Zapraszam  do udziału w niecodziennej imprezie jaką jest pokaz filmów krótkometrażowych w ramach cyklu WORLD SHORTS. Fundacja Ad Arte, która organizuje pokazy w Polsce przybliża polskiej publiczności krótkometrażowe produkcje z różnych zakątków świata. Dotychczas prezentowano m.in. programy portugalskich animacji oraz krótkich filmów z Islandii – teraz przyszedł czas na Szwecję.

W styczniu i lutym będzie można zobaczyć program złożony z najciekawszych filmowych produkcji zza Bałtyku.

Warto nadmienić, że Future Shorts to największa na świecie platforma prezentacji i promocji filmów krótkometrażowych. Powstała w roku 2003 i cały czas się rozwija, zdobywając coraz większe uznanie w oczach publiczności, twórców, przemysłu filmowego oraz mediów.

PROGRAM „SZWEDZKI” przedstawia się nastepująco:

1. The Girl
Reż. Fjona Jonuzi / 2011 / 15′

Wracając do domu, 32-letnia Hanna zatrzymuje się przy małym sklepie, gdzie przypadkiem spotyka swojego 20-letniego znajomego Andreasa, który zaprasza ją na małe przyjęcie w pobliżu. Na miejscu okazuje się, że na imprezie znajduje się tylko pięciu rówieśników spotkanego chłopaka. Początkowo Hanna jest zmieszana, jednak zaczyna się powoli oswajać, by po chwili poczuć się jak jedna z nich…

2. Killing the Chickens to Scare the Monkeys
Reż. Jens Assur / 2011 / 24′

Rozgrywająca się w Chinach wyjątkowa historia, opowiedziana z nietypowego punktu widzenia za pomocą śmiałego języka filmowego. 9 scen rozegranych w szarej strefie między czernią a bielą ukazuje nieprzewidziane konsekwencje wpływu polityki na życie młodego nauczyciela. Precyzyjnie przemyślana forma i prowokacyjna technika narracji prowokują widza do refleksji – już od pierwszej, piętnastominutowej sceny, pozbawionej cięć montażowych. Szczery i bezkompromisowy film, pełen emocji i politycznego zacięcia.

3. Iván and Capitán
Reż. Frans Huhta Karlsson / 2011 / 15′

Cabo Polonio w Urugwaju to położona nad Atlantykiem, z pozoru opustoszała wioska. Prowadzi tu tylko jedna ścieżka i tylko latarnia morska posiada elektryczność. Wokół same wydmy i fale obmywające linię brzegową. Okolica należy do Ivána i Capitána, którzy za jedyne towarzystwo mają zbłąkane krowy i lwy morskie. Ale wszystko zmieni się wraz z nadejściem lata…

4. Syndromes
Reż. Kristoffer Borgli & The Golden Filter / 2011 / 11′

11-minutowy film norweskiej reżyserki Kristoffer Borgli, laureatki nagrody Grammy. Historia obdarzonej tajemniczymi zdolnościami młodej dziewczyny (w tej roli szwedzka modelka – Emma Aars), która odnajduje się tylko we własnym magicznym świecie, co napawa lękiem jej bogatych rodziców. Ta nierzeczywista, pełna surrealistycznych i przerażających wątków historia rozgrywa się do rytmu elektronicznej muzyki autorstwa grupy The Golden Filter.

5. Anyone for Tennis?
Reż. Monne Lindstrom / 2011 / 8′

Matka trójki dzieci stara się ze wszystkich sił wiązać koniec z końcem. Pewnego dnia na jej drodze pojawia się tenisista Rafael Nadal. Jedzą wspólnie lody, spędzają razem czas wolny, grają w tenisa i – przede wszystkim – świetnie się dogadują. Ta absurdalna i dramatyczna zarazem animacja opowiada o ich wspólnym lecie – tak wspaniałym, że aż nieprawdopodobnym.

6. Birthday
Reż. Jenifer Malqvist / 2010 / 18′

Sara przygotowuje niespodziankę na urodziny swojej żony Katariny. Pomaga jej ich wspólna córka Johanna oraz przyjaciel Frederik. Ale Katarina ma jej coś do powiedzenia. Sara, obarczona organizacją imprezy urodzinowej, musi jeszcze poradzić sobie z nieoczekiwaną wiadomością. Jej radość zaczyna powoli ustępować uczuciom frustracji i odrzucenia…

7. Britta Persson – Toast to M
Reż. Bold Faces / 2011 / 3′

Nakręcony w głębokim szwedzkim lesie teledysk Britty Persson autorstwa duetu Bold Faces (John Nordqvist i Johan Toorell).

8. Outside In
Reż. Tove Skeidsvoll, Petrus Sjövik / 2011 / 10′

Cecilia tańczy w lesie. Porusza się pod czujnym okiem ekipy filmowej, która reżyseruje jej ruchy. Gdy kamera wchodzi na trajektorię kolizyjną, Cecilia ma już dość. Nie będzie ulegać nachalnym i wydumanym instrukcjom. Zatańczy po swojemu.

 
KALENDARIUM:

BYTOM
Środa, 25 stycznia, godz. 21:00
Music Republic Museum
Pl. Jana III Sobieskiego 2
Wstęp: wolny
KATOWICE
Piątek, 24 lutego, godz. 18:00
Kino Kosmos
Centrum Sztuki Filmowej
Ul. Sokolska 66
Bilety: 8 / 10 pln
LUBLIN
Czwartek, 9 lutego, godz. 18:00
Sala Widowiskowa Warsztatów Kultury
Ul. Popiełuszki 5
Bilety: 7 / 9 pln
POZNAŃ
Środa, 1 lutego, godz. 20:00
Kino Rialto
Ul. Dąbrowskiego 38
Bilety: 10 DKF Filmokrąg / 13 / 17 pln
WROCŁAW
Poniedziałek, 30 stycznia, godz. 20:00
Klubogaleria Szajba
ul.Św. Antoniego 2-4
Wstęp wolny
Zachęcam do zapoznania się z programem festiwalu filmów krótkometrażowych World Shorts Sweden. Szwedzki krótki metraż będziecie można obejrzeć w Bytomiu, Katowicach, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu w dniach 25 stycznia – 24 lutego.

 

Szczegółowe informacje znajdziecie na:
http://www.facebook.com/events/291356610909952/
www.futureshorts.com
www.futureshorts.pl
www.myspace.com/futureshorts_poland

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 25 stycznia 2012 | Kategoria: Events, Film, Imprezy, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , , ,