14 października 2011 w ramach Muzycznego  Przegląd Stolic Europejskich będzie można posłuchać Johana Sara Jr norweskiego artystę kontynuującego tradycję muzyczną ludu Sami – yoik

JOHAN SARA JR. jest jednym z najbardziej uznanych wykonawców kontynuujących tradycję muzyczną ludu Sami – yoik. Jego zespół, Johan Sara Group, tworzy wyjątkową, energiczną muzykę o niezwykle współczesnym brzmieniu.
Tradycyjne pieśni yoik czerpały inspiracje z dźwięków natury: wiatru, tundry i odgłosów zwierząt. Dla urodzonego w kraju Sami Johana, yoik jest czymś więcej niż formą artystycznego wyrazu; to jego historia i dziedzictwo. Johan Sara Jr. kontynuuje tysiącletnią tradycję muzyczną oraz starając się włączyć yoik w teraźniejszość. Zespół łączy współczesne elementy, z tym co naturalne, dźwiękowe wyobrażenie przyszłości z muzyką przeszłości, osiągając hipnotyczną, medytacyjną mieszankę docenianą zarówno w rodzinnych stronach jak i poza Skandynawią. Najnowszy album “Orvoš” potwierdził pozycję Johan Sara Jr jako żywiołowego, świeżego i nieograniczającego się do jednego stylu artysty.
http://www.johansara.com
http://www.myspace.com/johansarajr

Poza muzycznymi wrażenia mi „na żywo” pokazany zostanie również film dokumentalny Firekeepers (Norwegia 2007, 57 min.; reż.: Rosella Ragazzi) poświęcony tradycyjnej formie śpiewu lapońskiego – yoik. Opowiada o dwóch młodych członkach grupy Adjagas (w języku Sami: stan między snem a przebudzeniem), która popularyzuje yoik na międzynarodowej scenie. O ich stosunku do tradycji oraz o jej łączeniu z nowoczesnością.

Koncerty odbędą się w siedzibie Państwowego Muzeum Etnograficznego,
ul. Kredytowa 1,
godz. 18:00 – wstęp wolny

Jedna Europa, Wiele Kultur jest kontynuacją znakomicie przyjmowanej w  Warszawie cyklicznej imprezy koncertowej „Muzyka w Muzeum”, która od 2001 r. odbywa się w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Ideą są spotkania z różnymi kulturami Europy oraz ich prezentacja  na tle dorobku warszawskich artystów. Przegląd ma ukazywać najciekawsze zespoły muzyczne sięgające do kultury tradycyjnej własnego kraju, działające w ich stolicach. Zaproszonym z zagranicy artystom towarzyszyć będą polscy wykonawcy poszukujący inspiracji w kulturze gości. Da to możliwość stworzenia  płaszczyzny do wymiany doświadczeń i artystycznego dialogu międzykulturowego pomiędzy europejskimi metropoliami.

Organizatorzy: 
Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej Transetnika http://www.transetnika.pl/
Państwowe Muzeum Etnograficznhttp://ethnomuseum.website.pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email