Rok 2015 zapowiada się bardzo obiecująco dla fanów fińskiej muzyki w Polsce. Obchody 150-lecia narodzin fińskiego kompozytora narodowego, Jeana Sibeliusa, ucieszą na pewno miłośników muzyki poważnej, natomiast fani ciężkiej muzyki będą mieli okazję posłuchać światowej sławy fińskich wykonawców, którzy w tym roku odwiedzą Polskę.
Obchody 150. rocznicy urodzin Jeana Sibeliusa rozpoczną się koncertami Orkiestry Filharmonii Krakowskiej i rosyjskiego skrzypka, Nikity Boriso-Glebskiego. Dwa koncerty z kompozycjami fińskiego kompozytora narodowego, Jeana Sibeliusa, i utworu Richarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra” odbędą się w Filharmonii Krakowskiej 9 i 10 stycznia 2015 r. Patronem koncertów jest Konsul Honorowy Finlandii w Krakowie, Janusz Kahl.

Fińskie koncerty heavy metalowe rozpocznie zespół horror-rockowy Lordi. Zamaskowani muzycy są najbardziej znani ze zwycięstwa festiwalu Eurowizja w roku 2006 z utworem „Hard Rock Hallelujah”. Lordi wystąpi 1 lutego w warszawskim klubie Progresja Music Zone w ramach promocji swojej nowej płyty „Scare Force One”.

W maju do Polski zawita Sonata Arctica, fiński zespół grający melodyjny power metal. Zespół wystąpi 14 maja w krakowskim klubie Fabryka i 15 maja w warszawskim klubie Progresja Music Zone. Zespół obchodził w zeszłym roku 15-lecie działalności i wyruszy w kwietniu w europejską trasę, podczas której będzie on grać utwory ze swojej debiutanckiej płyty „Ecliptica”.

Bliżej końca roku, w październiku, w Polsce wystąpi zespół Apocalyptica, łączący elementy muzyki klasycznej z heavy metalem. Metalowi wiolonczeliści wydadzą w kwietniu nową płytę, „Shadowmaker”, którą zespół będzie promować między innymi podczas dwóch koncertów w Polsce. Apocalyptica zagra 7 października na warszawskim Torwarze oraz 8 października w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

Jesteśmy pewni, że to będzie wspaniały rok dla muzyki i z niecierpliwością czekamy na kolejne wieści o fińskich wydarzeniach muzycznych w Polsce!

Na podstawie
Ambasada Finlandii w Warszawie
http://www.finland.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 4 stycznia 2015 | Kategoria: Inne, Literatura, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,