Ideą przyświecającą szwedzkiemu Forum Historii Żywej (Forum för levande historia), które stworzyło kalendarz jest pokazanie, że postawa szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga nie była wyjątkiem. Forum pragnie w ten sposób przypominać młodym ludziom historie tych, którzy poświęcali i poświęcają swoje życie i bezpieczeństwo dla innych.

W kalendarzu znaleźć można 365 sylwetek niezwykłych postaci z całego świata, w tyt Polaków: I. Sendlerowej, Ojca Maksymiliana Kolbe, J.Korczaka, L. Wałęsy i A. Walentynowicz. Formą nawiązuje on do szwedzkich paszportów, wydawanych przez Wallenberga węgierskim Żydom. Do uczniów trafi 70 tys. kalendarzy wydanych po szwedzku i angielsku. Dodatkowo każdego dnia 2013 roku życiorys jednego z bohaterów będzie odczytywany w programie pierwszym Szwedzkiego Radia.

Bohaterami publikacji zostali także m.in.: zamordowana w 2006 roku rosyjska dziennikarka Anna Politowska, niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler, który uratował ponad tysiąc Żydów, oraz odsiadujący wyrok białoruski opozycjonista Aleś Bialacki.

Przypominamy, że rok 2012 był w Szwecji Rokiem Wallenberga – szwedzkiego dyplomaty, który w 1944 roku uratował na Węgrzech tysiące Żydów, wystawiając im „ochronne” paszporty. Po wejściu Armii Czerwonej do Budapesztu Wallenberg zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Prawdopodobnie zmarł w stalinowskim więzieniu na Łubiance w Moskwie w 1947 roku.

 

Na podstawie
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/753854,Polscy-bohaterowie-w-szwedzkim-kalendarzu

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email