Minister Ilkka Suominen i pani Riitta Suominen odsłonią pamiątkową tablicę Prezydenta Finlandii, marszałka Carla Gustafa Emila Mannerheima w Kaliszu, w sobotę 7 czerwca br.

Mannerheim rozpoczął swoją karierę oficerską w Kaliszu 125 lat temu, jako młody kornet w 15 Aleksandryjskim Pułku Dragonów, w 1889 roku. Mannerheim pracował w Kaliszu do następnego roku, po czym kontynuował karierę w Petersburgu, podczas wojny rosyjsko-japońskiej i w Azji podczas misji wywiadowczej. Mannerheim przybył ponownie do Polski, już w randze dowódcy, najpierw do Mińska Mazowieckiego, a następnie do Warszawy.

Tablica pamiątkowa zostanie umieszczona na budynku, w którym mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W budynku tym stacjonował Mannerheim podczas pobytu w Kaliszu.

Kalisz to liczące ponad 100 000 mieszkańców miasto nad rzeką Prosną w województwie wielkopolskim. W trakcie bogatej historii Polski miasto znajdowało się w Polsce, Prusach, Rosji i ponownie w Polsce. Podczas II wojny światowej Niemcy ponownie opanowały Kalisz. Teraz Kalisz jest regionalnym centrum handlowym i przemysłowym.

Dodatkowych informacji udziela:
Radca Minister Vesa Häkkinen,
+48 601 223 129,
vesa.hakkinen @ formin.fi

Na podstawie
Ambasada Finlandii w Warszawie
http://www.finland.pl/public/default.aspx?culture=pl-PL&contentlan=22

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email