromisowy film, pełen emocji i politycznego zacięcia.

3. Iván and Capitán, reż. Frans Huhta Karlsson, 2011, 15’

Cabo Polonio w Urugwaju to położona nad Atlantykiem, z pozoru opustoszała wioska. Prowadzi tu tylko jedna ścieżka i tylko latarnia morska posiada elektryczność. Wokół same wydmy i fale obmywające linię brzegową. Okolica należy do Ivána i Capitána, którzy za jedyne towarzystwo mają zbłąkane krowy i lwy morskie. Ale wszystko zmieni się wraz z nadejściem lata.

4. Syndromes, reż. Kristoffer Borgli & The Golden Filter, 2011, 11’

11-minutowy film norweskiej reżyserki Kristoffer Borgli, laureatki nagrody Grammy. Historia obdarzonej tajemniczymi zdolnościami młodej dziewczyny (w tej roli szwedzka modelka – Emma Aars), która odnajduje się tylko we własnym magicznym świecie, co napawa lękiem jej bogatych rodziców. Ta nierzeczywista, pełna surrealistycznych i przerażających wątków historia rozgrywa się do rytmu elektronicznej muzyki autorstwa grupy The Golden Filter.

5. Anyone for Tennis?, reż. Monne Lindstrom, 2011, 8’

Matka trójki dzieci stara się ze wszystkich sił wiązać koniec z końcem. Pewnego dnia na jej drodze pojawia się tenisista Rafael Nadal. Jedzą wspólnie lody, spędzają razem czas wolny, grają w tenisa i – przede wszystkim – świetnie się dogadują. Ta absurdalna i dramatyczna zarazem animacja opowiada o ich wspólnym lecie – tak wspaniałym, że aż nieprawdopodobnym.

6. Britta Persson – Toast to M, reż. Bold Faces, 2011, 3’

Nakręcony w głębokim szwedzkim lesie teledysk Britty Persson autorstwa duetu Bold Faces (John Nordqvist i Johan Toorell).

7. Outside In, reż. Tove Skeidsvoll, Petrus Sjövik, 2011, 10’

Cecilia tańczy w lesie. Porusza się pod czujnym okiem ekipy filmowej, która reżyseruje jej ruchy. Gdy kamera wchodzi na trajektorię kolizyjną, Cecilia ma już dość. Nie będzie ulegać nachalnym i wydumanym instrukcjom. Zatańczy po swojemu.

Strona fundacji
http://www.adarte.pl

Miejsca:

Warszawa
8-10.02.13
Kino Wisła
Pl. Wilsona 2
Bilety: 16 zł

Wrocław
8-10.02.13
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Bilety: 12 zł

Tarnowskie Góry
8-10.02.13
DKF Olbrzym Tarnogórskie Centrum Kultury
ul. Sobieskiego 7
Bilety: 5/10 zł

WTF – Welcome to Finland
Łódź
10.02.13
Owoce i Warzywa
ul. Traugutta 9

Białystok
14.02.13
Klub FAMA
ul. Legionowa 5
Bilety: 8 zł

 

Na podstawie
Kino Nowe Horyzonty
http://www.kinonh.pl/aktualnoscm.do?id=2715

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email