Od niedawna, w Helsingør, przed centrum kultury Kulturværftet i z widokiem na Kronborg można oglądać rzeźbę autorstwa Michaela Elmgreena i Ingara Dragseta zatytułowaną „Han” czyli „On”.

Od 2 czerwca 2012 roku kiedy rzeźba „Han” została odsłonięta, wzbudza powszechne zainteresowanie, które przekroczyło wszelkie oczekiwania. Artykuły opisujące rzeźbę pojawiły się m.in. w The Independent, The Mail on Sunday, The Daily Telegraph, ArtDaily, Metro, The Huffington Post, Der Speigel, LA Times, El Mundo, USA Today oraz SVT. Poza prasą, posągiem zamyślonego mężczyzny zainteresowały się również branżowe media o sztuce takie jak Art Daily, Designboom og Domus.

Tradycja i nowoczesność
Han” jest pierwszą rzeźbą autorstwa spółki Elmgreen & Dragsted w publicznej przestrzeni na świeżym powietrzu. Przedstawia młodego mężczyznę, siedzącego na kamieniu, zapatrzonego w morze i zamek Hamleta Kronborg. Kompozycja rzeźby nawiązuje do sławnej kopenhaskiej Małej Syrenki. Postacie różnią się nie tylko płcią. On nie ma syreniego ogona, gdyż według artystów czasy syren należą już do przeszłości. Rzeźba z Helsingør jest zrobiona z nierdzewnej, polerowanej stali, dzięki czemu mieni się w słońcu. Przechodniom wydaje się, że mężczyzna w świetle ożywa i do nich mruga.

Sylwetka młodego, melancholijnego i samotnego mężczyzny nawiązuje nie tylko do samotności jednostki w dzisiejszym świecie, ale również do postaci Hamleta. Artystom udało się więc pokazać związek między tradycją oraz ikonami kultury a nowoczesnością, co dodatkowo wpisuje się w otoczenie starego, zrewitalizowanego portu w Helsingør.

Polecamy uwadze wszystkich wybierających się do Danii i Helsingør.

 

Na podstawie: http://www.infodania.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email