Skuteczna jak komisarz Winter z książek Åke Edwardsona, nie mniej przenikliwa niż Wallander z sagi Henninga Mankella.

Ale kino! przedstawia inspektor Irene Huss, bohaterkę szwedzkiego serialu kryminalnego zrealizowanego na podstawie bestsellerowych powieści Helene Tursten. Emisje odcinków w każdą niedzielę, od 4 września, o 20:10.

Centrum światowego kryminału leży dziś w Skandynawii i fakt ten jest dość oczywisty dla miłośników gatunku. Fenomen literatury sensacyjnej z Północy rozwija się od 20 lat. Specjalnością Skandynawów stało się wyjątkowe łączenie realizmu z mroczną atmosferą i umieszczanie wyrafinowanych intryg kryminalnych na tle współczesnych problemów społecznych i politycznych. Książki Henninga Mankella czy Stiega Larssona, klasyków gatunku, osiągają rekordowe nakłady na całym świecie, ale mistrzom depczą już po piętach nowi autorzy i autorki.

To kolejny ewenement albowiem wygląda na to, że przyszłość skandynawskiego kryminału należy do kobiet, takich jak Camilla Läckberg, Liza Marklund czy właśnie Helene Tursten – pisarki, która stworzyła cykl bestsellerowych powieści o przygodach inspektor Irene Huss.

W latach 2007-2008 książki Helene Tursten zostały przeniesione na ekran w postaci sześcioodcinkowego serialu kryminalnego „Inspektor Irene Huss”. W roli tytułowej wystąpiła Angela Kovacs, znana widzom również z seriali „Komisarz Winter” i „Wallander”.

Inspektor Irene Huss to nowoczesna kobieta, zajmująca miejsce dawniej zarezerwowane dla mężczyzn. Prowadzi skomplikowane i niebezpieczne śledztwa, ale mierzy się jednocześnie z codziennymi problemami: ma dom, męża, wychowuje dwie córki, które właśnie wchodzą w trudny wiek dorastania. W ojczystej Szwecji Irene Huss nazywana jest „Wallanderem w spódnicy”. Kurt Wallander to bohater kryminalnej sagi Henninga Mankella, bodaj najsłynniejszy współczesny szwedzki (a także europejski) detektyw. Podobnie jak Wallander, Irene Huss jest doświadczonym oficerem policji. Na tym jednak analogie się kończą. Wallander to mężczyzna znerwicowany, skłonny do depresji, a jego forma fizyczna pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem Irene Huss to atrakcyjna, wysportowana czterdziestolatka mocno stąpająca po ziemi. Znajduje czas na walkę ze złem i zbrodnią, ale także na prowadzenie normalnego życia.

Atutem serialu „Inspektor Irene Huss” jest to, co zapewniło sukces literackiemu oryginałowi: połączenie wartkiej sensacyjnej akcji i niebanalnych zagadek kryminalnych z realizmem. Fabuła każdego odcinka jest wpisana w szwedzką codzienność i przedstawiona na tle prawdziwych społecznych, rasowych i politycznych problemów kraju. Drugi sezon serialu jest obecnie w trakcie realizacji.

 

Na podstawie:
http://www.alekino.pl 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email