Vuk nie jest u nas dobrze znana, ale nic straconego. Właśnie będzie okazja by poznać bliżej jej twórczość.

Artystka ma korzenie fińsko – amerykańskie. Mieszka w Helsinkach i Nowym Jorku. Tworzy przestrzenną, tajemniczą i rozbrajająco szczerą muzykę kameralną. Używa do tego organów, autoharfy, bębnów voodoo, a ostatnio indonezyjskich instrumentów gamelan.

Jej ostatni album “The Plains” (Pyramid, 2009), za który zebrała świetne recenzje w Finlandii i poza granicami jej kraju, pomógł Vuk zorganizować samodzielną, solidną trasę koncertową po USA i Europie. Vuk otwierała także koncerty Fever Ray na trasie po USA w 2009 roku i grała z artystami takimi jak: Owen Pallett, Dirty Projectors (w którym to zespole dawniej występowała), Swans, Tamaryn i Efterklang.

Właśnie nagrała album “The Plains, Wide Open, Alive” na którym zagrała “na żywo” piosenki ze swojej pierwszej płyty. Przygotowuje się aktualnie do nagrania drugiej płyty, o roboczym jeszcze tytule “Year of The Gourd”.
http://www.myspace.com/vukmusic

Kilka słów o festiwalu…
Green ZOO Festival jest inicjatywą całkowicie oddolną i nie nastawioną na zysk, a udaje się dzięki ścisłej współpracy Fundacji Front Row Heroes, klubów i zespołów. Klimat, jaki panuje na Festiwalu sprawia, że nie ma sztywnego podziału na zespoły, branżę, organizatorów i publiczność. Dzięki temu Green ZOO zbliża nas do najlepszych zachodnich standardów myślenia o miejskich festiwalach.

Green ZOO powstał spontanicznie w 2011 roku wokół krakowskiego koncertu kanadyjskiej song-writerki Basi Bulat, organizowanego przez Front Row Heroes. Basia Bulat przyjechała do Polski między innymi na zaproszenie Arcade Fire, aby zagrać support przed ich koncertem na warszawskim Torwarze. Okazało się, że kilka krakowskich zespołów chciało z kolei otwierać koncert Basi Bulat w Krakowie. To stworzyło organizatorom szansę na zainicjowanie małego miejskiego festiwalu, na wzór zachodnich festiwali showcase’owych, gdzie wiele zespołów gra jednocześnie w kilku różnych klubach. Festiwal nazwany został Green ZOO – od tytułu przeboju Ludmiły Jakubczak „W zielonym ZOO”, który na stałe trafił już do koncertowego repertuaru Basi Bulat.

Druga edycja Green ZOO odbędzie się w Krakowie w dniach 23 – 26 maja 2012 roku.

Strona festiwalu:
http://greenzoofestival.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 23 maja 2012 | Kategoria: Events, Inne, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,