Zwykle nie informujemy tutaj o spotkaniach z niemieckimi pisarzami, jednak Jan Costin Wagner będzie jednym z wyjątków. Wyjątkowość Jana i jego książek polega na tym, że dotyczą one Finlandii, ściślej – autor umieszcza w nich akcje swoich książek.

W dniach 23 – 25 listopada J.C. Wagner będzie gościł w Polsce i będzie opowiadał o swojej ukochanej Finlandii.

Szczególnie polecamy organizowany z tej okazji przez Wydawnictwo Akcet wieczór niemiecko-fiński w środę 23 listopada w Goethe Institut w Warszawie, godz. 18.00  z udziałem tłumaczki literatury fińskiej Bożeny Kojro. 

Kolejne spotkania odbędą się

24.11. w Krakowie, godz.18.30, Goethe-Institut, Rynek Główny,
i
25.11. we Wrocławiu, godz. 9.00; dyskusja panelowa Międzynarodowy Festiwal Kryminału,
Książki J.C. Wagnera wydaje u nas Wydawnictwo AKCENT.
W listopadzie ukazała się „Zima lwów”, wcześniej „Milczenie”.
Powieści J.C. Wagnera mają cechuje to co większość tak popularnych u nas skandynawskich  kryminałów – postać  Kimmo Joentaa komisarz policji z Turku, który z właściwą sobie elokwencją rozwiązuje kolejne zagadki kryminalne.

Kilka słów o autorze…
Jan Costin Wagner urodził się w 1972 roku w Langen w Niemczech. Studiował germanistykę i historię. Mieszka w Niemczech, pracuje jako pisarz i muzyk. Finlandia, miejsce akcji kryminałów Wagnera, jest jego drugim domem – pisarz jest mężem fińskiej artystki Niiny Wagner.

Powieści Wagnera zostały dotąd przetłumaczone na 14 języków. Amerykańskie wydanie kryminału Księżyc z lodu w 2008 roku znalazło się na liście książek nominowanych do prestiżowej nagrody literackiej Los Angeles Times Book Prize. Za książkę Milczenie autor otrzymał w 2008 roku nagrodę Deutscher Krimipreis za najlepszy niemiecki kryminał, a w 2010 roku został nominowany do francuskiej nagrody Prix du polar européen za najlepszy kryminał europejski przetłumaczony na język francuski.

Książka szybko doczekała się ekranizacji. Za thriller „Cisza” reżyser Baran Bo Odar w 2010 roku otrzymał nagrodę Frankfurckich Targów Książki w kategorii „najlepsza międzynarodowa ekranizacja powieści”. Film od września 2011 będzie można oglądać w polskich kinach.

Na podstawie:
http://www.wydawnictwoakcent.pl/index.php?d=ksiazki

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email