Asgeir _PHOTOGAL_FULL

zdjęcie ze strony http://asgeirmusic.com/

„Największy islandzki towar eksportowy od czasu Björk” – pisze o nim opiniotwórczy brytyjski magazyn Guardian.

Ásgeir, bo o nim mowa, na Islandii ma status wielkiej gwiazdy, a jego debiutancki album pokrył się kilkukrotną platyną.

Debiutancką płytę Ásgeira zatytułowaną „Dýrð í dauðaþögn” ma w swoim domu co dziesiąty Islandczyk – gdyby przełożyć to na polskie realia, wyszedłby nakład 3.5 miliona egzemplarzy, o jakim rodzimi twórcy mogliby pomarzyć. Dodajmy, że także trzy ostatnie single Ásgeira dotarły na szczyt islandzkich list przebojów, zaś najnowszy „Leyndarmál” pozostawał na szczycie przez 6 tygodni. Artysta zdobył też cztery statuetki „Iceland Music Awards”.

A przecież nie tworzy on mainstreamowego popu, lecz piękne liryczne piosenki, które nasuwać mogą skojarzenia z twórczością Bona Ivera, Jeffa Buckleya, Antony & the Johnsons. To niezwykły sukces jak na kogoś, kto urodził się w malutkiej wiosce Laugarbakk, zamieszkałej przez 40 osób.

22 letni dziś Ásgeir Trausti Einarsson wkrótce doczeka się także międzynarodowego debiutu. Piosenki z krążka „Dýrð í dauðaþögn”, w anglojęzycznych wersjach i pod tytułem „In The Silence”, w październiku trafią do sklepów na całym świecie nakładem wytwórni One Little Indian (m.in. Sinead O’Connor). Autorem wszystkich tekstów na płycie jest 72-letni ojciec muzyka, zaś w nagrywaniu nowych wersji kompozycji Ásgeirowi pomagał ceniony amerykański singer-songwriter John Grant, miłośnik jego talentu, który od jakiegoś czasu jest rezydentem wyspy Gejzerów.

„Jego zmysł melodyczny, niesamowite harmonie, wyczucie rytmu i wirtuozerska gra na akustycznej gitarze przemówią do każdego, niezależnie od tego, w jakim języku Ásgeir zaśpiewa” – mówi Grant o swoim protegowanym.

Trausti promował swój materiał podczas koncertów z Grantem oraz na trasie z Of Monsters & Men. Płyta „In The Silence” ukaże się także na polskim rynku, zaś w listopadzie będziemy mieli niezwykłą okazję zobaczyć Islandczyka wraz z 5-osobowym zespołem na koncertach w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Oficjalna strona artysty
http://asgeirmusic.com

Koncerty:

26.3.2014, 20:00
Warszawa
Klub Basen,
http://www.artbasen.pl

27.3.2014, 20:00
Poznań
Spot,
http://www.spot.poznan.pl

28.3.2014, 19:00
Katowice
Kinoteatr Rialto,
http://rialto.katowice.pl

Miejsca sprzedaży: ticketpro.pl oraz w stałych punktach sprzedaży Ticketpro (salon EMPiK, Mediamarkt, Saturn etc.)
Organizator: Automatik

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 26 listopada 2013 | Kategoria: Events, Muzyka, Wydarzenia | Tagi: , , , , , ,