Umknęła mi ta książka w zasobach woluminów wydawanych ostatnio i dotyczących naszych północnych sąsiadów. Apozycja wydaje się nader interesująca. Choć ze sporym opóźnieniem, polecam ją bardzo waszej uwadze.

Kilka słów o książce…
Zachęceni papieskim wezwaniem do świętej wojny skandynawscy władcy i niemieccy rycerze zakonni podbili i zasiedlili najpierw Finlandię, Estonię i Prusy, a później zaatakowali prawosławne księstwo Nowogrodu i pogańską Litwę. Te tak zwane krucjaty północne nie zaistniały w historycznej świadomości tak powszechnie jak bliskowschodnie, za to były znacznie skuteczniejsze. Ogromne nowe terytoria znalazły się i pozostały w sferze wpływów chrześcijaństwa.

Książka Erica Christiansena, zrewidowana po kilkunastu latach od pierwszego wydania i wzbogacona o nowe odkrycia badaczy średniowiecza bałtyckiego oraz skandynawskiego, jest wyważonym, ale też fascynującym źródłem wiedzy o tej burzliwej epoce.

Eric Christiansen, urodzony w Danii i wykształcony w Wielkiej Brytanii, jest profesorem New College w Oksfordzie i zajmuje się przede wszystkim historią północnej Europy w wiekach średnich. Wykładał w Londynie, Kopenhadze i na Florydzie, przełożył na angielski kroniki Saksona Gramatyka i  Dudona z Saint Quentin.

 
Krucjaty północne
Tytuł oryginału: The Northern Crusades
ERIC CHRISTIANSEN
Przekład: Janusz Szczepański, Janusz Szczepański
Oprawa” całopapierowa z obwolutą
ISBN: 978-83-7510-358-8
Wydanie: 1 (2009)
Liczba stron: 368
Forma: 150 x 225

Na podstawie:
www.rebis.com.pl
 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email