Zdjęcie Organizatora Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej

Miłośnicy muzyki Jana Garbarka będą zapewne zadowoleni – ten bardzo popularny u nas norweski saksofonista przyjedzie do Polski już po raz…..w każdym razie bywa u nas w ostatnim czasie prawie co roku dostarczając wyjątkowych emocji i przeżyć swoimi koncertami.

W listopadzie zagra w Polsce dwukrotnie.

Podczas XVI Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, który odbywać się będzie w Łodzi od 2 do 18 listopada i w ramach którego oprócz wspaniałej muzyki będzie można obejrzeć znakomite przedstawienia teatralne.

W Łodzi Jan Garbarek wystąpi z brytyjską grupą Hilliard Ensemble.

Inspirujące spotkania Jana Garbarka i Hilliard Ensemble rozpoczęte w 1993 roku na przestrzeni lat nieodmiennie owocowało niezwykle bogatą twórczością muzyczną. Niesamowity album „Officium” był zapowiedzią muzycznych możliwości i ładunku emocjonalnego stojącego za tą współpracą i osiągnął sprzedaż na poziomie miliona płyt. Album „Mnemosyne” (1998) poszedł o krok dalej, wychodząc z repertuarem poza „wczesną” muzykę i obejmował dzieła zarówno dawne, jak i współczesne.
Ostatnim wspólnym dziełem jest najnowszy, trzeci wspólny album „Officium novum”, nagrany wzorem sławnych poprzedników w klasztorze St Gerold. Motywem przewodnim stała się tym razem muzyka armeńska na podstawie adaptacji Komitasa Vardapeta, czyli utwory które czerpią nie tylko ze średniowiecznej muzyki sakralnej, ale także z tradycji kaukaskich bardów. Grupa Hilliard studiowała te utwory w czasie wyjazdów do Armenii, a styl tej muzyki dał Garbarkowi przestrzeń do niezwykle emocjonalnej gry. Pomiędzy armeńskimi utworami w repertuarze „Officium novum” znajdziemy „Most Holy Mother of God” (tłum. dosł.: „Najświętsza Matka Boga”) przeczytane a capella, chorał bizantyński, dwa utwory Jana Garbarka, czyli nową wersję „We are the stars” (tłum. dosł.: „Jesteśmy gwiazdami”), jak również hiszpańskie „Tres morillas”.
Czas i miejsce
8 listopada, godz. 20.00
Archikatedra Łódzka, ul. Piotrkowska 265
Strona Festiwalu
http://www.fkch.wlodzi.com

Zdjęcie Organizatora Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej

Na zakończenie Festiwalu, 18 listopada będzie można natomiast posłuchać Rebekki Bakken – norweskiej wokalistki, która od wielu lat mieszka i tworzy w Wiedniu.
Dorastała w malutkiej norweskiej wsi niedaleko Oslo. Szybko wyruszyła w świat: najpierw do Nowego Jorku, w 1994. Osiem lat później wróciła do Europy, gdzie wśród wielu metropolii odkryła Wiedeń, który wybrała na swój dom. W 2003 r. wydała swój pierwszy solowy album „The Art of How to Fall” za który otrzymała JazzAward, co uważa się za ekwiwalent Złotej Płyty w świecie jazzowym Artystka porusza się między pop, folk, jazz i R&B – a wszystko to z dużym powodzeniem.
Jej następny album „Is That You?” z 2005 przyniósł morze pochwał. Według niemieckiego magazynu „Musik-express” : „Bakken otwiera muzyczne horyzonty sięgające od amerykańskiego Midwest do krajobrazów skandynawskich.” Zaczynała od nauki gry na skrzypcach. Szybko jednak zaczęła śpiewać, nauczyła się też sama grać na pianinie, żeby móc sobie akompaniować. Największa zmiana nastąpiła, gdy była nastolatką. Po okresie śpiewania pieśni w kościołach, zaczęła przygodę z funk, soul i rockiem z lokalnymi grupami. Od tamtej pory szła przeznaczoną dla niej ścieżką i nic nie mogło jej od niej oderwać, nawet studia filozoficzne i ekonomiczne.
Czas i miejsce
18 listopada, godz. 20.00
Kościół MBZ, ul. Łąkowa 42
Strona Festiwalu
http://www.fkch.wlodzi.com

Podczas Jazzowej Jesieni w Bielsku – Białej, która odbywać się będzie od 14 do 18 listopada.
Widzowie festiwalu mogą się spodziewać muzyki na najwyższym światowym poziomie, zaskakujących konfiguracji artystycznych i światowych gwiazd .
Jedną z nich będzie Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu,
40 lat po debiucie w wytwórni ECM, Jan Garbarek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów w jazzie. Miał kluczową rolę w tworzeniu wyraźnie europejskiej perspektywy na tę muzykę, jak również w tworzeniu tzw „Nordic tone ‚. Muzyka Garbarka to zderzenie skandynawskiej, zdystansowanej wrażliwości, z niezwykłym ciepłem brzmienia jego saksofonu. W nowej odsłonie Jan Garbarek Group, Garbarek zaprosił jednego z najwybitniejszych perkusjonistów świata, pochodzącego z Indii, Triloka Gurtu.
Czas i miejsce
15 listopada, godz. 19.00
Bielskie Centrum Kultury w Bielsko- Białej

Strona Jazzowej Jesieni
http://www.jazzowajesien.pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email