To być może najlepsza wiadomość dla województwa łódzkiego w tym roku !
Mamy nadzieję, że nie pozostanie w fazie planowania i wkrótce usłyszymy o konkretach.

Finlandia otwiera się na Polskę i województwo łódzkie. W tym roku ustanowi tu swojego konsula honorowego, a jedna z firm rozważa wielomilionową inwestycję. Te informacje podczas spotkania z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem przekazał ambasador Finlandii w Polsce Jari Vilén.

Ambasador Jari Vilén spotkał się również z wojewodą łódzkim Panią Jolantą Chełmińską. Jari Vilén poinformował Panią wojewodę, że poszukuje w swojej ojczyźnie inwestorów zainteresowanych Polską.

Do Jolanty Chełmińskiej skierował również konkretną prośbę: pomoc w znalezieniu konsula honorowego Finlandii w Łodzi! W latach 1927 – 1939 urząd taki pełnił fabrykant Robert Geyer, zabity przez Niemców na początku wojny. – Myślę, że jest to symboliczne, że chcemy tu wrócić i odnowić współpracę. Proszę o pomoc we wskazaniu kandydatów. W tym mieście są silne kobiety i byłoby świetnie, gdyby wśród kandydatów były panie.

Finowie chcą zacieśnić stosunki gospodarcze z Polakami, bo nasz kraj jest postrzegany przez tamtejszych przedsiębiorców jako jeden z najlepszych do inwestowania. Istnieje szansa, aby w ciągu pół roku jedna z fińskich firm zainwestowała w Polsce i nie wykluczone, że miejscem inwestycji będzie Łódź.

W związku z ekspansją gospodarczą na nasz rynek, Jari Vilén chce w każdym mieście wojewódzkim ustanowić konsula honorowego, który dbałby o interesy Finów na danym terenie i koordynował współpracę biznesową. Marszałek Stępień pomoże w realizacji tego przedsięwzięcia w Łódzkiem: – Zaproponujemy osoby, które wzorem przedwojennego konsula w Łodzi Roberta Geyera, będą dbały o rozwój naszej współpracy.

Robert Geyer oprócz tego, że był fabrykantem, w latach 1927-1939 był konsulem Finlandii w Łodzi. W grudniu 1939 roku został zastrzelony przez Niemców. Podczas spotkania ambasadora z prezydent miasta Łodzi Hanną Zdanowską ustalono także, że przy okazji otwarcia konsulatu umieszczona zostanie tablica upamiętniająca zamordowanie go przez hitlerowców.

Ambasador Vilén poprosił tez marszałka o przybliżenie funkcjonowania samorządu. W związku z planowaną reformą administracyjną w Finlandii, w maju do naszego województwa przyjadą parlamentarzyści fińscy, by poznać nasz system i doświadczenia. Finowie odwiedzą Uniejów – przykład małego, sprawnie działającego samorządu – oraz Łódź – stolicę województwa, siedzibę najważniejszych regionalnych urzędów.

Na podstawie:
Urząd Marszałkowski w Łodzi
http://www.lodzkie.pl/wps/wcm/connect/lodzkie/lodzkie/aktualnosci/20130319_news_1412

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
http://www.lodz.uw.gov.pl/page

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email