Miecz jest pierwszą częścią trylogii Strażnicy Sampo, w której grupa dziewczynek i chłopców zostaje wciągnięta w walkę o zdobycie przynoszącego dobrobyt magiczne przedmiotu. Ta powieść fantasy oparta na motywach fińskiego eposu Kalevala w fascynujący sposób łączy elementy mitologii fińskiej ze współczesną rzeczywistością i problemami nękającymi świat.

Fragment powieści
Woda spieniła się. Z jej ciemnej głębi wyłonił się lśniący, czarny wąż wodny – smolista, stuoka żmija Tuoneli, która swojego czasu zabiła Lemminkäinena. Sycząc przeraźliwie i plując trująca śliną, uniosła się jak wieża, odgradzając łabędzia od brzegu. Joker nie mógł już zatrzymać się w locie i wpadł prosto na węża. Ostrze wyciągniętego miecza wbiło się w pancerną skórę stwora. Joker zawisł w powietrzu, a żmija uciekła z powrotem w odmęty rzeki z mrożącym krew w żyłach sykiem.

 

Timo Parvela to jeden z najpopularniejszych fińskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży.
Urodził się w 1964 roku. Studiował na uniwersytecie w Jyväskylä, po czym przez sześć lat pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Zadebiutował w roku 1989 książką Poika. Jego talent doceniono, przyznając mu nagrodę H.Ch. Andersena. Tworzy przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Szczególną popularność przyniosły mu książki o Elli, pełne humoru opowieści o przygodach grupki uczniów szkoły podstawowej. Timo Parvela jest także autorem książek dla dorosłych, oraz scenariuszy radiowych i telewizyjnych.  W Polsce ukazały się dwie jego książki z serii Ella i przyjaciele.
 
O autorze dowiesz się więcej na:
http://lue.wsoy.fi/parvela
http://fi.wikipedia.org/wiki/Timo_Parvela

Miecz
Autor: Timo Parvela
Tytuł fiński: Tuliterä
Przekład: Bożena Kojro
Liczba stron: 200
Oprawa miękka
Cena 36,75 zł (w tym 5% VAT)
Data wydania: grudzień 2011
ISBN: 978-83-928235-2-0
 

Na podstawie:
Wydawnictwo Kojro
www.kojro.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 20 grudnia 2011 | Kategoria: Literatura, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , ,