„Szereg okoliczności sprawił, że mogłem powrócić do tego, co wydarzyło się przed dwudziestu pięciu laty, kiedy za zaciągniętymi storami krążyłem po mieszkaniu na Hornsgatan w Sztokholmie, pobity, stroniący od światła, uwikłany w zależności, których nie rozumiałem ani nie mogłem ocenić”.

Sławę i drogę do kariery przyniosła mu powieść „Gentlemani” z roku 1980, była przełomem w jego karierze. Jego nowa książka, „Gangsterzy”, rozpoczyna się w momencie, w którym skończyli się Gentlemani. Klucząc i zaskakując, opowiada o samooszukiwaniu, które jednoczy i rozdziela dwie osoby, o brzemiennym w skutki spotkaniu w Wiedniu i miejscu znajdującym się w cieniu radiowym, z dala od sieci 3G i przewodów elektrycznych, o nielegalnym handlu bronią i o róży zwanej kwiatem zła. Fabuła prowadzi nas od końca lat 70. aż do rzeczywistości panującej dwadzieścia pięć lat później, kiedy patrzący z dystansu narrator dostrzega, co się tak naprawdę wydarzyło. W ten sposób dopełniają się dwie historie o niemożliwych ludziach, niemożliwej miłości i niemożliwej prawdzie.

Klas Östergren otrzymał za swoje pisarstwo Wielką Nagrodę Fundacji Samfundet De Nio. Był również nominowany między innymi do nagrody Augustpriset w roku 2005, za Gangsterów — tę genialnie zbudowaną powieść.

Klas Östergren (ur. 20 lutego 1955  w Sztokholmie) – szwedzki pisarz, scenarzysta i tłumacz. Pierwszą powieść Attila opublikował w 1975 roku, pięć lat później ukazała się książka Gentlemani. Nominowany do nagrody Guldbagge Szwedzkiego Instytut Filmowego w 1999 roku za adaptację filmową Veranda för en tenor własnej powieści Med stövlarna på och andra berättelser, w 2005 otrzymał główną nagrodę szwedzkiej instytucji literackiej Samfundet De Nio. Jest cenionym szwedzkim tłumaczem, w 2008 ukazało się w jego przekładzie dwutomowe wydanie dzieł Henryka Ibsena[2]. Gentlemani, opublikowani w Szwecji w 1980 r., zebrali doskonałe recenzje. Książka ta jest uważana za jedno z ważniejszych szwedzkich dzieł literackich ostatnich 30 lat.
http://www.imdb.com/name/nm0960161/

Informacje o książce
Tytuł: Gangsterzy
Autor: Klas Östergren
Tytuł oryginału: Gangsters
Tłumaczenie: Maria Murawska
Seria wydawnicza: Dreszczyk kulturalny
Data wydania: zapowiedź listopadowa
Format: 15×22 cm oprawa miękka
ISBN: 978-83-62972-00-5
Strona wydawnictwa
http://dodoeditor.pl/pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 22 września 2011 | Kategoria: Literatura, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , ,