Temat podejmuje Domosfera wyróżniając cechy charakterystyczne dla tego stylu.

Miłośnicy skandynawskiego designu nie znajdą tu zapewne niczego odkrywczego. Warto jednak przypominać o nim od czasu do czasu ponieważ jest to styl wyjątkowy i ponadczasowy, i choć charakterystyczne elementy powstały w XIX wieku, mimo upływu czasu ciągle znajdują wielbicieli i naśladowców.

Skandynawski styl idealnie sprawdza się w rodzimych wnętrzach. Jego podstawową zasadą jest łączenie estetyki z funkcjonalnością. Skandynawskie wnętrza są proste, jasne i przejrzyste. I przede wszystkim bezpretensjonalne i uniwersalne.

Zimny i ciemny klimat północy mają niemałe zasługi w ukształtowaniu się swoistego stylu urządzania wnętrz w Skandynawii. Duże zasługi w rozpropagowaniu stylu miał szwedzki malarz Carl Larsson, który na przełomie XIX i XX wieku stworzył cykl obrazów ilustrujących codzienne życie swojej rodziny. Jego dom, urządzony przez żonę Karin Larsson, był zupełnie inny od typowych mieszczańskich domostw – ciemnych i dusznych. U rodziny Larssonów królowały jasne barwy, naturalne materiały i dużo światła. Jednym słowem, kwintesencja stylu skandynawskiego.

Skandynawowie preferują naturalne materiały. Podłogi i meble są zazwyczaj drewniane. Olejowane lub pomalowane kryjącą białą farbą. Najczęściej wykorzystuje się takie rodzaje drewna jak sosna, klon, jesion. Często wykorzystuje się również sklejkę drewnianą. Tkaniny to głównie bawełna, len, wełna. Do tego skóra i kamień w dodatkach. Wszystko jak najbardziej naturalne. Materiały nie muszą być nowe, chętnie wykorzystuje się takie ze znakiem czasu. W stylu skandynawskim rzeczy ładne i praktyczne nie mogą się zmarnować.

Wśród kolorów tego stylu króluje biel. Znajdziemy ją na meblach, tkaninach, oknach, drzwiach, nawet na podłodze – wszędzie tam , gdzie pozwoli rozjaśnić wnętrza. Inne typowe kolory to czerwień, czerń oraz błękit, które  pojawiają się w dodatkach: poduszkach, pledach czy zasłonach.

Szwedzkie, fińskie czy duńskie wzornictwo jest znane na całym świecie. Z tych krajów pochodzi wielu najbardziej znanych projektów w dziejach wzornictwa. To skandynawskie marki, które są klasykami w swoich dziedzinach. Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Bruno Mathsson, Verner Panton to nazwiska których nie wolno nie znać. Z firm można wymienić Marimekko, Iittala, Louis Poulsen czy znana wszystkim Ikea, choć tak naprawdę to jedynie wierzchołek góry lodowej skandynawskiego wzornictwa, które podobnie jak styl skandynawski, jest proste, funkcjonalne i bardzo praktyczne.

Styl skandynawski charakteryzuje bardzo praktyczne podejście do projektowania i urządzania przestrzeni. Wnętrz nie urządza się na pokaz, nie mają być wyznacznikiem statusu społecznego, natomiast powinny umożliwiać wygodne życie. Dlatego na przykład meble są proste, funkcjonalne i dobrej jakości. Skandynawów charakteryzuje też szacunek do przedmiotów, nawet tych z starych i zniszczonych. Dopóki mebel spełnia swoje funkcje będzie służył rodzinie, nawet kilka pokoleń.

 

Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie:
Domosfera.pl
http://www.domosfera.pl/wnetrza/56,93232,9870897,Materialy_w_stylu_skandynawskim,,2.html
 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email