Jak widzę, literatura skandynawska zadomawia się chyba na półkach naszych księgarni, a i wydawnictwa coraz chętniej po nią sięgają. W najbliższym czasie ukażą kolejne nowe tłumaczenia książek z obszaru skandynawskiego. Wśród coraz liczniejszej oferty, szczególnie polecam literaturę z Danii. Po całkiem przyzwoitej ofercie tytułów szwedzkich i norweskich, zaczynamy wreszcie odkrywać literaturę duńską, która w mojej ocenia pozostaje na szarym końcu zainteresowania większości wydawnictw. Wielka szkoda, bo Duńczycy mają się czym pochwalić.

Tym razem polecam „Submarino” książkę Jonas T. Bengtssona, która ukaże się nakładem Wydawnictwa CZARNE a jej premierę zapowiedziano na 11 lipca br.

Kilka słów o książce…
Nick wychodzi z więzienia. Siedział za ciężkie pobicie. Teraz żyje z dnia na dzień w mieszkaniu socjalnym. Jego brat samotnie wychowuje syna. Ciągle wyrzucają go z kolejnych miejsc pracy, więc żeby utrzymać siebie i dziecko, zaczyna handlować heroiną. Matka chłopca zginęła pod kołami samochodu – z zabójczą dawką narkotyku we krwi.
Submarino wciąga i nie daje spokoju, a  Bengtsson nie oszczędza swoich bohaterów. Jest tu alkohol, przemoc i seks, bez których nie może żyć Nick. Wraz z nimi zanurzamy się w świecie coraz bardziej okrutnym, coraz brudniejszym, coraz ciemniejszym, gdzie można dokonywać tylko złych wyborów, gdzie zawsze może być tylko gorzej…

Tytuł: Submarino
Autor: Jonas T. Bengtsson
Seria wydawnicza: Proza Świata
Premiera: 11 lipca 2011
Przekład z języka duńskiego Iwona Zimnicka

Kilka słów o autorze…
Jonas T. Bengtsson (ur.1976 w Kopenhadze) – zanim został pisarzem, prowadził popularny program dla dzieci w duńskim radiu i pisał teksty do audycji dla młodzieży. Zadebiutował na scenie literackiej w 2005 roku powieścią Aminas breve. Natychmiast okrzyknięto go „niezwykłym nowym głosem duńskiej prozy”, a czytelnicy z niecierpliwością czekali na kolejną książkę. Dwa lata później Bengtsson potwierdził swój talent. Submarino było „mocnym uderzeniem”. Książkę wyróżniono nagrodą im. P.O. Enquista i w 2010 roku zekranizowano. Film pod tym samym tytułem w reżyserii Thomasa Vinterberga otrzymał m.in. nominację do Złotego Niedźwiedzia.

Na podstawie książki nakręcony został film a jego trailer można zobaczyć  pod >> tym linkiem <<

Klika recenzji

„Proza Jonasa T. Bengtssona, stanowiąca powrót do starej tradycji realizmu, jest bezlitosna, ale i pełna humoru”.
Neuer Zürcher Zeitung

„Język Bengtssona jest żywy, precyzyjny i niezwykle elegancki. Jego zdania niemal wibrują od mocnych, dynamicznych czasowników”.
Deutschlandfunk

„W swojej nowej powieści Jonas T. Bengtsson robi kolejny krok w kierunku otchłani – pokazuje najprawdziwsze, a zarazem najpodlejsze życie wielkomiejskich szczurów. Trzeba wielkiego daru obserwacji, aby ukazać nędzę tak realistycznie i napisać książkę tak blisko dotykającą pędu, tłumu, przemocy i zaniedbania…”.
Adressa

„Powieść Bengtssona jest doskonale wyważona: ogromna energia nie tłumi niuansów i głębi, krytyka nie przyćmiewa zrozumienia, a tragedia nie znika w pozorach komedii. Powieść porusza i niepokoi, jest śmiała i ciepła. Bengtsson używa poczucia humoru jak wytrycha, otwierając czytelnika na wiedzę i współczucie. Przybici własnym życiem możemy śmiać się razem z udręczonymi bohaterami”.
Dagbladet

„Proza tego autora zalicza się do najbardziej mrocznego realizmu społecznego. (…) Mimo że Submarino jest dopiero drugą powieścią Bengtssona, autor okazuje się niezwykle doświadczonym narratorem. Jest skrupulatny niczym diler, odważający i rozdzielający swój towar. Z nieoczyszczonego surowca tworzy brutalną, cyniczną, a zarazem przepełnioną współczuciem i gniewem antyutopijną powieść”.
„Aftenposten”

„Proza Jonasa T. Bengtssona w momentach największego okrucieństwa przypomina malarstwo Michaela Kviuma. (…) Portrety obu braci w równej mierze szokują, jak wzruszają. W branży mówi się zwykle, że ‘druga’ książka jest często najtrudniejsza, zwłaszcza po obiecującym debiucie. Jest literackim egzaminem dojrzałości, który ma wykazać, czy autor utrzyma się w pisarskim świecie i czy można na niego liczyć. Jonas T. Bengtsson popisowo zaliczył ten sprawdzian. Najpierw dał się zauważyć, teraz zdobył pozycję – i to z impetem, w podziwu godnym stylu. To wyjątkowy, nowy głos we współczesnej literaturze duńskiej. Mieszkający na stałe w Kopenhadze autor przedstawia brutalną, niewidoczną dla normalnego mieszkańca część miasta tak, że wzbudza w czytelniku mieszaninę strachu i fascynacji. Submarino w swej prostocie i sile jest jak igła w ludzkiej tętnicy”.
„Weekendavisen”

„Tak bezlitośnie mroczna, że niemal nie do wytrzymania. Jednak właśnie dlatego powinniśmy zanurzyć się w tej znakomitej, fatalistycznej opowieści o obliczach Kopenhagi, które dla wielu nie istnieją, których wielu woli nie zauważać”.
„Sentura”

Submarino zapiera czytelnikowi dech w piersiach i pozostawia niezwykłe wrażenie. (…) To surowy realizm, który nie zmieniając stylu, pozwala niespodziewanie, by bohaterowie odnaleźli szczęście. To on stanowi o sile tej powieści. To dlatego książka Bengtssona ma tak wielką moc, działa tak potężnie, a jednocześnie jest tak krucha, gdy na powierzchnię przedostają się przebłyski człowieczeństwa”.
„Litteratur.nu”

„Nie ulega wątpliwości, że Jonas T. Bengtsson ma talent, a jego proza rozmach (…). Submarino hipnotyzuje, przyprawia czytelnika o zawrót głowy – taki sam, jakiego doświadczają bohaterowie (…). To jedna z najlepszych duńskich powieści ostatnich lat. Jest w niej wszystko, co charakterystyczne dla tej literatury – realizm w opisie postaci i rzeczywistości, poetyckość, zmysłowość – ale spotęgowane i doprowadzone do mistrzostwa”.
„Le Monde”

„Styl Bengtssona jest prosty, ostry, wyrazisty, ale nigdy banalny czy wulgarny (…). Doskonale napisana, wciągająca książka”.
„La croix”

„Bengtsson pozbawia swoich bohaterów wszelkiej nadziei (…). Opowiadając o zstąpieniu dwóch braci do piekieł kopenhaskiego podziemia, tworzy jedną z najmroczniejszych powieści tego roku. (…) Submarino to gorzka tragedia obnażająca brud ludzkiej natury”.
„Les Inrockuptibles”

Na podstawie:
Wydawnictwo Czarne

http://www.czarne.com.pl/?a=1834

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email