Finlandia wzbogaciła się kolejne dwa praki narodowe, utworzone na początku 2011 roku, w sam raz przed nadejściem sezon u letniego. Ma ich obecnie 37.

Jeden z nowoutworzonych parków obejmujuje siedliska leśne znajdujące się jak podaje portal „rzut kamieniem” od Helsinek. Ekologicznie zróżnicowane lasy Sipoonkorpi są już popularne wśród miłośników przyrody w rejonie Helsinek. Nowe szlaki, miejsca piknikowe i inne obiekty dla zwiedzających powstaną wkrótce w ramach nowego parku narodowego.
Jednak głównym powodem ustanowienia parku jest ochrona Sipoonkorpi – starych lasów, skaliste turni źródeł i strumieni wraz z ich rzadkimi gatunkami flory i fauny, w obliczu coraz większej presji na budowę rozwoju aglomeracji Helsinki, która rozprzestrzenia się w kierunku wschodnim.
Całkowita powierzchnia tego parku wynosi zaledwie 18,5 kilometrów kwadratowych co czyni Sipoonkorpi jednym z najmniejszych parków narodowych w Finlandii.

Drugi, rozległy park mroski znajduje się wokół Zatoki Botnickiej na zachodnim wybrzeżu.
Będzie to największy park morski w Finlandii.
Park na Zatoce Botnickiej na zachodnim wybrzeżu Finlandii obejmuje obszar ponad 900 kilometrów kwadratowych, a większość terenów parkowych zlokalizowanych jest na otwartych wodach morskich.
Podczas rejsów statkiem do jedynej latarni morskiej w zatoce,  z wysp Uusikaupunki lub Rauma, zwiedzający mogą zobaczyc dzikie zwierząta nowo utworzonego parku, w tym  kaczki morskie, alki i orły bieliki.

Finlandia ma obecnie 37 parków narodowych o łącznej powierzchni prawie 1000 kilometrów kwadratowych . Największych z nich mieści się na północy na otwrtych dziich przestrzeniach Laponii.  Przybrzeżne parki w południowej i zachodniej części Finlandii obejmują archipelagi Morza  Bałtyckiego  Wiele innych parków ma na celu ochronę niezniszczonych jeszcze lasów i krajobraz fińskich pojezierzy.

Parki narodowe służą przede wszystkim ochronie przyrody i krajobrazu naturalnego. Nie mniej cieszą się wielką popularnością wśród mieszkańców – w 2010 roku odwiedziło ja dwa miliony osób.

O parkach narodowych Finlandii oraz różnych poradach związanych z ich odwiedzaniem możesz dowiedzieć się więcej na stronie Outdoors.fi.

Więcje informacji o nowoutworzonych parkacch
http://www.finland.fi/Public/default.aspx?contentid=223336&nodeid=41799&culture=en-US

Na podstawie:
www.finland.fi

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 24 czerwca 2011 | Kategoria: Inne, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , ,