Dzisiaj, o godz. 23:45 TVP 1 rozpocznie emisję kolejnej już ekranizacji przygód komisarza Kurta Wallandera. 

Tym razem jest to koprodukcja Brytyjsko – Szwedzko – Niemiecka, a w rolę komisarza wcieli się sam Kenneth Branagh. Wallander w jego wykonaniu – nieogolony, zaniedbany, uparcie dążący do celu, znakomicie współgra z tajemniczym i pełnym napięcia klimatem filmów. Na uwagę zasługują też zdjęcia autorstwa Anthony’ego Doda Mantle’a, zdobywcy Oscara za „Slumdog. Milioner z ulicy”.
Film wyreżyserował Philip Martin.

Kurt Wallander to postać fikcyjna, wymyślona przez szwedzkiego autora kryminałów, Henninga Mankella, który bohaterem swych poczytnych książek uczynił właśnie prowincjonalnego policjanta śledczego, znanego z niekonwencjonalnych metod działania i niezwykle skutecznego. Po kryminały Mankella chętnie sięgają filmowcy, a za najlepszą adaptację opowieści o Wallanderze krytyka uznaje filmy w roli tytułowej z rewelacyjnym Kennethem Branaghem.

Zaprawiony w bojach stróż prawa Kurt Wallander jest doskonale znany w bałtyckim porcie Ystad, gdzie pracuje od lat. Jest oddany służbie policyjnej, której poświęcił swoje życie. Tej próby nie wytrzymało jego małżeństwo, jest rozwiedziony i ma dorosłą już córkę Lindę, która czasem odwiedza zapracowanego ojca. Wallander nie wyobraża sobie innego zajęcia, na tym tle jest skłócony z ojcem, artystą malarzem, który marzył o lepszej karierze dla syna.

Wallander – odc. 1/3 – Fałszywy trop 
Film rozpoczyna się od sprawy, z którą nawet tak doświadczonemu policjantowi jak Wallander trudno się zmierzyć. Jest on świadkiem straszliwej tragedii. Kiedy obserwuje przez lornetkę nastolatkę, która na odludnym terenie na polu podąża z kanistrem wypełnionym benzyną, wie, że dziewczyna zamierza zrobić coś złego. Wallander próbuje odwieść ją od szalonego zamiaru, ale jest już za późno. Widząc nadbiegającego mężczyznę nastolatka oblewa się benzyną i podpala.
Natychmiast staje w płomieniach i na ratunek nie ma już szans, Wallander bezczynnie przygląda się tragedii. Na razie nieznane są motywy tak desperackiego czynu ani nazwisko samobójczyni. Intensywne śledztwo prowadzone w tej sprawie początkowo nie przynosi żadnych rezultatów. Rozwikłanie tej zagadki staje się prawdziwą obsesją Wallandera, który nie może się pogodzić z tak powszechną przemocą i agresją wśród młodych ludzi.
Tymczasem policjant zostaje powiadomiony o kolejnej tajemniczej śmierci. Na plaży niedaleko swej posiadłości ginie Wetterstedt, prominentny polityk, były minister sprawiedliwości Szwecji. Nieznany sprawca zadał mu cios siekierą, a następnie oskalpował. Policja od razu wyklucza motyw rabunkowy, bowiem przy ofierze znaleziono nienaruszony portfel i cenny zegarek.
Kilka dni później na przyjęciu w swojej posiadłości ginie znany marszand. On również otrzymał cios siekierą i został oskalpowany….

Na podstawie:
http://www.tvp.pl/program-telewizyjny

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 13 listopada 2011 | Kategoria: Film, Inne, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , ,