Hajruppa_idreczyciel_kobiet454x200Polecamy lekturę nowego tomu z kryminalnej serii o policjancie Timo Harjunpää  prosto z Finlandii.

Autor książki – Matti Yrjänä Joensuu to jeden z najbardziej znanych autorów powieści kryminalnych w Finlandii. W Polsce ukazuje się drugi tom historii kryminalnych, w których główna rola przypada oficerowi policji – Timo Harjunpää.

Powieść kryminalna Harjunpää i dręczyciel kobiet opowiada o tajemniczym mężczyźnie napadającym na kobiety w jednej z dzielnic w Helsinkach. Jego sprawę przejmuje policjant Timo Harjunpää, borykający się z nadmiarem pracy, przejęty losem ofiar napastnika.


„Już od początku zapowiadały się kłopoty: w biurze czekały na niego dwa popołudniowe zgony, których nie mógł załatwić wcześniej, i nawet nie zdążył z Volanenem wrócić z wydziału, gdy na brzegu Vattunokki znaleziono topielca – sądząc po stopniu rozkładu znajdował się w morzu co najmniej dwa miesiące, zapewne przez całe lato. Zaraz potem doszła sprawa kobiety, która otruła się lekami. A do tego jeszcze te dwa trupy w różnych częściach miasta. Volanen skręcił z piskiem opon na Itavayla. Harjunpää popatrzył na niego z ukosa i poczuł, jakby się ocknął, zaczął go rozumieć dopiero teraz”

O autorze
Matti Yrjänä Joensuu (1948 – 2011)
należy do grona najbardziej cenionych w Finlandii autorów powieści kryminalnych.
Absolwent szkoły policyjnej, pracował w helsińskiej policji na różnych stanowiskach. W 2006 przeszedł na emeryturę i całkowicie poświęcił się pisarstwu.

W swoich powieściach autor łączy dogłębną wiedzę dotyczącą techniki pracy w policji, wynikającą z zawodowego doświadczenia, z psychologicznym portretem życia wewnętrznego bohaterów książek. Powieść Harjunpää i kapłan zła była najlepiej sprzedającą się w Finlandii krajową powieścią kryminalną roku 2003. Poszczególne tomy tłumaczone były na ponad 20 języków obcych. Ponadto niektóre powieści zostały sfilmowane, zaadaptowane na seriale telewizyjne, sztuki teatralne i słuchowiska radiowe.

Jego utwory były wielokrotnie filmowane: w oparciu o nie powstał między innymi serial telewizyjny Harjunpää i głód miłości oraz film pełnometrażowy Harjunpää i kapłan zła. Trzykrotnie otrzymał nagrodę fińskiego Towarzystwa Przyjaciół Kryminału – Vuoden johtolanka oraz literacką nagrodę państwową w roku 1982.
Dodatkowe informacje
Tytuł oryginału: Harjunpaa ja ahdistelija
Tłumaczenie: Bożena Kojro
Rok wydania: Listopad 2013
Format: 130 x 200 mm
ISBN: 978-83-928235-3-7
Liczba stron: 194
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo Kojro

 

Na podstawie
Wydawnictwo Kojro
www.kojro.pl

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email