Finlandia oraz fińskie miasta  przodują ostatnio w otrzymywaniu różnych, ważnych tytułów, których właściwie wykorzystanie ( a, ze tak będzie nie mam najmniejszych wątpliwości) ma przynieść kolejne profity w postaci jeszcze większego rozwoju dla miast i wzrost  dobrobytu  wszystkich mieszkańców Finlandii

Taki m.in. cel przyświecał organizatorom w Turku, które w 2011r. będzie wraz z Estonią dzieliło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Rok 2012 należał będzie do Helsinek –  25 listopada 2009 r. Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego (International Council of Societies of Industrial Design – ICSID) wyznaczyła Helsinki na Światową Stolicę Design w roku 2012 ( World Design Capital  2012 )

Przy wyborze Helsinek Światową Stolicą Designu jury zwróciło uwagę na rolę i silną obecność designu  w miejskim stylu Helsinek i jego związkami z innowacyjnymi rozwiązaniami, tworzeniem globalnych marek takich jak Nokia, Kone i Marimekko; popularnych imprez, takich jak roczne Helsinki Design Week, znakomitą edukacją i obecnością instytucji badawczych, takich jak Aalto University School of Art and Design i światowej sławy architektów i projektantów, takich jak Eliel Saarinen i Alvar Aalto

W Finlandii znajduje się ponad 1000 muzeów, które zaspokajają wszelkie możliwe zainteresowanie.
W samych Helsinkach jest ich ponad 80 m.in. Ateneum, Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Stevena Holla i Design Museum by wymienić tylko kilka.

Fiński design po raz pierwszy zyskał sławę w 1950 roku, gdy nowe metody masowej produkcji i niskich kosztów materiałów doprowadziły do nowej idei – łączenia pozornie kontrastujące cech piękna i funkcjonalności do przedmiotów codziennego użytku, dostępnych dla każdego.

Współczesny design jest manifestem codziennego życia mieszkańców stolicy Finlandii przejawiającym się na wiele różnych sposobów począwszy od mebli do domu i przedmiotów, które stanowią stare tradycje fińskiego projektowania do nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych w mieście i współczesnych wnętrz.

Międzynarodowa Fundacja Designu ( International Design Fundation ) została ustanowiona w czerwcu 2010 r. w celu zarządzania tym ogromnym przedsięwzięciem jakim jest Światowa Stolica Designu Helsinki 2012. Fundacja zarządza wszystkimi międzynarodowymi prawami i markami związanymi z tym projektem.

Prezesem Międzynarodowej Fundacji Design jest Vähäkylä Tero.
Inni członkowie w radzie nadzorczej International Design Fundacji Helena Hyvönen (Executive Dean, Aalto University School of Art and Design), Juulia Kauste (dyrektor Muzeum Architektury fińskie), projektant Mikko Koivisto, Anne Korkiakoski (Dyrektor Marketingu i Komunikacji), Petri Peltonen (Kierownik Zakładu), Riikka Salokannel (Dyrektor ds. Rozwoju), Matti Uusitalo (CEO) i profesor Mari Vaattovaara.
Projekt Światowej Stolicy Design w Helsinkach 2012 obejmuje wiele różnych wydarzeń i projektów związanych z designem i tym w jaki sposób przejawia się on w codziennym życiu.

Dodatkowo, w roku 2012 Helsinki będą również świętować swoje 200-lecie.
Dwieście lat temu, z obawy przed wpływami Szwedów car Rosji postanowił przeniósł stolicę z Turku do Helsinek ( od 1809 r. Finlandia była częścią Imperium Rosyjskiego ).

Oj będzie się działo w tym roku 2012….

Strona International Council of Societies of Industrial Design
http://www.icsid.org/


Na temat Światowej Stolicy Designu Helsinki 2012 dowiesz się więcej na
http://www.wdc2012helsinki.fi/en
http://www.worlddesigncapital.com/world-design-capitals/future-capital/
http://www.wearehelsinki.fi/world-capital-of-design
http://www.offbeattravel.com/tji-helsinki-finland-design-capital-2012.html

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 1 stycznia 2012 | Kategoria: Events, Imprezy, Inne, Nauka, Wydarzenia w Skandynawii, Wystawy | Tagi: , , , , , ,