Uchodzi za największą gwiazdę islandzkiej literatury.

Helgason_Kobietaw1000_500pcx_Od 16 października w naszych księgarniach będzie można kupić jego ostatnią książkę pt.:” Kobieta w 1000°C „.

O książce…
Herra to osiemdziesięcioletnia wnuczka pierwszego prezydenta Islandii – mieszka w garażu, z laptopem i starym granatem ręcznym. Pod łóżkiem ma dwa kartony pall malli, które zdąży wypalić, nim wysadzi się w powietrze. W głowie korowód nieprawdopodobnych, a jednak prawdziwych wspomnień: szaleństwo drugiej wojny światowej, ekscesy lat sześćdziesiątych, gdy romansowała z Beatlesami, absurdy współczesności. Za oknem Islandia, która właśnie pogrąża się w kryzysie.

 

Hallgrímur Helgason
Studiował na Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych (1979-1980), a także na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1981-1982).
Pracuje jako niezależny artysta i pisarz. Od 1982 roku miał ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w Islandii, Nowym Jorku, Bostonie, Paryżu czy Malmö.
Debiutował w 1990 roku powieścią Hella. Jego najbardziej znaną powieścią jest 101 Reykjavik z 1996 roku, na której podstawie nakręcono film o takim samym tytule. Jego reżyserii podjął się Baltasar Kormákur. Film miał światową premierę w czerwcu 2000 roku, natomiast do polskich kin wszedł w październiku 2001. W 1999 roku książka 101 Reykjavik została nominowana do prestiżowej Nagrody literackiej Rady Nordyckiej.
W 2001 r. otrzymał Icelandic Literary Prize za powieść Höfundur Íslands (The Author of Iceland). W 2005 jego powieść powieść Rokland (Stormland) była nominowana do Icelandic Literary Prize i Nagrody literackiej Rady Nordyckiej.
Jego powieść, Poradnik domowy kilera (The Hitman’s Guide to House Cleaning), została napisana w języku angielskim. Książka ta opublikowana została przez Amazon Crossing w styczniu 2012. Zaledwie kilka dni po wydaniu osiągnęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów Amazon Kindle dla Thrillerów.
Jego najnowsza powieść, Kobieta w 1000°C była nominowana do Nagrody literackiej Rady Nordyckiej oraz Icelandic Literary Prize. Przetłumaczona dotychczaas na dwanaście języków.

Info o książce
Hallgrimur Helgason
Kobieta w 1000°C. Na podstawie wspomnień Herbjörg Maríi Björnsson
Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Oprawa miękka
Liczba stron: 432

Strona wydawnictwa ZNAK
http://www.znak.com.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 14 października 2013 | Kategoria: Literatura, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , ,