Szwecja_grafikaGLOBALTICA World Cultures Festival jest szczególnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju. W tym roku, oprócz muzycznej części publiczność będzie mogła wziąć udział w szeregu imprez odbywających się w ramach Globaltiki (m.in. projekty wystawiennicze i warsztaty Wszystkie te wydarzenia zostaną opatrzone w wyjątkową oprawę. Wielowątkowość festiwalu i atmosfera miejsca odróżniają go od wielu letnich imprez plenerowych.

Globaltica odkrywa etniczne wątki i inspiracje we współczesnej kulturze. Odnajduje obszary, w których tradycja zaczyna być modna i nowoczesna, a współczesna kultura staje się tradycja.
W tym roku zapraszamy na XII edycję GLOBALTICA Gdynia World Cultures Festival, która odbędzie się w dniach od 20 do 24 lipca 2016.

Mamy przyjemność poinformować, że na XII edycji festiwalu Globaltica w Gdyni wystąpi Garmarna, zespół ze Szwecji wykonujący elektro-folk. Ich koncert odbędzie się 23 lipca na scenie głównej w Gdyni na terenie Parku Kolibki.

Kilka słów o zespole…
Garmarna powstała w 1990 roku z zainteresowania młodych muzyków próbą ożywienia tradycyjnych szwedzkich form ludowych – grający na skrzypcach i lirze korbowej Stefan Brisland-Ferner, skrzypek Gotte Ringqvist i gitarzysta Rickard Westman byli pod dużym wrażeniem dawnych szwedzkich pieśni, które usłyszeli podczas jednego ze spektakli teatralnych. Zaczęli intensywne poszukiwania starych melodii ludowych i tradycyjnych instrumentów. Po kilku latach wspólnego grania dołączył do nich grający na bębnach Jens Höglin.
W 1992 roku zespół przygotowywał swoją pierwszą EP’kę. Pomyśleli wówczas, że kobiecy wokal mógłby wprowadzić ciekawy kontrast do ich ponurego brzmienia, zdecydowali się więc zaprosić do nagrania Emmę Härdelin – długoletnią przyjaciółkę grupy, która na stałe dołączyła do zespołu w 1993 roku. Debiutancka EP’ka sprzedała się w Szwecji w bardzo przyzwoitych ilościach, co pozwoliło na zorganizowanie pierwszej profesjonalnej trasy koncertowej po Skandynawii.
Na charakterystyczne brzmienie Garmarny składa się kombinacja muzyki dawnej i tradycyjnego instrumentarium z nowoczesnymi technologiami. Unikalne połączenie dźwięków skrzypiec, gitar, instrumentów perkusyjnych, liry korbowej, sampli i przejmujących wokali zjednało grupie wielu fanów na całym świecie. Krytycy również zachwycali się brzmieniem grupy, a ich płyty sprzedawały się doskonale. Trzy z pięciu albumów Garmarny: „Vittrad” (1994), „Guds Spelemän” (1996), oraz „Vedergällningen” (1999) nominowane były do szwedzkiej nagrody Grammy. Krążek „Guds Spelemän” zdobył tę nagrodę, a dodatkowo osiągnął status złotej płyty w Szwecji. Zarówno w kraju jak i zagranicą zespół zbierał same pozytywne recenzje, m.in. w takich tytułach jak FolkRoots, The New York Times, Rolling Stone czy Billboard.
Piętnaście lat po nagraniu w 2001 roku płyty „Hildegard von Bingen” (zespół w międzyczasie wydał co prawda krążek zatytułowany „Garmarna”, ale była to reedycja ich pierwszej EP’ki wzbogacona o kilka nagrań demo z czasów debiutu grupy) powrócili do studia, aby nagrać nowy materiał, który ostatecznie został wydany w kwietniu tego roku pod tytułem „6”. Odzew ze strony mediów i słuchaczy był bardzo gorący, a Garmarna nowym krążkiem udowodniła, że wciąż jest jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych na świecie reprezentantów sceny folkowej w Szwecji.
Ich koncert na Globaltice będzie pierwszym spotkaniem grupy z polską publicznością.
Muzycy:
Emma Härdelin – wokal, skrzypce
Gotte Ringqvist – gitara, skrzypce, wokal
Jens Höglin – instrumenty perkusyjne
Rickard Westman – gitara, gitara basowa, e-bow
Stefan Brisland-Ferner – skrzypce, lira korbowa, sampler

Video o zespole: https://www.youtube.com/watch?v=VwKGdVuyGDM

Więcej informacji o nich i innych artystach na naszej stronie www.globaltica.pl oraz w załącznikach.

www.globaltica.pl
https://www.facebook.com/globalticafestival

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email