To wspaniała wiadomość dla wielbicieli Jana Garbarka i ogromnie żałuję, że tak późno do mnie dotarła. Mam jednak nadzieję, że przynajmniej dla części z Was nie będzie za późno, aby w tym wydarzeniu wziąć udział.

Ethno Jazz Festival zaprasza na niezwykły koncert  Jana Garbarka i The Hilliard Ensamble w ramach międzynarodowej akcji „Głosy dla Hospicjum”, z którego całkowity dochód przeznaczony będzie na pomoc dla wrocławskich hospicjów.

Co roku, jesienią, na całym świecie odbywają się koncerty „Głosy dla Hospicjum” (Voices for Hospices). Wspólnym  przesłaniem tej międzynarodowej akcji jest solidarność z ludźmi umierającymi oraz ich rodzinami. Od ponad 10 lat we Wrocławiu w kolejnych edycjach „Głosów dla Hospicjum” uczestniczą razem wszystkie instytucje zajmujące się w naszym mieście opieką paliatywną i hospicyjną u dorosłych. Tradycją jest honorowy patronat nad tą akcją  władz Wrocławia oraz miejscowego Arcybiskupa. Październikowy koncert w ramach Ethno Jazz Festivalu ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2011 roku.

To nie będzie pierwszy występ Jana Grabarka i The Hillard Ensemble, a pomysł połączenia brzmienia saksofonu sopranowego Jana Garbarka z wielogłosową muzyką wokalną rodem ze średniowiecza i renesansu okazał się ogromnym sukcesem zarówno komercyjnym, AK i artystycznym.

Pierwszy wspólny album – wydany w 1993 roku „Officium” – zebrał entuzjastyczne recenzje i znalazł ponad milion nabywców. Brytyjski Evening Standard napisał, że płytę wypełnia „najpiękniejsza muzyka, jaka kiedykolwiek została nagrana”. Herald Tribune nazwał ją „niezwykle kojącą, unoszącą ducha po niebiosa”, New York Observer pisał o „zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną”, a The Guardian zachwycał się, że „całość brzmi tak, jak gdyby te utwory czekały na uzupełnienie ich partiami Jana Garbarka”.

„Officium novum” to trzecia wspólna płyta Garbarka i Hilliard Ensemble. Została nagrana na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w austriackim klasztorze St. Gerold, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. Większość płyty wypełnia tradycyjna muzyka Armenii.

Pomysł na kształt albumu zrodził się w trakcie podróży muzyków The Hilliard Ensemble w rejon Kaukazu, gdzie natknęli się na opracowania tradycyjnych pieśni świeckich i sakralnych autorstwa etnomuzykologa i kompozytora Komitasa Vardapeta (1869-1935).

Oprócz muzyki Kaukazuna „Officium novum” znalazły się dwa utwory Garbarka: „Allting finns” napisany do wiersza szwedzkiego poety Pära Lagerkvista (1891-1974) oraz „We Are The Stars” (pochodzący z płyty saksofonisty „Rites”) wykorzystujący poezję jednego z indiańskich plemion (Psamaquoddy). Kompozycję „Most Holy Mother Of God” Arvo Pärt napisał dla Hilliard Ensemble w 2003 roku. Na „Officium novum” wykonana jest a cappella.

 
Wykonawcy
Jan Garbarek – saksofony sopranowy i tenorowy
The Hilliard Ensemble:
David James – kontratenor
RogersCovey-Crump – tenor
Steven Harrold – tenor
Gordon Jones – baryton

 
Miejsce:
12.10.11 godz.20.00
Kościół św. Marii Magdaleny, 
ul. Szewska 10, Wrocław
 

Bilety:
350 zł – VIP,  250 zł – I miejsca, 180 zł – II miejsca, 130 zł – III miejsca, 90 zł – IV miejsca,  50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

 
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na pomoc dla wrocławskich hospicjów rezerwacje: bilety@o2.pl

 
Strona festiwalu:
http://www.ethnojazz.pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email